3D tisk v ortodoncii


V každém oboru jsme svědky rozmachu inovací a vzrušujícího technologického růstu v oblasti medicíny, biomedicínského inženýrství a nástupu technologicky vyspělých a snadno realizovatelných řešení v zubním lékařství. Inovace, jako je frézování na křesle pomocí CAD-CAM a 3D tisku, reformovaly zubní lékařství futuristickým způsobem, který si dříve nikdo nedokázal představit. 

CO JE TO 3D TISK?

3D tisk, známý také jako aditivní výroba, je technologie, která zahrnuje nanášení postupných vrstev materiálu na sebe, aby nakonec vznikl trojrozměrný objekt podobně jako na tiskárně, ale ve všech třech rozměrech.

Trojrozměrný tisk je v zubním lékařství rychle se rozvíjející technologií a stále častěji se používá v zubních laboratořích k různým účelům. Nové softwarové programy, digitální skenery, aditivní technologie a metody následného zpracování umožňují zvýšit efektivitu a snížit náklady, zrychlit výrobu a zlepšit kvalitu. To přináší velké výhody lékařům i pacientům, mimo jiné šetří čas a náklady. Umožňuje vlastní výrobu zubních protéz, ortodontických pomůcek, chirurgických šablon atd. Snižuje počet chyb a zlepšuje kvalitu výroby.

JAK FUNGUJE 3D TISK?

Tato technologie využívá intraorální skenování k pořízení 3D obrazu ústní dutiny s vysokým rozlišením v reálném čase, který lze uložit do počítače. Jakmile je intraorální skenování provedeno, přenese se do počítače, kde se získají trojrozměrné snímky zubů pacienta a odešlou se do laboratoří k výrobě nebo k nastavení v ordinaci. Software CAD-CAM se používá pro plánování léčby a navrhování aparátů nebo protéz. Pomocí 3D tiskáren se každá protéza/výstroj sestavuje vrstvu po vrstvě. Proto se i jemné součásti snadno vytvářejí a ovládají pomocí softwarového programu.

3D TISK V ORTODONCII

Ortodontisté se věnují vytváření krásných úsměvů. Vytvoření dokonalého úsměvu je však časově náročný proces. Inovace v oblasti digitalizace však tuto práci usnadnily jako nikdy předtím! Trojrozměrný tisk způsobil revoluci v ortodontickém procesu tím, že poskytuje různé výhody oproti běžnému pracovnímu postupu. V technologii intraorálního skenování došlo k průlomovému pokroku, který pomáhá ortodontistům eliminovat nepořádný a těžkopádný proces snímání zubních otisků, který je nepříjemný i pro pacienty. Trojrozměrné tiskárny s pomocí technologie CAD-CAM mohou zhotovit různé pomůcky, jako jsou čiré stavěcí aparáty, snímatelné aparáty (Hawleysovy retainery, dlahy), funkční aparáty, rozšiřující oblouky, retainery, obloukové dráty, rovnátka, pomocné aparáty, zásobníky pro nepřímé lepení, nastavovací modely, které umožní rychlou a snadnou lingvální ortodoncii a maketové operace, také studijní modely.

Možnost použití intraorálního skeneru, softwaru a 3D tisku může ortodontistům poskytnout přesnou kontrolu nad pohybem zubů, což umožňuje přesnou výrobu aparátů a zkrácení doby léčby. Celý proces lze zefektivnit a dokončit za poloviční dobu a s maximální přesností. Díky 3D tiskárně, která odvede těžkou práci, mohou zubní laboratoře eliminovat veškeré manuální modelování, které se dříve provádělo, a soustředit se na růst podnikání tím, že efektivně uspokojí více pacientů a lékařů!!! Ve společnosti K Line používáme 3D tisk pro zvýšení přesnosti a efektivity ošetření, abyste mohli svým pacientům poskytnout to nejlepší ošetření. Při výrobě našich 3D tištěných modelů spolupracujeme se společností Photocentric Inc. tak, abyste svým pacientům poskytovali vždy tu nejlepší léčbu.

Celý tento proces, který byl ještě před několika lety fantazií nebo scénářem sci-fi filmu, je nyní realitou, a to vše díky 3D tisku.

Budoucnost je skutečně tady!