Tipy a rady

Instrukce k používání a péči o K Clear

K Clear používání a péče

K Clear zásady

vkládání neviditelných rovnátek K Clear

Nasazování

Ujistěte se že vkládáte horní aligner na horní čelist a stejně tak dolní.


Zepředu dozadu

Pokud jsou řezáky nadměrně proklinované (nakloněné dopředu) nebo stěsnané.

Při vkládání nejdříve nasaďte rovnátka přes řezáky.

Poté je prsty vtiskněte na stoličky.

Zezadu dopředu

Pokud jsou všechny zuby relativně rovné. Vložte rovnátka na zadní zuby. Potom zatlačte na řezáky a nasaďte.


Z jedné strany na druhou

Pokud jsou zadní zuby nadměrně lingválně nakloněny. Nasaďte rovnátka na jednu stranu, poté dopředu na řezáky a teprve poté nasaďte na druhou stranu. Potom opatrně zatlačte pomocí prstů, nikoli skusem, aby si rovnátka sedla.


Máte-li na zubech attachmenty, lehkým skousnutím zkontrolujte perfektní dosednutí rovnátek.

Vyjímání

Svá první rovnátka noste přes noc

Doporučujeme, abyste si svá první rovnátka nasadili na noc. Sníží se tak riziko jejich vypadnutí z důvodu nepříjemného pocitu tlaku a zamezí případným potížím s výslovností než se na zuby usadí.

Mezera mezi zuby a rovnátky

Mezi zuby a rovnátky může být při prvním nošení malá mezera. To je zcela běžné, mezera je obvykle minimalizována během 48 hodin. Jen vzácně malá mezírka zůstává.

Uvolnění usazení

V prvních dnech jsou rovnátka pevně usazena na vaše zuby. Později se usazení lehce uvolní, protože pohyb zubů již započal.  Přilnavost k zubům tím není ovlivněna.


Pocit tlaku při nošení průhledných rovnátek

Tlak vyvíjený rovnátky se liší od jedněch k dalším. 

Každý aligner má specifický a předem určený pohyb.

Pocitu tlaku a tím i mírná bolest zubů se může objevit jsou-li rovnátka opotřebovaná, většinou ustoupí během několika desítek minut po nasazení.

Jestliže při nošení rovnátek cítíte ostrou bolest nebo výrazné nepohodlí, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Jak se během léčby s K Clear vyhnout bolesti

Zejména na začátku léčby mohou pacienti pociťovat určité nepohodlí. Aby tomu předešli, mohou provést několik kroků.

Můžete použít pilník na alignery nebo zubní vosk k ošetření okrajů rovnátek, aby nedošlo k prořezání jazyka nebo dásní.

Rovnátka K Clear měňte pouze v intervalech určených lékařem.

Během prvního období se snažte vyhýbat jídlu, které vyžaduje velké úsilí ke žvýkání.

Ústní hygiena

Akumulace zubního plaku je pravidelný, kontinuální a normální jev, který většinou doprovází zápach z úst, jemuž zabraňujeme pravidelným čištěním zubů. Také uvnitř alignerů dochází během jejich nasazení k nepřetržitému hromadění bakterií což může zapříčinit zápach z úst a jiné zdravotní problémy. Dodržujte proto pravidelnou ústní hygienu čištěním zubů i rovnátek.

Jak se co nejúčinněji chránit před vznikem zubního kazu?

Údržba rovnátek

Po vyjmutí opláchněte rovnátka proudem studené nebo vlažné vody, můžete je osušit měkkou tkaninou, a uložte do pouzdra. Čistěte je po každém sejmutí i před nasazením.

Alespoň jednou týdně doporučujeme čištění rovnátek roztokem z tablet na zubní protézy. Po vyjmutí z roztoku můžete k dočištění použít velmi měkký neelektrický zubní kartáček.  Používejte však dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby a druhý na vaše rovnátka.

Jestliže fóliová rovnátka přišla do styku jen s vašimi slinami, nepoužívejte při čištění kartáčkem zubní pastu, která by na fóliích mohla zanechat bílé skvrny, a abrazivní částice v ní obsažené poškrábat jejich povrch.

Po každém jídle si před opětovným nasazením rovnátek vyčistěte zuby zubním kartáčkem a dentální nití nebo mezizubním kartáčkem.

Po vyjmutí opláchněte rovnátka proudem studené nebo vlažné vody

Ztráta nebo poškození

Transparentní fóliové aparáty jsou nenápadné, při sejmutí před jídlem nebo čištěním zubů je vždy uschovejte do pouzdra.

Dojde-li ke ztrátě nebo poškození, noste předchozí nebo následující alignery, dokud se neporadíte se svým lékařem!

Pro lepší orientaci o pořadí je číslo alignerů uvedeno na plastovém obalu i na samotných rovnátkách.

Pořadové číslo je uvedeno na obalu i na samotných rovnátkách.


Skladování

Během jídla nebo čištění zubů uchovávejte rovnátka v uzavřeném pouzdru, abyste nevystavovali je bakteriím nebo jiným mikroorganismům, a předešli jejich poškození nebo ztrátě. 

Alignery chraňte před horkem a přímým slunečním zářením.

K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Doba denního nošení

Zvykání si na alignery

I když váš protějšek rovnátka nevidí, pocítíte v ústech okamžitou změnu a alignery nezůstanou skryty vašemu jazyku. Během prvních hodin můžete mít mírné potíže s výslovností. Jakmile si rovnátka na zuby sednou, potíže odezní.

Lehce žvýkejte

Během prvních 24 hodin na rovnátka zlehka žvýkejte, zlepší to jejich usazení a komfort. Lépe se tak přizpůsobí vašim zubům. Mírně nakusujte pouze na drážky, jinak by mohly alignery prasknout.

stripping zbrušování IPR

Interproximální redukce (IPR)

S pomocí interproximální redukce, známé pod zkratkou IPR, nebo názvem zbrušování či stripping, je sklovina na kontaktních místech dvou zubů minimálně redukována. K odstranění vychýlení v případě stěsnání může být potřeba více prostoru. IPR toho dosáhne bez nutnosti extrakce. IPR se provádí pomocí stripů - jemných brusných pásků.

Výhody IPR

Extrakce dvou molárů obvykle vytvoří prostorový zisk 10-15 mm. To však jen zřídka odpovídá skutečně požadovanému prostoru, zatímco IPR může být použita velmi cíleně, a přizpůsobena individuálně přesně požadovanému prostoru.

Požadovaný pohyb zubů je minimalizován a zabrání negativním důsledkům velkých pohybů zubů, jako resorpci kořenů, což je patologická degradace tvrdé zubní tkáně. Zkrátí se doba trvání léčby.

Estetické účinky

IPR nabízí pro průběh a výsledek léčby průhlednými rovnátky mnoho výhod bez estetických účinků ani rizika zploštění profilu.

Množství redukce

Redukováno je pouze velmi málo tvrdé zubní tkáně, což nemá žádný klinický význam, ale může vyloučit extrakci zubů. Dotčené hrany jsou ošetřeny tak, aby odpovídaly struktuře neupravené skloviny.

Kazivost zubů a citlivost na teplotu

Dlouhodobé studie ukazují, že redukce skloviny nemá žádný vliv na teplotní citlivost zubů, ani riziko zubního kazu se nezvyšuje.

Bolest

Stripping není bolestivý, je srovnatelný s pocitem při odstraňování zubního kamene. Obvykle se provádí bez lokálního anestetika.

Denní péče o zuby

Pokud vám lékař ošetří zuby strippingem, bude vhodné používat zubní pastu s extra fluoridem. Konzultujte to prosím se svým lékařem.

ortodontická rovnátka K Clear

Retainery po léčbě

Po dokončené léčbě mají zuby tendenci vracet se do své původní polohy, proto bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje tzv. retenční fáze léčby. Poraďte se s lékařem který druh retence bude pro váš chrup nejvhodnější.

Snímatelné retenční fólie

vypadají jako rovnátka, jsou také vyrobené na míru, jejich úlohou však není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze.

Snímatelné retainery jsou součástí léčby, nedoplácí se.

permanentní retainer po léčbě rovnátky K Clear
permanentní retainer ocelový drátek

Permanentní retainer

Můžete také zvolit jištění pozice zubů permanentním retainerem. V takovém případě vám lékař na zadní plošky od premoláru přes řezáky po premolár (předních 6 zubů) v dolní i v horní čelisti přichytí tenký drátek, případně polymerní vlákno CROSSPOM, které zafixuje postavení zubů natrvalo. V běžném životě vás při artikulaci, jídle nebo pití nebude nijak omezovat.

Permanentní retence není součástí léčby, doplácí se.

Instruction-Flyer(EN).pdf