Otázky a odpovědi

V současnosti je při hodnocení lidí kladen stále větší důraz na vzhled.

Úsměv se zdravými a krásnými zuby je atraktivní a zvyšuje sebevědomí.

Správně postavené zuby lépe rozmělňují potravu a snadněji se čistí.

Ortodontická léčba nejen rovná zuby, ale harmonizuje celý obličej.

Díky průhledným rovnátkům K Clear už nemusíte svůj úsměv skrývat!

pacient bez rovnátek

pacient bez rovnátek

pacient vkládá rovnátka K Clear

pacient vkládá rovnátka K Clear

pacient s rovnátky K Clear

pacient s rovnátky K Clear

FAQ

Jaké mají alignery K Clear výhody?

Ortodontické fóliové aparáty K Clear splňují vysoké estetické nároky, na vzdálenost větší než půl metru jsou prakticky neviditelné. Jen vy budete vědět že rovnátka nosíte.

Alignery K Clear můžete sejmout, abyste se mohli najíst a vyčistit si zuby.

K Clear v porovnání s fixními aparáty výrazně snižují riziko vzniku dekalcifikace (úbytku vápníku) zubní skloviny a zánětů dásní.

Fóliové aparáty K Clear mohou řešit komplikovanou situaci ortodontické léčby pacientů s poruchou mineralizace zubních tkání.

Díky hladkému povrchu jsou fóliové aparáty K Clear oproti fixním aparátům velmi dobře přijímány, nezpůsobují dráždění a otlaky sliznice dutiny ústní. V prvních dnech léčby mají ve srovnání se stavem po nasazení fixního aparátu výrazně menší a kratší dobu trvající bolestivost zubů.

Plánování léčby je oproti fixním aparátům delší, pacient zato tráví méně času na kontrolách u lékaře při jejich menší frekvenci. Pohotovostní prohlídky první pomoci jsou výjimečné.

Kompromisy v každodenním životě jsou při nošení průhledných rovnátek K Clear minimální.

tradiční rovnátka vs alignery

Kde se mohu léčit s alignery K Clear?

Naše průhledná rovnátka můžete dostat od certifikovaného ortodontisty.

Napište nám na naše servisní číslo WhatsApp +420777611234 nebo na email info@kclear.cz.

Ozveme se vám a poskytneme podrobnosti o lékaři který pracuje s K Clear v blízkosti vašeho bydliště.

Co je třeba k zahájení léčby alignery K Clear?

Jakmile se s vaším zubní lékařem rozhodnete pro plán léčby, např. pro zjištění, zda je zapotřebí extrakce nebo interproximální redukce, budete potřebovat otisky nebo skeny chrupu, klinické fotografie vašich zubů, fotografie vašeho obličeje a úsměvu, a rentgen čelistí.

otisky nebo skeny chrupu

intraorální fotografie zubů

extraorální fotografie obličeje

rentgen čelistíTyto informace budou předloženy společnosti K Line Europe ke zpracování a vytvoření 3D plánu vaší léčby.

3D plán je video plánovaného pohybu vašich zubů. Uvidíte na něm simulovaný proces léčby a konečný výsledek, který můžete po dokončení léčby očekávat.

K čemu potřebujete fotografie mého obličeje?

Váš obličej nese genetické znaky i vliv nesouladu vašich čelistí. To se kromě vašeho vzhledu projevuje potížemi se žvýkáním stravy, s výslovností, nebo chrápáním. Nejpatrnější jsou vizuální změny brady, může být ustupující s podbradkem, nebo velká a špičatá. Tyto estetické vady nevyřeší žádné plastické operace, protože ty korigují pouze měkké tkáně.

Ortodontická léčba upraví nejen váš skus, ale i ostatní funkce obličeje, a výrazně zlepší váš vnější vzhled.

Je léčba s K Clear bolestivá?

Obecně platí, že léčba průhlednými rovnátky K Clear je méně bolestivá než léčba fixními aparáty. Jakýkoliv pohyb zubů způsobí nějakou formu nepohodlí.

Bolest zubů můžete cítit zejména při jídle. V prvních 3 dnech nošení nových rovnátek je lepší volit měkčí stravu.

Přechod z jedněch rovnátek na druhé může způsobit pocit tlaku. Máte-li zuby velmi citlivé, může to trochu bolet.

Nepohodlí netrvá déle než několik dní. Přirovnat to lze k novým botám. Ze začátku to trochu bolí, ale jakmile je rozchodíte, stane se nošení pohodlným.

Mohu s rovnátky normálně mluvit?

Rovnátka jsou vyráběná individuálně pro vaše zuby. Brzy si na ně zvyknete a nepocítíte žádné omezení řeči.

Jak často musím rovnátka nosit?

Nejrychlejších a nejlepších výsledků léčby dosáhnete nosíte-li svá rovnátka co nejčastěji. Noste svá rovnátka alespoň 21 hodin denně.

Musím nosit rovnátka na obou čelistech?

Pro zajištění optimálního kontaktu mezi zuby obou čelistí po léčbě, pro stabilitu výsledku, i pro zdraví vašich zubů je obvykle nutné nosit rovnátka na obou čelistech. Výjimečně můžeme léčit jen jednu čelist.

Jak dlouho bude má ortodontická léčba trvat?

Obvyklá doba léčby rovnátky K Clear se pohybuje v rozmezí 6 až 12 měsíců, u mírných nesrovnalostí může být doba léčby kratší, ve složitějších případech delší.

Vaše spolupráce nošením rovnátek bez přerušení, dodržováním pravidelných ortodontických návštěv, a správnou ústní hygienou, umožní dokončit ortodontickou léčbu dříve.

Je doba léčby alignery K Clear delší než léčba tradičními rovnátky?

Doba léčby se mezi oběma metodami celkově neliší, ačkoli si většina lidí myslí, že s průhlednými rovnátky trvá déle.

Fóliové aparáty vyvolávají stejnou biologickou reakci jako aparáty fixní, dosahují totožných výsledků za srovnatelnou dobu léčby.

Aby fóliové aparáty mohly začít zuby rovnat, je pro ně třeba nejdřív vytvořit prostor, což vyžaduje čas. Naopak dráty používané s tradičními rovnátky začnou fungovat hned, jakmile jsou přichyceny na zuby. Nejdříve dochází k zarovnání zubů a uzavření mezer.

Pokud vám někdo říká, že jeho léčba průhlednými rovnátky trvala mnohem déle, je to pravděpodobně proto, že nedodržoval důsledně pokyny svého zubaře.

Po počátečním nadšení z průběžných výsledků mají někteří lidé při nošení průhledných rovnátek sklony k polevení ve svědomitosti a disciplíně. Jejich zuby se pak nepohybují stejně dobře jako ze začátku, což vede k potřebě dalších alignerů a prodloužení doby léčby.

Jak mám rovnátka správně čistit?

Důležité je si uvědomit, že udržování alignerů v čistotě je součástí ústní hygieny. Nečisté alignery nejen že mají neestetický vzhled, ale mohou také způsobit zápach z úst. Jejich údržba není žádná velká věda.


Čistěte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou, můžete použít i velmi měkký neelektrický zubní kartáček. Používejte však dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby, druhý na vaše rovnátka. Protože alignery přichází do styku pouze s vašimi slinami, nepoužívejte zubní pastu, která může na rovnátkách zanechat bílé skvrny a abrazivní částice v ní obsažené by mohly poškrábat jejich povrch. Osušte je měkkou tkaninou.

Alespoň jednou týdně byste měli rovnátka čistit tabletami na čištění zubních protéz. Čistící tablety efektivně ničí bakterie tvořící zubní plak. Nezaměňujte však očistu průhledných rovnátek s péčí o zubní protézy, fóliové aparáty se nesmí vyčistit způsobem běžným pro protézy. Stejně jako si před spaním čistíte zuby, vyčistěte alignery velmi měkkým kartáčkem nebo roztokem na čištění zubních protéz. Ponořte je do roztoku jen na chvíli k jejich omytí. Nenechávejte rovnátka v roztoku přes noc, protože pro efektivní pohyb zubů je máte nosit 20 a více hodin. Stejným způsobem můžete postupovat po probuzení.

Pokud během čištění zubů neomýváte rovnátka v čistícím roztoku, uschovejte je v pouzdru, abyste zamezili jejich poškození či ztrátě.

Co mám dělat, když jsem rovnátka ztratil nebo poškodil?

Kvůli nenápadnosti průhledných rovnátek může dojít k jejich ztrátě nebo poškození, když je před jídlem, pitím horkého nápoje nebo čištěním zubů dočasně sejmete. Jestliže aligner neuschováte v pouzdru, vystavujete jej bakteriím nebo jiným mikroorganismům. Je lepší mít pouzdro vždy u sebe.

Dojde-li přece jen k jejich ztrátě nebo poškození, noste v pořadí předchozí nebo následující aligner, dokud se neporadíte se svým lékařem!

Budou mít alignery vliv sport?

S průhlednými rovnátky K Clear můžete normálně sportovat, důrazně však doporučujeme ochranu úst nebo celého obličeje při sportech, u kterých lze očekávat úder do tváře.

Musím navštěvovat svého zubního lékaře během ortodontické léčby?

Navštěvujte prosím svého zubního lékaře pravidelně každého půl roku pro kontrolu chrupu a odstranění zubního kamene.

Co jsou attachmenty?

attachmenty
attachmentyAttachmenty jsou malé výstupky umístěné na zubech. Pomáhají zajistit uchycení alignerů a optimální pohyb zubů.

Jsou v barvě zubů, různých tvarů a velikostí, v závislosti na pohybu zubů, kterého je třeba dosáhnout.

Ovlivní korunky, dostavby nebo fazety léčbu rovnátky K Clear?

Zuby s korunkami, dostavbami kompozitním materiálem nebo fazetami se mohou pohybovat stejně dobře jako zdravé. Při umísťování nebo odstraňování attachmentů může být porušena nebo odstraněna glazura na porcelánu vašich korunek nebo fazet. Zabránit tomu je možné neumísťováním attachmentů na zuby s korunkami, dostavbami nebo fazetami. Poraďte se se svým lékařem.

Budou mít zubní implantáty vliv na léčbu s alignery K Clear?

Zubní implantáty jsou spojeny s kostí a nemohou být přesunuty. Váš ortodontista bude muset pozici implantátů obejít.

Zůstane výsledek ortodontické léčby natrvalo?

Ano, ale jen pokud pravidelně nosíte retainery, což platí pro všechny typy ortodontických ošetření včetně tradičních rovnátek. Během života se mění celé tělo, tedy i chrup. Důležité je nezanedbat retenci a docházet na pravidelné kontroly. Účel retence je držet zuby v nové pozici. Bez retainerů se vaše zuby přesunou do své původní polohy, čímž ztratíte skvělé výsledky, ke kterým jste usilovně dopracovali. Retence jsou důležitější než samotná léčba. Setkáváme se s množstvím pacientů, kteří přicházejí na ortodontickou léčbu podruhé nebo potřetí, a to jen z důvodu nedostatečné retence.

Co je retence?

Po léčbě mají zuby tendenci vracet se do své původní polohy, proto bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje retenční fáze léčby.

Jaké jsou možnosti retence?

Po léčbě průhlednými rovnátky K Clear následují dvě hlavní možnosti retence.

Snímatelné retenční fólie

Vypadají jako průhledná rovnátka, jsou také vyrobené na míru, jejich úlohou však není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze. Snímatelné retainery je třeba nosit nejméně 6 měsíců ve dne i v noci. Jsou vyjímány pouze při jídle a ústní hygieně, stejně jako alignery K Clear. U lehčích případů mohou být nošeny pouze odpoledne a přes noc.

Permanentní retainery

Jsou pohodlnější než snímatelné retainery. Tenký drátek nalepený na vnitřních ploškách řezáků fixuje postavení zubů natrvalo. Obvykle se připevňuje od premoláru přes řezáky po premolár (na předních 6 zubů) v dolní i v horní čelisti. Permanentní retence je vhodná pro pacienty, kteří již nechtějí retainery vyjímat při jídle nebo čištění zubů. V běžném životě při mluvení, jídle, pití, nebo ústní hygieně nejsou nijak omezující.

Permanentní retainery lze po několika letech odstranit.

permanentní retainer

Je nutné vytrhnout zuby z ortodontických důvodů?

Extrakci je někdy možné vyloučit strippingem známým také jako zbrušování, interproximální redukce, zkratka IPR, tzn. zúžením zubů až o 0,25 mm. Bohužel, u některých pacientů není možné dosáhnout dobrého a stabilního výsledku bez vytržení zubů, ačkoli se tomuto kroku snažíme v maximální možné míře vyhnout.

Poškozuje stripping (interproximální redukce, zkratka IPR) zuby?

Nepoměr velikosti horních a dolních zubů vede ke stěsnání v jedné čelisti nebo mezerám ve druhé. Řešení strippingem nebo dostavbami zubů závisí na estetických kritériích a morfologii zubů. Strippingem lze získat místo v zubním oblouku nebo vyrovnat nepoměr mezi šířkou horních a dolních zubů. Provádí se před zahájením léčby alignery.

Při dodržení lege artis postupů strippingu a zachováním optimálního tvaru zubu jde o bezpečný výkon, který pacientům přinese estetický i funkční výsledek.

interdentální stripping
stripping


Podrobnější informace k IPR naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách České stomatologické komory.

Jaký je nejlepší věk k zahájení léčby pomocí rovnátek?

Není možné univerzálně určit "nejlepší" věk k zahájení ortodontické léčby. Každé dítě je jiné a pro své ortodontické potřeby by mělo mít jedinečnou osobní prohlídku. Ve fázi smíšeného chrupu mezi 10. až 11. rokem je vad menšina, většina se projeví až od puberty po prořezání stálých zubů čili od věku 12 až 14 let, kdy se stále zvětšují ústa a hlava dítěte a rostou stálé zuby. U některých je vhodná včasná intervence, přesný čas závisí na jejich růstu a na tom, jak rychle vyrostou stálé zuby. Léčba rovnátky je však účinná u i starších dospívajících a dospělých.

V jakém věku dítěte mám začít zjišťovat, zda potřebuje rovnátka?

Většina ortodontistů doporučuje, aby vyhodnocení potřeby rovnátek začalo ve věku 7 let dítěte po prořezání stálých horních řezáků. V tomto věku lze mnohem snáze řešit zákus, zkřížený skus, obrácený skus, výrazný předkus, retenci řezáků a přespočetné zuby. Tyto korekce obvykle fungují nejlépe mezi 7. a 10. rokem, zatímco čelist stále roste. I když vaše dítě tento typ léčby nepotřebuje, je vždy prospěšné, aby vývoj zubů a čelistí vašeho dítěte zkontroloval ortodontista - ne všechny problémy jsou viditelné, ani dobrému zubnímu lékaři!

Mému dítěti nerostou zuby rovně, potřebuje rovnátka?


Možná, ale ne nutně. Ve smíšené fázi chrupu, ve které začínají růst stálé zuby, a které se často přezdívá "ošklivé káčátko", může být nějaká nesouosost normální. Pokud však zaznamenáte výrazné stěsnání, pravděpodobnost, že vaše dítě bude potřebovat rovnátka, je vyšší. Pouze ortodontista vám to sdělí s jistotou.

Jsem dospělý, proč bych se měl obtěžovat s rovnátky?

To je samozřejmě na osobním přístupu, ale průhledná rovnátka jsou pro dospělé stále efektivní i proto, že jsou mnohem méně nápadná než ta, která si mnozí dospělí pamatují z dětství.

V Evropě se průhlednými rovnátky léčí přibližně 20% pacientů starších 18 let, kteří je považují za rozumnou investici. Mnoho dospělých se pro léčbu rozhodne, protože si ji nemohli dovolit, nebo ji jako děti odmítali, a nyní mohou nebo chtějí, nebo proto, že se jejich zuby posunuly věkem.

Léčba rovnátky v dospělosti vám může dát desítky let s atraktivními rovnými zuby i nápravu vážných strukturálních problémů. A není to jen o kosmetice, rovné zuby se snadněji čistí, lépe rozmělňují potravu, a mají mnohem nižší riziko rozpadu a onemocnění dásní.

Je léčba průhlednými rovnátky omezena věkem pacienta?

U dospělých pacientů není věková hranice omezena, pro léčbu je však rozhodující stav zubů a dásní.

Limitující může být nedostatečně udržovaný chrup, nesprávné čištění zubů, přítomnost akutního zánětu parodontu, úbytek kosti, či jiná onemocnění ústní dutiny. Dospělí pacienti mívají často zuby poškozené, rozsáhle sanované, s korunkami, s poškozeným závěsným aparátem chrupu s různými projevy parodontitidy.

Pokud pacient nemá akutní zánět a má dobrou ústní hygienu, lze bez obav pohybovat i s výrazně viklavými zuby. Parodontolog dokáže zlepšit úroveň alveolární kosti a optimalizovat skus i estetiku chrupu. Důležitým faktorem je spolupráce pacienta a jeho zájem o léčbu.

Může parodontitida komplikovat léčbu průhlednými rovnátky?

Některé defekty, jako jednostěnný a dvoustěnný kostní defekt, u kterých nejsou metody řízené tkáňové regenerace účinné, je možné uspokojivě vyřešit jen ve spolupráci s ortodontistou. Pro parodontologického pacienta, který nemá akutní zánět, má odstraněný kámen, a má dobrou úroveň hygieny, není ortodontická léčba rizikem. Léčba alignery K Clear má pro takového pacienta nesporný estetický i funkční přínos.

Jsou výhody K Clear oproti fixním rovnátkům pouze kosmetické?

Přestože kosmetika je největší výhodou K Clear, významnými benefity jsou i snadná zubní hygiena a možnost jíst co chcete.

Mnozí milujeme požitky z jídla, s fixními aparáty však bývá užívání si vašich oblíbených jídel složité.

S fixními rovnátky:

  • Budete muset dělit jídlo na malé kousky a vkládat do úst, neukusovat.
  • Budete se muset vyhýbat tvrdým, lepivým a vláknitým potravinám (např. topinkám, oříškům, čerstvé mrkvi, lepivým sýrům, nezralým banánům, hovězímu masu, ananasu, karamelu, rozinkám, datlím, atd.) a nic neukusovat předními zuby, abyste zamezili poškození a ulpívání na zámcích a drátech.
  • Uvolněný zámek, ortodontický kroužek nebo prasklý drát léčbu prodlouží. Je dost pacientů, kteří museli na pohotovostní prohlídku kvůli rozbití jejich fixních rovnátek po nečekaném kousnutí do tvrdého zrna popcornu během sledování filmu.
  • Zvláště pro pacienty náchylné k zubnímu kazu bude udržování dobré ústní hygieny obtížné. Pokud není zubní plak kolem fixního aparátu a u dásně pečlivě odstraňován, mohou se na zubech vytvářet bílé skvrny, počínající zubní kazy, a zánět dásní doprovázený jejich otokem a krvácením.

Nošení alignerů K Clear v noci vás také ochrání před skřípáním zubů.

Bude léčba s rovnátky K Clear kratší a levnější, jestliže se mé zuby posunuly po předchozí léčbě fixními aparáty?

Tyto případy relapsu nejsou většinou složité a léčba s K Clear nebude tak dlouhá jako původní.

Doba potřebná k léčbě relapsu a kolik to bude stát, závisí na:

  • Rozsahu pohybu zubů.
  • Typu pohybu zubů a čase potřebném k jejich přesunutí do ideální polohy.

Pro lepší představu vysvětlete svou situaci přímo na zubnímu lékaři, který vám o době léčby a nákladech poradí nejlépe. Pokud je posun vašich zubů mírný, pak budete mít i jiné možnosti, např. in-house rovnátka nebo retainery, jak své zuby srovnat.

Cena léčby průhlednými rovnátky

"...pokud je zvolena léčba pomocí snímacího ortodontického aparátu, jsou z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeny veškeré výkony lékaře, opět ve výši dané úhradovou vyhláškou. Výše úhrad samotných snímacích aparátů – ortodontických výrobků, které jsou zhotovovány v zubních laboratořích, je stanovena příslušným číselníkem VZP. Jeho obsah se řídí zákonem o veřejném zdravotním pojištění, resp. jeho Přílohou č. 4 Seznam stomatologických výrobků, a touto přílohou zákona je dána i kategorizace pro úhradu ortodontických výrobků. Konkrétní výše případné úhrady snímacích aparátů ze strany zdravotní pojišťovny – plná úhrada, 80% či 50% úhrada – se odvíjí od typu postižení. U méně závažných ortodontických vad (u tzv. ostatních anomálií zubů a skusu, které v příloze zákona nejsou dále specifikovány) zdravotní pojišťovna nehradí snímací ortodontické aparáty dospělým nad 18 let; dětí do 18 let se v tomtéž případě týká 50% úhrada.

O možnostech léčby ortodontické vady a výši spoluúčasti pacienta v daném konkrétním případě musí pacienta informovat jeho stomatolog, a to ještě před zahájením léčby. Pacient musí s navrženou variantou a stanovenou cenou souhlasit."

Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Zdroj: VZP, tiskové centrum

Konečnou cenu, kterou pacient za léčbu průhlednými rovnátky zaplatí, ovlivňuje několik faktorů:

výrobce rovnátek

cenová politika lékaře

rozsah požadovaných změn

transparentní ortodontická rovnátka K Line