Převislý skus

Převislý skus

Co je převislý skus?

Převislý skus je překrytí dolních řezáků horními. Horní řezáky jsou skloněny směrem do úst, může se to týkat všech předních zubů nebo jen některých.

Převislý skus o 2 až 3 mm je normální. Pokud překrytí normální hodnotu překročí, může jít stav známý jako „hluboký skus“.

Horní řezáky mohou nakusovat až do okrajů dolní gingivy a dolní řezáky vysoko do patra.

Lidé s nadměrným převislým skusem mají tzv. recesivní bradu. Jejich brada vypadá menší, což ovlivňuje vzhled.


Co způsobuje převislý skus?

Hlavní roli v jakémkoli druhu malokluze hraje genetika. Převislý skus jste mohli zdědit po jednom z vašich rodičů.

Více než často však může být převislý skus důsledkem některých zlozvyků. Například děti, které mají ve zvyku dlouho sát palec nebo tlačit jazykem, mají tendenci tlačit horní řezáky a čelistní kosti více dopředu než spodní. Výsledkem je menší brada a nadměrný převislý skus.


Typy převislého skusu

Jsou dva typy převislého skusu, které určují plán léčby:

Je způsoben nesprávným uspořádáním zubů v důsledku poruch během vývoje a erupce zubů. K tomu může dojít v důsledku zlozvyků jako sání palce, nebo příliš vpředu umístěných horních řezáků.

Důvodem je nepřiměřený růst horní a dolní čelisti. Nepravidelný vývoj jedné z čelistí (nadměrný růst horní čelisti vpřed nebo nedostatečný růst dolní čelisti) způsobí, že zuby a čelisti jsou umístěny v nadměrném převislém skusu nebo hlubokém skusu.


Proč je špatné mít převislý skus?

I když je menší převislý skus běžným jevem, výrazný převislý skus je pro mnoho lidí vážným problémem.


Proč je důležité včasné ošetření převislého skusu?

Převislý skus musí být co nejdříve opraven. Pokud se neléčí, může se časem prohloubit. Neustálé zatínání čelistí a skřípání zuby by navíc opotřebovalo povrch zubů a převislý skus zesílilo.

Čím dříve opravíte převislý skus, tím rychlejších a lepších výsledků dosáhnete.


Jaké jsou možnosti léčby převislého skusu?

V případě bolesti čelistního kloubu může přemístění dolní čelisti do přirozenější polohy poskytnout určitou úlevu uvolněním tlaku z cév a nervů.

Většina ortodontistů obvykle doporučuje fixní ortodontickou léčbu.

Ortodontická rovnátka pomáhají vyrovnat zuby tak, že se převislý skus zmírní a čelisti se stabilizují.

Je několik možností ortodontické léčby:

Tradiční ortodontické ošetření prováděné kovovými rovnátky připevněnými k vašim zubům a drženými pohromadě pomocí drátů, aby se zuby postupně postupně srovnávaly do správné polohy.

Obtížně se čistí, protože se mezi zuby a dráty se zámky zachycuje jídlo.

Představují estetickou alternativu ke kovovým rovnátkám. Mají konzoly v barvě zubů, ale k pohybu zubů používají kovové dráty.

Vypadají lépe než kovová rovnátka.

Estetičtější a neviditelnější než průhledná rovnátka, příkladem může být systém Incognito™.

Lingvální rovnátka bychom mohli doporučit jen pro velmi specifické případy, např. profesionální hráče na dechové nástroje.

Nejestetičtější možností korekce převislého skusu jsou průhledná rovnátka.

K Clear a ClearX jsou zcela transparentní a v ústech prakticky neviditelná. Stomatologie se díky nejnovějším výzkumům vyvinula mílovými kroky.

Pokročilé systémy rovnání zubů umožňují ortodontické pohyby zubů pomocí transparentních dlah jako rovnátek, které jsou těsně přimknuté na zubech a mají v sobě zabudované ortodontické síly.

Snímatelná průhledná plastová rovnátka K Clear je třeba měnit každé dva týdny, během nichž ortodonticky pomalu posouvají zuby do lepšího postavení.


Všechny tyto možnosti léčby se liší cenou, někdy mohou být průhledná rovnátka dražší. Váš ortodontista posoudí váš stav a doporučí nejlepší volbu, která vyhovuje vašim potřebám.

Bez ohledu na zvolený způsob léčby je v průběhu léčebného procesu nesmírně důležité dodržovat správnou ústní hygienu čištěním zubními i mezizubními kartáčky a používání zubní nitě alespoň dvakrát denně.

Než abyste své zuby zamřížovali do fixních rovnátek, zvolte raději průhledná rovnátka K Clear nebo ClearX a usmívejte se bez ostychu!