Tipy a rady

Instrukce k používání a péči o K Clear

K Clear používání a péče
K Clear instrukce.pdf


Nasazování

Ujistěte se že vkládáte horní aligner na horní čelist a stejně tak dolní.

Nejdříve si rovnátka nasaďte na řezáky.

Poté je prsty vtiskněte na stoličky.

K Clear nasazování

Vyjímání

Alignery uvolňujte prsty od stoliček k předním zubům, nejdřív jednu, pak druhou stranu.

Máte-li na zubech attachmenty, zejména v prvních dnech po nasazení jsou rovnátka pevně usazena na vaše zuby, věnujte zvýšenou opatrnost přizvednutí a uvolnění rovnátek z attachmentů, aby nedošlo k poškození. Netrpěliví pacienti mohou attachment ulomit nebo utrhnout. Po uvolnění na jedné straně jdou většinou rovnátka z druhé strany sejmout už snadno.

Po uvolnění jemným tahem přes řezáky alignery vyjměte.

Jestliže attachment poškodíte nebo vám spadne musí jej lékař opravit.

K Clear zásady

Jakmile váš zubní lékař rozhodne, že průhledná rovnátka K Clear jsou pro vás správnou volbou, je velmi důležité, abyste je nosili denně ve dne i v noci.

Úspěšnost léčby závisí především na vašem přístupu k léčbě, svědomitosti a disciplíně.

Pro první měsíc léčby obdržíte sadu rovnátek, která budete měnit každý týden, neurčí-li váš lékař jinak. Jejich různé tloušťky slouží k efektivnímu a hladkému průběhu rovnání vašich zubů.

Od druhého měsíce budete rovnátka vyměňovat po dvou týdnech. Vaše zuby se budou pohybovat dokud nedosáhnou požadované polohy.

Doba léčby je závislá na individuálních potížích každého pacienta. Ve většině případů je léčba ukončena vložením retaineru již po několika měsících.Svá první rovnátka noste přes noc

Doporučujeme, abyste si svá první rovnátka nasadili na noc. Sníží se tak riziko jejich vypadnutí z důvodu nepříjemného pocitu tlaku a zamezí potížím s výslovností.

vkládání neviditelných rovnátek K Clear

Mezera mezi zuby a rovnátky

Mezi zuby a rovnátky může být při prvním nošení malá mezera. To je zcela běžné, mezera je obvykle minimalizována během 48 hodin. Jen vzácně malá mezírka zůstává.

Uvolnění usazení

V prvních dnech jsou rovnátka pevně usazena na vaše zuby. Později se usazení lehce uvolní, protože pohyb zubů již započal. Přilnavost k zubům tím není ovlivněna.

nasazování a vyjímání průhledných rovnátek K Clear


Pocit tlaku při nošení průhledných rovnátek

Tlak vyvíjený rovnátky se liší od jedněch k dalším.

Každý aligner má specifický a předem určený pohyb.

Pocitu tlaku a tím i mírná bolest zubů se může objevit jsou-li rovnátka opotřebovaná, většinou ustoupí během několika hodin po nasazení.

Jestliže při nošení rovnátek cítíte ostrou bolest nebo výrazné nepohodlí, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

fóliové aparáty K Clear

Péče

Akumulace zubního plaku je pravidelný, kontinuální a normální jev, který většinou doprovází zápach z úst, jemuž zabraňujeme pravidelným čištěním zubů. Uvnitř alignerů dochází během nošení k nepřetržité akumulaci bakterií, což může také způsobit zápach z úst i jiné zdravotní problémy, i když jsou sekvenčním ortodontickým ošetřením a měníte je každé 2 týdny (nebo podle pokynů lékaře). Dodržováním pravidelné ústní hygieny čištěním zubů udržujte alignery v čistotě.

Po vyjmutí rovnátka opláchněte čistou studenou vodou, můžete je osušit měkkou tkaninou, a uložte do pouzdra. Čistěte je po každém sejmutí i před nasazením.

Alespoň jednou týdně doporučujeme rovnátka čistit roztokem z tablet na zubní protézy. Po vyjmutí z roztoku můžete k dočištění použít velmi měkký neelektrický zubní kartáček. Používejte však dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby a druhý na vaše rovnátka.

Jestliže fóliová rovnátka přišla do styku jen s vašimi slinami, nepoužívejte při čištění velmi měkkým kartáčkem zubní pastu, která může na fóliích zanechat bílé skvrny a abrazivní částice v ní obsažené by mohly poškrábat jejich povrch.

Po každém jídle si před opětovným nasazením rovnátek vyčistěte zuby zubním kartáčkem a dentální nití nebo mezizubním kartáčkem.

S nasazenými rovnátky nejezte žádné potraviny, nežvýkejte žvýkačky, nepijte sladké, barevné, ani horké nápoje.Skladování

Během jídla nebo čištění zubů uchovávejte rovnátka v uzavřeném pouzdru, abyste nevystavovali je bakteriím nebo jiným mikroorganismům, a předešli jejich poškození nebo ztrátě.

Alignery chraňte před horkem a přímým slunečním zářením.

K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Během jídla nebo čištění zubů uchovávejte rovnátka v uzavřeném pouzdru, abyste nevystavovali je bakteriím nebo jiným mikroorganismům, a předešli jejich poškození nebo ztrátě. K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Ztráta nebo poškození

Transparentní fóliové aparáty jsou nenápadné, při sejmutí před jídlem nebo čištěním zubů je vždy uschovejte do pouzdra.

Dojde-li k jejich ztrátě nebo poškození noste předchozí nebo následující aligner dokud se neporadíte se svým lékařem!

Doba denního nošení

Aby se vaše zuby dostaly do správné pozice rychle a efektivně je sledování doby denního nošení obzvlášť důležité.

Rovnátka noste nejméně 21 hodin denně.

Fóliová rovnátka budete vyměňovat za nová po jednom až dvou týdnech podle pokynů lékaře. Jestliže je nenosíte pravidelně, vaše zuby se mohou vrátit do své původní polohy. Doporučujeme proto, abyste rovnátka nosili za všech okolností.

Máte-li při nošení potíže, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.

Zvykání si na alignery

I když váš protějšek rovnátka nevidí, pocítíte v ústech okamžitou změnu a alignery nezůstanou skryty vašemu jazyku. Během prvních hodin můžete mírně šišlat, jakmile si rovnátka na zuby sednou, potíže s výslovností odezní.

Lehce žvýkejte

Během prvních 24 hodin na rovnátka zlehka žvýkejte, zlepší to jejich usazení a komfort. Lépe se tak přizpůsobí vašim zubům. Mírně nakusujte pouze na drážky, jinak by mohly alignery prasknout.

stripping zbrušování IPR

Interproximální redukce (IPR)

S pomocí interproximální redukce, známé také pod názvem zbrušování, stripping, nebo zkratkou IPR, je sklovina na kontaktních místech dvou zubů minimálně redukována. K odstranění vychýlení v případě stěsnání může být potřeba více prostoru. IPR toho dosáhne bez nutnosti extrakce. IPR se provádí pomocí stripů - jemných leštících pásků.

Výhody IPR

Extrakce dvou molárů obvykle vytvoří prostorový zisk 10-15 mm. To však jen zřídka odpovídá skutečně požadovanému prostoru, zatímco IPR může být použita velmi cíleně, a přizpůsobena individuálně přesně požadovanému prostoru.

Požadovaný pohyb zubů je minimalizován a zabrání negativním důsledkům velkých pohybů zubů, jako resorpci kořenů, což je patologická degradace tvrdé zubní tkáně. Zkrátí se doba trvání léčby.

Estetické účinky

IPR nabízí pro průběh a výsledek léčby průhlednými rovnátky mnoho výhod bez estetických účinků ani rizika zploštění profilu.

Množství redukce

Obětováno je pouze velmi málo tvrdé zubní tkáně. Nemá to žádný klinický význam a může zabránit vytrhnutí zubů. Dotčené hrany jsou ošetřeny tak, aby odpovídaly struktuře neupravované skloviny.

Kazivost zubů a citlivost na teplotu

Dlouhodobé studie ukazují, že redukce skloviny nemá žádný vliv na teplotní citlivost zubů, ani riziko zubního kazu se nezvyšuje.

Bolest

Léčba není bolestivá, je srovnatelná s pocitem při odstraňování zubního kamene. IPR se obvykle provádí bez lokálního anestetika.

Denní péče o zuby

Pokud vám lékař ošetří zuby strippingem, bude vhodné používat zubní pastu s extra fluoridem. Konzultujte to prosím se svým lékařem.

ortodontická rovnátka K Clear

Retainery po léčbě

Po dokončené léčbě mají zuby tendenci vracet se do své původní polohy, proto bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje tzv. retenční fáze léčby. Poraďte se s lékařem který druh retence bude pro váš chrup nejvhodnější.

Snímatelné retenční fólie

vypadají jako rovnátka, jsou také vyrobené na míru, jejich úlohou však není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze.

Snímatelné retainery jsou součástí léčby, nedoplácí se.

Permanentní retainer

Můžete také zvolit jištění pozice zubů permanentním retainerem. V takovém případě vám lékař na zadní plošky řezáků přichytí tenký drátek případně polymerní vlákno, které zafixuje postavení zubů natrvalo. Obvykle se připevňuje od premoláru přes řezáky po premolár jak v dolní, tak i v horní čelisti. V běžném životě při mluvení, jídle nebo pití vás to nebude nijak omezovat.

Permanentní retence není součástí léčby, doplácí se.

permanentní retainer po léčbě rovnátky K Clear
permanentní retainer