Zkřížený skus

Zkřížený skus

Co je zkřížený skus?

Zkřížený skus je malokluze, kdy při skusu zůstanou horní řezáky za spodními.

Tento stav je podobný obrácenému skusu, ale oba se liší.

Zkřížený skus postihuje pouze jeden zub nebo skupinu zubů, ale obrácený skus při pravé progénii ovlivňuje všechny zuby dolní čelisti a celá spodní čelist je umístěna před horní čelistí (jeví se jako vyčnívající nebo prominentní brada).

Co způsobuje zkřížený skus?

V jakémkoli druhu malokluze hraje hlavní roli genetika, tuto vadu jste mohli zdědit po jednom z vašich rodičů.

Zkřížený skus jednoho zubu se vyskytuje většinou na předním řezáku poté, kdy se mléčný zub udrží déle, než se předpokládá. To způsobí, že se permanentní zub prořezává za mléčným zubem, a jakmile se dostane za spodní zuby, vytvoří zkřížený skus.

Ke zkříženému skusu mohou přispět i zlozvyky jako je dýchání ústy, dumlání dudlíku nebo sání palce do pozdního dětství.Typy zkříženého skusu

  • Přední: spodní řezák nebo řezáky překrývají s horním řezákem / řezáky

  • Zadní: u zadních zubů přiléhajících přes zuby v horní čelisti

Rozlišuje se zkřížený skus dentální, alveolární, a pravý skeletální, dále jednostranný, oboustranný, symetrický a asymetrický.Proč je špatné mít zkřížený skus?

Kromě estetických může zkřížený skus vést k mnoha dalším problémům.

Může způsobovat bolest a protože se zuby obtížně čistí, akumuluje se na nich plak, čehož důsledkem je onemocnění dásní.

Dalšími potížemi jsou spánková apnoe, poruchy temporomandibulárního kloubu (TMJ), potíže s výslovností nebo vydáváním určitých zvuků, atd.

Proto musí být opraven vyhledáním odborné pomoci.

I když je nejlepší přivést dítě k ortodontistovi hned, jakmile zpozorujete zkřížený skus v jeho chrupu, může být opraven v každém věku.Jaké jsou možnosti léčby zkříženého skusu?

Léčba zkříženého skusu je možná v jakémkoli věku.

Nejoptimálnější je léčba zkříženého skusu v dětství, kdy růst pomáhá k posunutí zubů správným směrem pomocí ortodontických přístrojů.

Mírný zkřížený skus lze u dospělých léčit pomocí rovnátek, retainerů, snímatelných expandérů patra a elastických materiálů, které určí ortodontista.

Rovnátka K Clear a ClearX jsou transparentní dlahy těsně přiléhající k vašim zubům, které ortodontickými silami posouvají zuby do lepšího postavení a korigují váš skus.

Průhledná plastová rovnátka kromě toho, že jsou neviditelná, jsou také pohodlná, protože nemají žádné dráty.

Jsou snímatelná, takže si můžete pochutnat na jídle, aniž by vás rovnátka omezovala, také udržování zubů v čistotě je s průhlednými rovnátky je snazší.

Studie věnované léčbě s průhlednými rovnátky také prokázaly významné zlepšení zdravotního stavu dásní.


Bez ohledu na způsob léčby který zvolíte, je v průběhu léčebného procesu je nesmírně důležité dodržovat správnou ústní hygienu čištěním zubními a mezizubními kartáčky a používání zubní nitě alespoň dvakrát denně.

Než abyste své zuby zamřížovali do fixních rovnátek, zvolte raději průhledná rovnátka K Clear a usmívejte se bez ostychu!