FAQ

informace pro pacienty

Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na věk.

První dojem uděláte jen jednou.

Nevyrovnané zuby mají vliv na tvar a vzhled obličeje, vyvolávají stud, ovlivňují psychiku a sebehodnocení.

Při nesprávném postavení zubů vzniká mnoho špatně přístupných a v mezizubních prostorech hůře čistitelných míst. Při hromadění plaku vzniká riziko zubního kazu, zánětu dásní i parodontu, který zapříčiní úbytek alveolární kosti s možnou ztrátou zubů. 

Ortodontické vady v důsledku zasahování do prostoru jazyka způsobují potíže s výslovností.

Vadný skus může způsobit onemocnění čelistního kloubu spojené s bolestmi hlavy nebo potížemi s obličejovými a krčními svaly.

Správný skus lépe rozmělňuje potravu, zuby se snáze čistí, snižuje se riziko onemocnění a rozpadu dásní.

Skutečnost, že váš úsměv vypadá úžasně, významně ovlivní celý váš život.

K Clear Aligners

Co je třeba k zahájení léčby s alignery K Line?

Před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován a s dobrou úrovní dentální hygieny. Pro vypracování plánu léčby vám lékař sejme otisky nebo oskenuje chrup, pořídí klinické fotografie zubů a rentgen čelistí.

extraorální fotografie pro léčbu s K Clear

extraorální fotografie

otisky nebo skeny chrupu

intraorální fotografie pro léčbu s K Clear

intraorální fotografie

rentgen čelistíTyto informace budou předloženy společnosti K Line Europe ke zpracování a vytvoření 3D plánu vaší léčby.


V 3D simulaci plánovaného pohybu vašich zubů uvidíte průběh léčby a konečný výsledek, který můžete po jejím dokončení očekávat.

K Clear 3D léčebný plán

Jsou výhody neviditelných rovnátek K Clear / ClearX oproti fixním rovnátkům pouze kosmetické?

Přestože kosmetika je největší výhodou alignerů K Line, významnými benefity jsou i snadná zubní hygiena, úspora času u lékaře, a možnost jíst vše co máte rádi bez jakéhokoli omezení.

S fixními rovnátky

Jaké mají K Clear / ClearX výhody?


Z jakého materiálu jsou neviditelná rovnátka K Line?

K Clear i ClearX vyrábíme z CE certifikovaného vícevrstvého termoplastického materiálu K Flex s vysokou odolností vůči zabarvení a abrazi.
Naše patentované fólie neobsahují zdraví škodlivý uhlovodík BPA (Bisfenol A), mají měkký vnitřní povrch a tvrdou vnější plochu. Mezi vnitřním a vnějším pláštěm je centrální elastomerní vrstva, která dodává celé struktuře pružnost.
Fólie mají dokonalou rovnováhu mezi pružností a pevností s konstantními silami po celou dobu nošení. Přesně odpovídají morfologii zubů, attachmentům a interproximálním prostorům s lepší kontrolou pohybu zubů.

Ovlivní léčba i můj vzhled?

Kde se průhledná rovnátka K Clear / ClearX vyrábí?


Všechny naše výrobky vyvíjíme a vyrábíme v Německu. Dokonalost našich výrobků vychází z podstaty německé kvality a technické dovednosti. Společnost K Line Europe drží řadu patentů zaměřených na inovace v oblasti ortodontických materiálů, alignerů a přístrojů.

Ručíme za nejvyšší kvalitu našich výrobků. Abychom splnili nejvyšší standardy, vytvořili jsme přísně definované kvalitativní postupy, které garantují, že naší výrobu opustí pouze bezvadné alignery.

Požadavky na výrobu v nejvyšší kvalitě podléhají přísným kritériím na specifické vlastnosti našich výrobků zakotveným v komplexních směrnicích.

Naše výrobky podléhají rozsáhlým testům kvality, a to i ve fázi vývoje. Každý vzorek je kontrolován na stupeň požadované kvality. Speciální stroje a zařízení testují schopnost alignerů spolehlivě sloužit.

Skutečnost, že jsme držiteli patentů a ocenění, nás motivuje k dalšímu pokroku. Každý den vytváříme nové standardy v oblasti zkvalitnění ortodoncie a pohodlí pro pacienty. S každým novým produktem a inovací potvrzujeme svůj cit pro špičkovou kvalitu a funkčnost.

Vždy se můžete spolehnout, že od společnosti K Line Europe získáte vysokou kvalitu, kterou očekáváte.

K Line Europe GmbH je držitelem certifikátu ISO 13485. Naše alignery splňují požadavky nařízení o zdravotnických prostředcích MDR Evropského parlamentu a Rady EU 2017/745, a byly schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv FDA pro léčbu v USA.

Je léčba s neviditelnými rovnárky K Clear / ClearX bolestivá?

Jak často musím průhledná rovnátka nosit?

Nejrychlejších a nejlepších výsledků léčby dosáhnete nosíte-li svá rovnátka co nejčastěji, alespoň 21 hodin denně.

Mohu s průhlednými rovnátky normálně mluvit?


Alignery K Line jsou vyráběné individuálně pro vaše zuby.

Brzy si na ně zvyknete a nepocítíte žádné omezení řeči.

Doporučujeme, abyste si svá první fóliová rovnátka nasadili na noc.

Vyhnete se tak případným počátečním potížím s výslovností než si rovnátka na vaše zuby sednou.

Musím nosit průhledná rovnátka na obou čelistech?

Pro zajištění optimálního kontaktu mezi zuby obou čelistí po léčbě, stabilitu výsledku, i pro zdraví vašich zubů je obvykle nutné nosit rovnátka na obou čelistech. Výjimečně, např. při nedostatečné retenci po předchozí léčbě, můžeme léčit jen jednu čelist.

Jak dlouho bude má ortodontická léčba trvat?

Je doba léčby s neviditelnými rovnátky K Clear / ClearX delší než léčba tradičními rovnátky?

Jak mám průhledná rovnátka správně čistit?

Udržování fóliových aparátů v čistotě je součást ústní hygieny. Pomineme-li estetickou stránku, znečištěné alignery mohou být příčinou zápachu z úst. Jejich údržba není žádná velká věda.

Po každém vyjmutí zubů opláchněte rovnátka tekoucí studenou vodou.

Opláchněte rovnátka po každém vyjmutí a při čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou, použít můžete i velmi měkký neelektrický zubní kartáček.

Používejte jeden kartáček na zuby, druhý na rovnátka.

Jestliže rovnátka přišla do styku pouze s vašimi slinami, nemusíte použít zubní pastu, která by na nich mohla zanechat bílé skvrny, a abrazivní částice v ní obsažené poškrábat povrch.

Osušit je můžete měkkou tkaninou. 

Jak mám neviditelná rovnátka K Line skladovat?

Na líci obalu je uvedené jméno ošetřujícího lékaře, jméno pacienta, pořadové číslo, a obsažené alignery.

Co mám dělat, když jsem svá průhledná rovnátka ztratil nebo poškodil?K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
Pořadové číslo rovnátek.
Pořadové číslo je uvedené i na vnitřní straně rovnátek.

Musím během ortodontické léčby navštěvovat zubního lékaře?


Omezte riziko vzniku nového kazu.

Mohu s alignery K Line sportovat?

Co jsou attachmenty?

attachmenty
attachmenty

Mohu se vyhnout attachmentům na předních zubech?

Attachmenty jsou malé výstupky umístěné na zubech. Mají různé tvary a velikosti v závislosti na pohybu zubů, kterého je třeba dosáhnout.

Úloha attachmentů:

V minulosti jsme se snažili vyhovět pacientům, kteří se bránili umístění attachmentů na přední zuby. Čas ukázal, že k úspěšným pohybům zubů jsou attachmenty nezbytné. Věřte, že zubní lékař vám chce léčbu s K Clear usnadnit.

Jsou kromě průhledných rovnátek i jiné estetické možnosti léčby?

Někteří ortodontisté nabízejí lingvální rovnátka (umístěná na vnitřní straně zubů). Příkladem může být systém Incognito™, který je ještě „estetičtější“ a neviditelnější než K Clear.

Náklady na lingvální rovnátka jsou ve srovnání s K Clear dvojnásobné. Lingvální rovnátka také mohou způsobit větší nepohodlí, protože přítomnost ortodontických drátů a zámků na vnitřní straně zubů zasahuje do prostoru jazyku a pacienti mívají v prvních týdnech léčby potíže s výslovností.

Složitější je i ústní hygiena, protože zadní strana zubů je hůře přístupná. Je třeba počítat i s vyšší frekvencí kontrol a až čtyřnásobkem času na nich stráveném ve srovnání se zhruba 20 minutami na kontrole se snímatelnými rovnátky K Clear nebo ClearX.

Lingvální rovnátka bychom mohli doporučit jen pro velmi specifické případy, např. profesionální hráče na trubku, ale i pro ty jsou alignery K Line vhodnější.

Lingvální aparáty Incognito™
Lingvální aparáty Incognito™Zdroj: www.3m.com

Budou mít zubní implantáty vliv na léčbu s alignery K Line?


Zubní implantáty jsou spojené s kostí a nemohou být přesunuty.

Ortodontista musí pozici implantátů obejít.

implantáty

Ovlivní korunky, dostavby nebo fazety léčbu neviditelnými rovnátky K Clear / ClearX?

Zůstane výsledek ortodontické léčby natrvalo?

Co je retence?

Jaké jsou možnosti retence?

Snímatelné retenční fólie

Snímatelné retenční fólie vypadají stejně jako průhledná rovnátka, jsou vyrobené na míru z materiálu odolného abrazi a zabarvení.

Jejich úlohou není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze.

Snímatelné retainery je ve většině případů třeba nosit po první 2 měsíce nejméně 21 hodin denně.

Jsou vyjímány pouze před jídlem a ústní hygienou, stejně jako rovnátka K Clear nebo ClearX.

Po zhotovení nové rozsáhlé výplně, korunky, dostavby, apod., se ve většině případů musí vyrobit nové.

Snímatelné retainery jsou součástí léčebného plánu bez doplatku.

Retainer Plus od K Line Europe je ve srovnání s konvenčními jednovrstvými PETG retainery pevnější, odolnější, pružnější a pohodlnější.

Po dvou měsících je může pacient zkusit vysadit na dopoledne. Pokud po nasazení na odpoledne nepocítí tlak, může je začít nosit jen odpoledne a v noci. Se snižujícím se tlakem začne dobu vysazení prodlužovat. Jakmile dospěje k nošení pouze na noc, během prvního roku je musí nosit každou noc, v druhém roce 4-6 nocí v týdnu, ve třetím roce 1-2 noci v týdnu. Vždy však podle pokynů lékaře na pravidelných kontrolách.

Doba nošení snímatelných retainerů

Péče o snímatelné retainery

O snímatelné retenční fólie pečujete stejně jako o alignery, tzn. s nasazenými nejíte, nekouříte, nepijete horké, sladké, či barevné nápoje, po vyjmutí je opláchnete proudem studené vody, čistíte měkkým kartáčkem na zuby, alespoň jednou týdně ponoříte do roztoku na čištění zubních protéz, abyste je nevystavovali bakteriím nebo jiným mikroorganismům a zamezili jejich poškození či ztrátě schováte je v krabičce na alignery.

Fixní retence (podlepení)

Ocelový drátek, popř. antialergické polymerní vlákno CROSSPOM, nalepený na vnitřních ploškách od premoláru přes řezáky po premolár (na předních 6 zubů) v dolní i v horní čelisti, který fixuje postavení zubů natrvalo. 

Pacient s permanentní retencí nosí snímatelné retenční fólie pouze na noc.

fixní retence ocelový drátek
fixní retence ocelový drátek

Fixní retence je vhodná pro pacienty, kteří mají potíže s disciplínou, a ty, kdo se již nechtějí obtěžovat vyjímáním fóliových retainerů před jídlem a čištěním zubů. Podlepení při artikulaci a ústní hygieně nijak neomezuje, je však třeba důkladně čistit zubním a mezizubním kartáčkem. 

Během stravování, zejména při jedení tvrdých potravin, je třeba dávat pozor, aby nedošlo k uvolnění drátku. V případě poškození fixace je nutné nosit retenční fólie po celý den a co nejdříve navštívit lékaře na opravu.

fixní retence polymerní vlákno CROSSPOM
fixní retence polymerní vlákno CROSSPOM

Fixní retenci lze po několika letech odstranit. Přesná doba ponechání není stanovena. Někteří ortodontisté uvádějí minimální dobu 8 let, většina jí pacientům nechává natrvalo.

Podrobné informace k fixní retenci naleznete v článku Twist-efekt, X-efekt a jiné neočekávané komplikace fixních retainerů na stránkách LKS časopisu České stomatologické komory. 

Permanentní retence není součástí léčby a doplácí se.

Je nutné vytrhnout zuby z ortodontických důvodů?

U některých pacientů není možné dosáhnout dobrého a stabilního výsledku bez vytržení zubů, ačkoli se tomuto kroku snažíme v maximální možné míře vyhnout.

Kosti čelistí mají omezenou kapacitu prostoru, proto je někdy nutné k získání místa některé zuby vytrhnout. Nejčastěji to bývají premoláry. Při výběru zubů k extrakci se upřednostňují zuby s kazy nebo velkými výplněmi před zdravými, i kdyby zdravé byly z ortodontického hlediska k získání místa výhodnější.

Extrakci je někdy možné vyloučit strippingem známým také jako zbrušování nebo interproximální redukce (zkratka IPR), tzn. zúžením zubů  až o 0,25 mm.

Poškozuje stripping (interproximální redukce, zkratka IPR) zuby?

Nepoměr velikosti horních a dolních zubů vede ke stěsnání v jedné čelisti nebo mezerám v druhé. Před zahájením léčby, v závislosti na estetických kritériích a morfologii zubů, se řeší strippingem nebo dostavbami zubů. Strippingem lze získat místo v zubním oblouku nebo vyrovnat nepoměr mezi šířkou horních a dolních zubů. Při dodržení zásad a zachování optimálního tvaru zubu jde o bezpečný výkon, který pacientům přinese estetický i funkční výsledek.

Podrobnější informace k IPR naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách časopisu LKS České stomatologické komory.

interdentální stripping IPR
stripping (IPR)

Je léčba průhlednými rovnátky omezena věkem pacienta?

Ortodontická léčba dětí začíná nejčastěji po ukončení druhé fáze výměny chrupu ve věku kolem 12 let, v tomto věku má až 75 % dětí nějakou formu malokluze.

Dolní věková hranice pro zahájení léčby se standardně pohybuje kolem 8. roku po prořezání prvních molárů s řezáků, individuálně lze s terapií začít i dříve. K zabránění pozdější delší a nákladnější léčby včetně extrakce či ortognátní chirurgie ve stálém chrupu je nejlepší začít léčbu již ve smíšeném chrupu. Jestliže se malokluze neléčí, časem se zhoršuje.

U dětí mladších 8 let není použití fixních aparátů doporučováno, což může zkomplikovat včasné zahájení ortodontické léčby v budoucnosti. Dosud jedinou možností byly snímací aparáty. V mnoha případech jsou ale neefektivní a k úplnému vyřešení problému biomechanicky nedostatečné. V dnešní době je i u dětských pacientů možné použít efektivnější, rychlejší, komfortnější, elegantnější a především předvídatelnou léčbu fóliovými aparáty.

Léčba s fóliovými aparáty je absencí kovových zámečků na zubech dětí přínosná k prevenci onemocnění v dutině ústní, např. gingivitis, hyperplazie, demineralizace nebo zubních kazů, které se po sejmutí ortodontických zámečků často vyskytují.

Děti vnímají estetiku průhledných rovnátek individuálně, některému se líbí, že nejsou vidět, jiné zase chtějí barevné gumičky na fixním rovnátku. Své zkušenosti sdílejí především na sociálních sítích, přičemž lze sledovat vzestupnou tendenci zájmu o neviditelná rovnátka.

U dospělých pacientů není věková hranice omezena, rozhodující je stav zubů a dásní.

Dospělí pacienti mívají často zuby poškozené, rozsáhle sanované, s korunkami, s poškozeným závěsným aparátem chrupu s různými projevy parodontitidy. Limitující může být nedostatečně udržovaný chrup, špatná hygiena, nesprávné čištění zubů, přítomnost akutního zánětu parodontu, úbytek kosti, či jiná onemocnění ústní dutiny.

Pokud pacient nemá akutní zánět a má dobrou ústní hygienu, lze bez obav přesunovat i viklavé zuby. Parodontolog dokáže zlepšit úroveň alveolární kosti a optimalizovat skus i estetiku chrupu.

V jakém věku mám začít zjišťovat jestli mé dítě potřebuje rovnátka?

Většina ortodontistů doporučuje, aby potřeba rovnátek byla vyhodnocena po prořezání stálých horních řezáků ve věku 7 let dítěte. V tomto věku lze mnohem snáze řešit zákus, zkřížený skus, obrácený skus, výrazný předkus, retenci řezáků a přespočetné zuby. Tyto korekce obvykle fungují nejlépe mezi 7. a 10. rokem, zatímco čelist stále roste.

I když vaše dítě tento typ léčby nepotřebuje, je vždy prospěšné, aby vývoj zubů a čelistí vašeho dítěte zkontroloval ortodontista - všechny problémy nejsou zřetelné ani jinak skvělému zubnímu lékaři!

U dětí je zahájení léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry.

Mému dítěti nerostou zuby rovně, potřebuje rovnátka?

Možná, ale ne nutně. Ve smíšené fázi chrupu, ve které začínají růst stálé zuby, a které se často přezdívá "ošklivé káčátko", může být nějaká nesouosost normální. Pokud zaznamenáte výrazné disproporce, pravděpodobnost, že vaše dítě bude potřebovat rovnátka, je vyšší. Pouze ortodontista vám to sdělí s jistotou.

Kdy mám své dítě přivést k ortodontistovi?

Co se stane při první ortodontické prohlídce mého dítěte?

První prohlídka nemusí vždy znamenat, že vaše dítě bude hned potřebovat rovnátka nebo jiné ošetření. Ortodontista provede důkladné vyšetření úst, zubů a čelistí vašeho dítěte. Může také zhotovit rentgenové snímky, aby důkladně posoudil polohu zubů vašeho dítěte.

Obecné výsledky první kontroly jsou:

Jaké jsou výhody včasné ortodontické léčby?

Některé problémy se zuby lze v mladším věku řešit mnohem efektivněji. Při včasné léčbě je ortodontista schopen dosáhnout optimálních výsledků, které nemusí být vždy možné až ústa a čelisti přestanou růst. Léčbu lze také dokončit rychleji, než když se na specialistu obrátíte později.

Včasná léčba ortodontistovi umožní:

Každé dítě je jiné a bude vyžadovat léčbu přizpůsobenou jeho potřebám. Ortodontista vašemu dítěti poskytne nejlepší léčbu v nejvhodnější dobu.

Jaký je nejlepší věk k zahájení léčby pomocí rovnátek?


Stěsnání
K Clear případ stěsnání 14letého pacienta

Jsem dospělý, proč bych se měl obtěžovat s rovnátky?

To je samozřejmě na vašem osobním přístupu, ale průhledná rovnátka jsou pro dospělé přínosná nejen proto, že jsou mnohem méně nápadná než ta, která si mnozí dospělí pamatují z dětství.

Rovné zuby vypadají lépe a na okolí vytváří dobrý dojem.

To je nejčastější důvod, proč se dospělí rozhodnou pro ortodontickou léčbu.

Váš úsměv a vzhled ovlivňuje vaše sebevědomí a vaší důvěru při komunikaci. Skutečnost, že váš úsměv vypadá úžasně, významně ovlivní celý váš život.

Léčba rovnátky v dospělosti vám může dát desítky let s atraktivními rovnými zuby i nápravu vážných strukturálních problémů.

Není to totiž jen o kosmetice, ale i o zdravotních důvodech, proč mít rovné zuby:

Jaké vady lze léčit s průhlednými rovnátky K Line?

Nejsem na rovnátka už příliš starý?

Tuto otázku slýcháme od dospělých pacientů poměrně často.

Obecná představa, že ortodoncie je jen pro děti, je mýtus.

Každý pacient, mladý i starý, má z ortodontické léčby prospěch. V zubních ordinacích je 6 z 10 ortodontických pacientů starších 18 let. Každý den odchází stále více dospělých pacientů s krásnými výsledky. 

Jsou průhledná rovnátka dobrou volbou pro ortodontickou léčbu dospělých?

Moderní průhledná rovnátka jsou diskrétnější než fixní a schopné poskytovat vysoce kvalitní výsledky až o šest měsíců rychleji než tradiční při nesrovnatelně vyšším uživatelském komfortu.

pacient 64 let léčený průhlednými rovnátky K Clear
U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby omezena.

Průhledná rovnátka jsou díky uživatelskému komfortu vhodná i pro léčbu starších pacientů.

Průhledná rovnátka jsou uživatelsky příjemnější než tradiční a mezi staršími pacienty velmi oblíbená. Můžete je sejmout před jídlem, čištěním zubů, nebo účastí na společenské události, a vylepšit svůj úsměv, aniž by to ohrozilo váš životní styl. Abyste dosáhli požadovaného výsledku, musíte svá průhledná rovnátka nosit alespoň 21 hodin denně.

Ortodontisté jsou vyškoleni, aby vyléčili všechny případy bez ohledu na to, jak jednoduché nebo složité jsou. Ortodontista posoudí váš případ a navrhne léčbu, která bezpečně a přesně posune zuby do ideální polohy v co nejkratším čase.

Stejně jako u jakékoli jiné léčby je k dosažení požadovaných výsledků velmi důležitá vaše spolupráce. Některé faktory, například špatná ústní hygiena, nebo nenošení rovnátek podle pokynů, mohou výsledky vaší léčby brzdit.

Ortodontické ošetření není jen kosmetickou záležitostí. Křivé, špatně vyrovnané zuby vyvolávají stud, a mnoho našich pacientů podstupuje ortodontickou léčbu, protože se chtějí bez obav usmívat. Je tu však ještě správný skus, a rovné zuby, které jsou pro vaše okolí viditelné. Křivé zuby se nečistí snadno a mohou zvýšit riziko kazu a onemocnění dásní. Špatný skus může navíc způsobit problémy s polykáním a nadměrně namáhat čelisti a žvýkací svaly. To může být příčinou bolestí hlavy i obličeje.

Pokud jste ortodontickou konzultaci odkládali, protože máte pocit, že už je příliš pozdě, nebojte se! Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na váš věk. Promluvte si s ortodontistou, kterému důvěřujete, a vydejte se na cestu za krásnými rovnými zuby!

Hluboký skus s nedostatkem místa

Může parodontitida komplikovat léčbu průhlednými rovnátky?


Pro parodontologického pacienta, který nemá akutní zánět, má odstraněný kámen a dobrou úroveň hygieny, není ortodontická léčba rizikem.

Léčba průhlednými rovnátky K Line má pro takového pacienta nesporný estetický i funkční přínos.

Některé defekty, jako jednostěnný a dvoustěnný kostní defekt, u kterých nejsou metody řízené tkáňové regenerace účinné, je možné uspokojivě vyřešit jen ve spolupráci s ortodontistou.

Parodontitida se často zaměňuje s parodontózou. Rozdíl je v zánětlivém procesu jako primárního nebo sekundárního jevu. Parodontóza je chronické onemocnění parodontu v řadě příznaků podobná parodontitidě, v klinickém nálezu však chybí zánět. Ztrácí-li se kost, jde o parodontitis. Má 4 stupně, každý má 3 stadia.

Parodontitida je chronické zánětlivé onemocnění dásní. Je výsledkem interakce mezi „dobrými“ a škodlivými bakteriemi pod dásní a reakcí imunitního systému. Postiženi jsou více muži, lidé z nižších příjmových skupin, s nižším vzděláním a kuřáci.

Bude léčba s neviditelnými rovnátky K Clear / ClearX kratší a levnější, jestliže se mé zuby posunuly po předchozí léčbě fixními rovnátky?

Tyto případy relapsu nejsou většinou složité a léčba s K Clear nebo ClearX nebude tak dlouhá a nákladná jako původní.

Doba potřebná k léčbě relapsu a kolik to bude stát, závisí na:

Váš zubní lékař vám o délce a ceně léčby poradí nejlépe.

Po nasazení alignerů již nepociťuji tlak na zuby. Mohu je vyměnit za další v pořadí dříve?

Nikoliv. Pro správný průběh léčby musíte dodržet intervaly výměn průhledných rovnátek určené vaším lékařem.

Budu po plánované době léčby potřebovat další rovnátka?

Ačkoliv subjektivně můžete být s dosavadním výsledkem léčby spokojeni, nelze vyloučit, že jej před ukončením a vložením retaineru budeme chtít ještě trochu vylepšit, a k dosažení optimálního výsledku bude zapotřebí několik dalších sad rovnátek. Rozhodnutí učiníte se svým lékařem.

Proč moje průhledná rovnátka žloutnou / bělají?

Většina pacientů si musí před konzumací barevných nápojů jako je káva nebo čaj alignery vyjmout. To naštěstí není problém u rovnátek od K Line Europe, u kterých je riziko zabarvení pozoruhodně nízké.

K Line Europe sice nedoporučuje konzumaci barevných nápojů s nasazenými alignery (pro případ, že byste si sami obarvili zuby), ale rozhodně tak můžete učinit v situaci, kdy je nevhodné nebo nevzhledné alignery sundávat - například na rande, důležité obchodní schůzce, nebo není-li k dispozici koupelna.

I přesto, že jsou naše fólie K Flex vysoce odolné vůči pigmentům, můžete v době vyjmutí z úst postřehnout změnu transparentnosti vašich alignerů. K tomu může dojít, jestliže často požíváte potraviny či nápoje s výrazným barvivem, a před opětovným nasazením rovnátek si nečistíte zuby, nebo s nasazenými alignery kouříte.

Obecně platí, že potraviny, které vám zabarví prsty či oblečení, zbarví i vaše zuby, a při nedostatečné ústní hygieně mohou mít vliv i na transparentnost vašich alignerů.

Nejběžnější jsou:

Moje průhledná rovnátka mají ostré hrany

Nelze zcela vyloučit, že u vašich nových fóliových rovnátek pocítíte po nasazení ostrou hranu v kontaktu s dásní. V takovém případě kontaktujte svého lékaře, který nedostatek odstraní.

Můžete také použít pilník na alignery nebo zubní vosk k ošetření okrajů rovnátek, aby nedošlo k prořezání jazyka nebo dásní. 

Mají průhledná rovnátka nějaké nevýhody?


problematické vyosení nad 45°

Proč bych měl podstupovat ortodontickou léčbu, když si mohu fóliová rovnátka objednat na internetu?

Některé internetové společnosti nabízejí zdánlivě velmi snadný způsob ortodontické léčby. Slibují Vám, že postačí, pokud si sami pořídíte selfie fotografie zubů a otisky zubů, případně Vám zuby oskenují ve skenovacím centru, a pak vám obratem zhotoví a následně pošlou poštou přímo domů fóliová rovnátka. Slibují  vám, že již po několika měsících nošení budou vaše zuby rovné a vše je velmi jednoduché! Je tomu ale opravdu tak? Máte jistotu, že fóliové aparáty bez attachmentů nebo IPR jsou pro vás správné řešení?

Než se rozhodnete pro takovouto přímou péči bez specialisty v oboru ortodoncie u některé z komerčních „zdravotnických“ firem (např. SmileDirectClub, Candid Co., Smilelove, Snapcorrect, Orthly, Your Smile Direct, atd.), přečtěte si Informační leták pro pacienty, k tématu poskytování "přímé" ortodoncie České ortodontické společnosti (odborné lékařské společnosti) pro zájemce o léčbu snímatelnými fóliovými aparáty formou přímého nákupu od obchodních společností, který upozorňuje na množství otázek a důvodů k zamyšlení.

leták-ortodoncie-bez-lekare.pdf

Jakákoli léčba vadného chrupu představuje lékařský zásah do stomatognátního systému, a proto by ji měl provádět výhradně plně kvalifikovaný zubní lékař.

Každému ošetření vadného chrupu musí předcházet důkladné klinické vyšetření pacienta. Kromě toho musí být pro adekvátní plánování léčby vyhodnoceny nálezy ze zobrazovacích metod, aby bylo možné identifikovat kontraindikace nebo zvláštní rizika.

Jakákoli léčba malokluze vyžaduje pravidelné klinické sledování. To je nezbytné k posouzení průběhu léčby, ale také k včasnému odhalení možných komplikací, jako je nežádoucí pohyb zubů nebo jiné intraorální patologie.

Samoléčbu pacienta a výhradní léčbu pacienta na dálku je proto třeba odmítnout jako potenciálně nebezpečnou pro zdraví pacienta. Výlučné samostatné ošetření a léčbu na dálku nelze z odborného stomatologického hlediska ospravedlnit a představuje závažné porušení stomatologického standardu.

EFOSA_On_the_remote_treatment_of_malocclusions_2021-10-28

Kšeft s průhlednými rovnátky - Jak obchodují online prodejci - Mohou to dělat?

dokument televize NDR

v němčině - můžete si nastavit automatický překlad

Má na nošení neviditelných rovnátek vliv koronavirus COVID-19?


Během rovnání zubů se vaše ruce často dotýkají úst, do kterých vkládáte své prsty při vyjímání a nasazování průhledných rovnátek.


Je důležité, abyste v i této době vydrželi při dodržování pravidelného nošení vašich rovnátek, protože omezení by mohlo vést k poškození vašich zubů nebo dásní a způsobit vrácení zubů do jejich původní polohy.


Dodržujte následující jednoduché pokyny ke snížení rizika virového onemocnění a ohrožení ostatních:

Přispějte k zastavení šíření koronaviru COVID-19.

Je souvislost mezi Covid-19 a zdravými zuby? 

Lidé s pokročilým onemocněním dásní mohou mít až třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět závažnými komplikacemi Covid-19.

Ve vztahu mezi obecným a dentálním zdravím a zvláště dásní byly zjištěny pozitivní souvislosti s cukrovkou, hypertenzí, mrtvicí, demencí, Alzheimerovou chorobou, bolestivou nemocí kloubů, nízkou porodní hmotností u těhotných žen, a mnoha dalšími.

Dásně jsou mimořádně zásobené krví a ústa jsou bohužel nejšpinavější částí lidského těla s 2000 až 3000 druhy bakterií. Zdravá, čerstvě vyčištěná ústa mohou mít v kteroukoli chvíli přítomnost 100 až 200 druhů bakterií na úrovních, které lze detekovat. Tyto bakterie jsou citlivé na své okolí.

Pokud dojde k traumatu nebo ekologické nerovnováze, úroveň dobrých bakterií klesne a úroveň špatných bakterií se zvýší. Špatné bakterie jsou kmeny vyskytující se v nadměrném množství v ústech lidí s problémy, jako je zubní kaz nebo zánět dásní. Vše, co se dostane do úst, změní podmínky prostředí a vyvede mikrobiom z rovnováhy. Podobné zpětnovazební smyčky způsobuje i tabákový kouř a vaping.

Složkami ve zpracovaných potravinách se živí druhy bakterií vylučující kyseliny, které narušují sklovinu zubů. Těmto bakteriím se daří v kyselejším prostředí a zároveň znepříjemňují život mnoha druhům bakterií, které preferují neutrální pH zdravých úst.

Dojde-li k porušení dásní, bakterie se dostanou do krevního řečiště, což způsobí vzestup zánětlivých markerů, zvýšení krevního tlaku, zhoršení hypertenze a všech souvisejících problémů, např. onemocnění srdce, mozku a ledvin.

Covid-19 je onemocnění, které spouští přehnanou zánětlivou reakci těla. Jakýkoli potenciální bakteriální přístav může uvést celé tělo do krizového režimu a zhoršit příznaky Covidu.

Ve studii provedené v roce 2021 bylo zjištěno, že lidé s pokročilým onemocněním dásní mají nejméně třikrát vyšší pravděpodobnost závažných komplikací Covid-19, jako je potřeba asistované ventilace, přijetí na JIP a dokonce smrt.

Zdravé dásně sice nezabrání nákaze Covid-19, ale snižují závažnost komplikací, které z toho vyplývají. Pokud máte nějaké známky onemocnění zubů a dásní (gingivitida), jako viditelně červené, oteklé, krvácející, přítomnost zubního kamene a podobně, je prospěšné si nechat zuby důkladně vyšetřit a odborně vyčistit. Pro zdravé zuby a dásně je důležitá pravidelná dentální hygiena.

Mohu během ortodontické léčby užívat běžně dostupné léky proti bolesti nebo horečce?

V průběhu léčby byste si měli dávat pozor na léky, které užíváte. Některé totiž pohyblivost zubů výrazně zpomalují.

Proč jsou na ortodontickou léčbu v Česku tak dlouhé čekací lhůty?

2023

Ortodoncie v Česku je nejdražší na světě, říká Roman Šmucler
„Ortodoncie je u nás nejdražší na světě,“ řekl prezident ČSK a dodal: „V ostatních stomatologických oborech je situace naštěstí jiná. Ale už i služby ortodontistů v sousedním Německu jsou podstatně levnější než v Česku.“ Podle něj i proto dnes hodně Čechů jezdí za ortodoncií právě do sousedního Německa nebo Polska. Rovnátka i jejich nasazení a veškeré související služby je tam totiž vyjdou levněji, i když je zaplatí v hotovosti a bez spoluúčasti smluvní zdravotní pojišťovny.
„Důvod tohoto stavu je ten, že stát reguluje počet ortodontistů na státních školách. Proto jich je málo,“ vysvětlil pro ZdraveZpravy.cz Roman Šmucler. „My bychom nové ortodontisty jako ČSK vyškolili, ale stát to nechce,“ dodal. Jeho slova potvrzují počty ortodontistů u nás. Podle dat ČSK je v Česku celkem 337 zubních lékařů specializovaných v oboru ortodoncie. Pro lepší ilustraci uveďme, že ve věku 24 až 29 let u nás praktikují tři ortodontisté. A ve věku 70 až 99 let je v Česku 44 ortodontistů. Vůbec nejvíce jich je ve věku 65 až 69 let, a to celkem jednašedesát ortodontistů.
Zdroj: https://www.zdravezpravy.cz/2023/05/17/ortodoncie-v-cesku-je-nejdrazsi-na-svete-rika-roman-smucler/

Tento článek vyvoval bouřlivou reakci České ortodontické společnosti:

Zdroj: Česká ortodontická společnost https://www.orthodont-cz.cz/pro-cleny/aktualni-informace/


Šmucler radí, jak si najít zubaře. V Česku jich je „hrozně moc“, chybí jen ortodontisté
Výjimkou jsou ortodontisté, tedy specialisté na rovnání zubů. Těch je v Česku podle šéfa stomatologické komory opravdu málo, což vychází z regulovaného systému vzdělávání. „Dramaticky stoupl počet žádostí o rovnátka a my musíme říct, že nám Ukrajinci zaházeli statistikou,“ podotkl Šmucler, že spousta ukrajinských dětí v Česku požádala o rovnátka, čímž se prodloužily čekací doby pro české děti.
Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/743613/smucler-radi-jak-si-najit-zubare-v-cesku-jich-je-hrozne-moc-chybi-jen-ortodontiste.html


2015

Co je dobré vědět o ortodontické léčbě
V roce 2010 pracovalo v České republice 332 specialistů v ortodoncii, jejich průměrný věk byl 51,5 let, na 32 000 obyvatel připadal jeden specialista, což byl a stále je evropský průměr. V současné době jsou tato čísla přibližně stejná. Co se ale změnilo, je počet dospělých ortodonticky léčených pacientů. Před 10 lety bylo průměrně ze všech ortodonticky léčených pacientů jen 8 % dospělých, v současné době jich je 38 %.
Zdroj: https://www.pharmanews.cz/clanek/co-je-dobre-vedet-o-ortodonticke-lecbe/

2014

Rovnátka? Dnes můžou být i inkognito
Počet ortodontistů dle posledního průzkumu cca před 5 lety odpovídá evropskému průměru. Jsou ale dosti velké regionální rozdíly; jsou oblasti s přebytkem ortodontistů a naopak místa, kde jich není dostatek a jsou přetíženi. Ortodontickou péči v ČR smí dle zákona poskytovat ne praktický zubní nebo jiný lékař, ale výhradně specialista v oboru ortodoncie.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/rovnatka-dnes-muzou-byt-i-inkognito-20140429.html

2003

Zubních lékařů je málo, kdo bude léčit?
Prezident Stomatologické komory Jiří Pekárek Streblovovi tleská. Sám vidí, jak obor jede do krize. „V ortodoncii, kde se dětem rovnají zuby, je situace už dnes velmi vážná a je to předobraz toho, co se může stát v budoucnu s celým zubním lékařstvím, pokud vláda nesjedná už dnes nápravu,“ říká Pekárek.
Tvrdí, že nejsou výjimkou okresy, kde od objednání se děti dostanou ke specialistovi až za tři roky.
Je tomu tak například na Zlínsku. V celé republice místo potřebných 500 ortodontistů je jich v praxi jen 180.
„Není vina lékaře, že se k nim dětští pacienti dostanou tak pozdě. Poté, co děti dostanou rovnátka, musejí totiž často chodit na kontroly a lékaři nemají kapacitu pečovat o další. Přibývá tak dětí, kterým se zuby hroutí,“ řekl Pekárek.
Komora již bije na poplach několik let, ministerstvu zdravotnictví už před léty dala mnoho analytických materiálů, ale zatím se jen málo blýská na lepší časy.
Rostislav Čevela, první náměstek ministryně zdravotnictví, tvrdí, že jeho úřad chce nedostatek stomatologů a lékařů se specializací v ortodoncii urychleně řešit a připravuje k tomu poměrně zásadní rozhodnutí.
Podle něj by se zkrátila příprava specialistů a tím v poměrně krátké době by jich mohlo být více. Uvažuje se rovněž o vyšších počtech studentů na stomatologických fakultách.
Zdroj: https://zdravi.euro.cz/clanky/zubnich-lekaru-je-malo-kdo-bude-lecit/

Ve všech evropských zemích poskytují léčbu ortodontických vad i praktičtí zubní lékaři.
Kromě Česka, Slovenska a Estonska.

Během posledních dvaceti let se počet lékařů se specializací v ortodoncii v ČR zásadně nezměnil. Nástup nových do praxe se víceméně překrývá s odchodem do důchodu. „Důvod tohoto stavu je ten, že stát reguluje počet ortodontistů na státních školách. Proto jich je málo,“ vysvětlil pro ZdraveZpravy.cz Roman Šmucler.

V roce 2023 je podle dat ČSK 337 ortodontistů. V roce 2010 jich bylo 332. Podle EFOSA Evropský ortodontický průvodce Červen 2013 byl roce 2013 počet ortodontistů byl 334, což bylo považováno za dostatečné a odpovídalo evropskému průměru.

Zapomíná se ale dodat, že ve všech evropských zemích mohou léčbu ortodontických vad (rovnat zuby) poskytovat i praktičtí zubní lékaři, kteří zvyšují dostupnost léčby, vytváří konkurenční prostředí a snižují její cenu.

Pouze v Česku, Slovensku a Estonsku jí smí vykonávat výhradně specialista v oboru ortodoncie.

Rozložení ortodontistů, ortodontických pracovišť a obyvatel v jednotlivých krajích České republiky, počet obyvatel na ortodontistu a jedno pracoviště v jednotlivých krajích České republiky, aktuální k 31. 12. 2021. (Pozn.: Počty obyvatel na ortodontistu a počty obyvatel na jedno pracoviště jsou vždy zaokrouhleny na celá čísla.)

Počty obyvatel na ortodontistu a počty obyvatel na jedno pracoviště

Poskytování ortodontické péče v České republice

V roce 1982, kdy v ortodoncii pracovalo 231 zubních lékařů, z nichž se 60% věnovalo ortodoncii na plný úvazek. Z celkového počtu bylo 86 specialistů, ostatní lékaři v přípravě.

Ve druhé polovině roku 1991 se ortodoncií zabývalo 265 zubních lékařů, z toho 169 bylo atestovaných.

V následujících letech proběhly radikální změny nejen v českém zdravotnictví, ale i v předatestační přípravě v ortodoncii. Dosavadní vzdělávání formou samouky bylo nahrazeno tříletou specializační přípravou ukončenou atestační zkouškou. Tento způsob výuky vycházel z evropského programu Erasmus.

Po roce 1995 přestaly zdravotní pojišťovny přispívat na ortodontickou péči poskytovanou zubními lékaři bez specializace a ortodontická péče se úplně přesunula do rukou specialistů.

V roce 2010 na území České republiky pracovalo 332 specialistů. Jejich věkový průměr byl 51,5 let a věkový medián (střední hodnota) 55 let.

V roce 2015 bylo zjištěno 346 ortodontistů s průměrným věkem 51,1 let.

V prvním čtvrtletí roku 2018 pracovalo celkem 360 ortodontistů na 363 pracovištích. Průměrný věk lékařů klesl na 49,7 let a věkový medián byl 48 let. 

Všechny dosavadní průzkumy poukazovaly na nerovnoměrné rozložení ortodontistů v jednotlivých krajích.

Systém specializačního vzdělávání a poskytování ortodontické péče nastolený v 90. letech minulého století přetrvává v České republice dodnes. V posledních letech se u nás i přesto objevuje snaha umožnit poskytování ortodontické léčby i lékařům bez atestace v ortodoncii, a to především v souvislosti se stoupající popularitou fóliových aparátů. Léčba těmito aparáty není hrazena ze zdravotního pojištění, a proto není pro Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR), pojišťovny a jiné instituce možné jejich rozšíření mezi praktickými zubními lékaři spolehlivě určit, ani regulovat.

Zdroj: Česká ortodontická společnost https://www.orthodont-cz.cz/data_nova/files/Ortodoncie-01-2023-suppl.pdf

Z věkové struktury lze odvodit, kolik ortodontistů léčí s alignery. Ti starší, kteří celý život léčí s klasickými rovnátky, nejsou novým trendům nakloněni, před odchodem do důchodu se odmítají učit nové věci.

Počet a věková struktura ortodontistů v jednotlivých krajích České republiky aktuální k 31. 12. 2021.

Je dostupnost a finanční náročnost ortodontické léčby v ostatních státech Evropy srovnatelná s ČR?

V celé Evropě mohou ortodontickou léčbu poskytovat praktičtí zubní lékaři, kteří zvyšují dostupnost léčby, vytváří konkurenční prostředí a snižují její cenu.
Je zřejmé, že dentista při implantování zubní náhrady způsobí mnohem zásadnější zásah do organismu než pohyby zubů v dásních, které tvoří majoritní část léčby ortodontických anomálií.

Do roku 1995 mohli v České i Slovenské republice stejně jako v celé Evropě poskytovat ortodontickou léčbu i praktičtí zubní lékaři bez specializace. Po roce 1995 zdravotní pojišťovny přestaly přispívat na ortodontickou léčbu poskytovanou zubními lékaři bez specializace a ortodontická péče se zcela přesunula do rukou specialistů.

Kdo z toho má prospěch?

Dalo by se předpokládat, že změny v legislativě povedou k lepší a dostupnější léčbě pacientů.

V roce 2023 je podle dat ČSK v Česku celkem 337 zubních lékařů specializovaných v oboru ortodoncie. Pouze tato skupina má výsadní právo určovat cenu léčby.
Ačkoli cena léčby v ČR není nejdražší na světě, např. v USA se pohybuje mezi 6 až 8 tisíci USD, u tuzemských ortodontistů je ve srovnání s Německem nebo Polskem významně dražší.
Tomu odpovídají i příjmy ortodontistů v ČR. V inzerci na webu ČOS je vidět velká poptávka po ortodontistech v celé ČR, tomu odpovídají i nabídky typu "Přijmu ortodontistu/ku po atestaci... Nabízím nástupní hrubou mzdu 165 000 Kč (plný úvazek) + v rozumné míře úhradu odborných školení, později mzda vyšší, dle výkonu". Očekávaná průměrná měsíční mzda pro rok 2024 byla stanovena na 43 967 korun.

Jaký je cíl a následek?

Česká ortodontická společnost na svých stránkách publikuje dokument Poskytování ortodontické péče v České republice k 31.12. 2021, ve kterém mj. uvádí:
V posledních letech se u nás i přesto objevuje snaha umožnit poskytování ortodontické léčby i lékařům bez atestace v ortodoncii, a to především v souvislosti se stoupající popularitou fóliových aparátů. Léčba těmito aparáty není hrazena ze zdravotního pojištění, a proto není pro Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR), pojišťovny a jiné instituce možné jejich rozšíření mezi praktickými zubními lékaři spolehlivě určit, ani regulovat(*). 

S jakým záměrem se v rozporu s vlastním konstatováním(*) snaží ortodontické společnosti v Česku a Slovensku léčbu fóliovými aparáty poskytovanou praktickými zubními lékaři regulovat a obviňují je z nelegální léčby?

Praktičtí zubní lékaři z celého světa spolupracující s K Line pouze diagnostikují ortodontické anomálie jako podklad pro ortodontickou diagnózu, kterou provádí, léčebné plány vytváří, alignery vyrábí a samotnou léčbu řídí ortodontisté v K Line. V ČR se tento způsob léčby rovná léčbě v zahraničí, přičemž pacientovi šetří čas a cestovní náklady, řeší případnou jazykovou bariéru, a poskytují přímou podporu. Pouze spolupracující ortodontisté (i ti jsou pod tlakem, jestliže neléčí produkty pod kontrolou ČOS) mohou upravovat plán léčby a pohyby zubů.

Lze se domnívat, že cílem je:
Nedovolit praktickým zubním lékařům i pouhé shromažďování podkladů pro diagnostiku a léčbu, kterou provádí ortodontisté v zahraničí.
Zachovat cenu léčby a s ní související příjmy.
Zamezit vstup konkurenčních výrobců alignerů na trh a prosazovat jednoho dominantního, se kterým mají silné vazby.

Následkem je omezení dostupnosti léčby, protože limitovaný počet specialistů (v roce 2023 je podle dat ČSK v Česku celkem 337 zubních lékařů specializovaných v oboru ortodoncie, 332 v roce 2010, 334 v roce 2013, 346 v roce 2015, 360 v roce 2018), nemá kapacitu na ošetření všech zájemců (v současné době mnoho ortodontistů nepřijímá nové pacienty), a ve srovnání se sousedními zeměmi vysoká cena.

Protože  veřejné zdravotní pojištění nepřispívá na léčbu fóliovými aparáty ani na ortodontickou léčbu pacientů nad 22 let, jsou na ní velmi dlouhé čekací lhůty a ceny jsou ve srovnání se sousedními zeměmi významně vyšší, nezanedbatelné množství dospělých pacientů vyhledává levnější samoléčbu fóliovými aparáty na dálku bez lékařského dohledu (přímým nákupem na internetu), nebo léčbu pod dohledem praktických zubních lékařů či ortodontistů v zahraničí. Ortodontickým společnostem se to nemusí bit, ale na pacienty, na rozdíl od tuzemských zubních lékařů, nemají vliv, mohou jim pouze doporučovat, aby to nedělali.

Je Česko a Slovensko civilizovanější a dbá o zdraví svých občanů lépe než celá Evropa? Spíš to vypadá, že podpora jedné zájmové skupiny čítající málo přes 300 specialistů a omezení všeobecných zubních lékařů, kteří by mohli posílit konkurenci a dostat trh pod cenový tlak, prohloubila její konkurenční výhodu a vytvořila čistý oligopol. Že naši poslanci přijali zákon, který zvýhodnil jednu zájmovou skupinu k přehrazení toku peněz do vlastních kapes, ne nic nového, takových zákonů máme více, třeba Klička poslanců ANO za 800 milionů naštvala Brusel. Dal dva měsíce na nápravu. Česko i Slovensko má ve vytváření oligopolů tradici. 

Snahou každé země bývá, aby její občané utráceli své peníze doma, zatímco v ČR (i SR) to posledních pětadvacet let vypadá, že zájmy privilegované skupiny zhruba tří set lékařů jsou důležitější než orální zdraví občanů, kterým nezbývá než vyhledávat dostupnější a levnější léčbu v zahraničí (bohužel se to netýká jen ortodoncie). Limitovanému počtu ortodontistů tržby neporostou, srovnání podmínek s celou Evropou by pomohlo i státnímu rozpočtu.

Více informací viz Chat GPT →

Následující informace jsou čerpané z EFOSA Evropský ortodontický průvodce Červen 2013 na stránkách České ortodontické společnosti.

Belgie
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 2001. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Ministerstvo zdravotnictví. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: parodontologie. Počet ortodontistů je 415, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Česká republika
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1954. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Další uznanou stomatologickou specializací je čelistní a obličejová chirurgie. Počet ortodontistů je 334, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři nesmějí poskytovat ortodontickou léčbu.

Dánsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1978. Titul je udělován po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Dánská národní zdravotnická rada. Další uznanou stomatologickou specializací je zubní, ústní a čelistní chirurgie. Počet ortodontistů je 190, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou vykonávat ortodoncii, ale jejich práce je posuzována jako by byli ortodontisty.

Estonsko
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 2000. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Estonská rada pro zdravotní péči. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: čelistní a obličejová chirurgie, záchovné zubní lékařství, a parodontologie. Počet ortodontistů je 58, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři nesmějí poskytovat ortodontickou léčbu.

Finsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1975. Titul se uděluje po tříleté prezenční přípravě a složení státní zkoušky na vysokých školách. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Národní rada pro lékařské záležitosti. Dalšími uznávanými stomatologickými specializacemi jsou ústní a čelistní chirurgie (šestileté vzdělávání), klinické zubní lékařství (zahrnuje podskupiny kariologie a endodoncie, parodontologie, protetika a stomatofyzikální lékařství, dětské zubní lékařství), ústní diagnostika (obor ústní patologie nebo ústní radiologie) a zubní veřejné zdravotnictví. Počet ortodontistů je 151, což je považováno za dostatečné. Zubní lékaři, kteří se nespecializují na ortodoncii, mohou poskytovat ortodontickou léčbu, většinou ji však provádějí pod dohledem specializovaného ortodontisty.

Francie
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1977. Titul se uděluje po zkouškách na univerzitách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je francouzský Národní řád zubních lékařů. Dalšími uznávanými stomatologickými specializacemi jsou: čelistní a obličejová chirurgie a zubní lékařství. Počet specialistů ortodontistů je 2200, což je považováno za poměrně dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat jakýkoli druh ortodontické léčby.

Holandsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1953. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Výbor pro registraci specialistů Nizozemské stomatologické asociace (N.M.T.) Další uznanou stomatologickou specializací je orofaciální chirurgie. Počet ortodontistů je 285, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Chorvatsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1967. Titul se uděluje po ortodontických atestačních zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: endodoncie, rodinné zubní lékařství, ústní lékařství, ústní chirurgie, dětské zubní lékařství, parodontologie, protetické zubní lékařství. Počet ortodontistů je 198, což je považováno za vysoký počet. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu, ale nemůže být hrazena ze státního pojištění.

Irsko
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 2000. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Stomatologická rada. Jedinou další uznanou stomatologickou specializací je ústní chirurgie. Počet ortodontistů je 136, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Island
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1964. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: parodontologie, čelistní a obličejová chirurgie, pedodoncie, operační zubní lékařství, endodoncie, geriatrické zubní lékařství, radiologie, protetika, zubní lékařství pro veřejné zdraví a ústní lékařství. Počet ortodontistů je 15, což je považováno za vysoký počet. Praktičtí zubní lékaři mají povoleno poskytovat ortodontickou léčbu. Existuje však úhrada ze systému sociálního zabezpečení pro obtížné případy pouze v případě, že léčbu provádí certifikovaný specialista.

Itálie
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1972. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo školství. Další uznanou stomatologickou specializací je čelistní a obličejová chirurgie. Počet ortodontistů je více než 1300, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Kypr
Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Další uznanou specializací je čelistní a obličejová chirurgie. Počet ortodontistů je 38, což je považováno za vysoký počet. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Lucembursko
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 2011. Titul je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Další uznanou stomatologickou specializací je ústní chirurgie. Počet ortodontistů je 25, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Německo
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1955-1956. Titul je udělován po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Místní stomatologický orgán (Zahnarztekammer). Počet ortodontistů je 3000, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.
Pozn. Náklady na ortodontickou léčbu (prevenci a nápravu zarovnání chrupu a dásní), příspěvek pojištěnci činí 20 %. Částka ve výši 20 % je pojištěnci proplacena pojišťovnou až po ukončení léčby. Plně je hrazena nutná ortodontická léčba pro pojištěnce mladší 18 let (v určitých případech i pro starší osoby). Jízdné potřebné k obdržení lékařské péče může být za určitých podmínek zcela nebo částečně hrazeno zdravotní pojišťovnou. Pojištěnci sami hradí 10 % cestovních nákladů, a to nejméně 5 EUR a nejvýše 10 EUR za jednu cestu.
https://ec.europa.eu/employment_social/empl_portal/SSRinEU/Your%20social%20security%20rights%20in%20Germany_cs.pdf

Norsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1952. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: ústní chirurgie, parodontologie, pedodoncie, endodoncie, protetika, radiologie. Počet aktivních ortodontistů je 226, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu, ale jejich pacienti nedostávají žádnou státní úhradu. Úhrada se poskytuje pouze v případě, že léčbu provádí uznávaný specialista v oboru ortodoncie.

Polsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1972. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: Zubní chirurgie, protetika, parodontologie, ortognátní chirurgie, konzervativní stomatologie a pedostomatologie. Počet ortodontistů je 1100, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Portugalsko
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 1999. Titul je udělován po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Ordem Dos Medicos Dentista (OMD) Druhou uznanou stomatologickou specializací je ústní chirurgie. Počet ortodontistů je 52, což je považováno za nízký počet. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Rakousko
Ortodontická specializace zatím není oficiálně uznána. Neexistují žádné uznané stomatologické specializace. Počet ortodontistů není znám, oficiální údaje nejsou k dispozici. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Řecko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1988. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Další uznanou stomatologickou specializací je ústní a čelistní chirurgie, která je společnou specializací pro stomatologii i medicínu. Počet ortodontistů je 450, což je považováno za velmi vysoký počet. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Slovensko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1954. Titul je udělován po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Slovenská lékařská univerzita (Bratislava). Od roku 2012 také Klinika zubního lékařství a čelistní chirurgie (Košice). Další uznanou stomatologickou specializací (na Slovensku) je ústní a čelistní chirurgie. Počet ortodontistů je 180, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři nesmějí vykonávat ortodoncii.

Slovinsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1965. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Slovinská lékařská komora. Dalšími uznávanými stomatologickými specializacemi jsou: preventivní stomatologie, protetika, parodontologie, endodoncie a ústní a čelistní chirurgie, která je společnou specializací pro stomatologii i medicínu. Počet ortodontistů je 69, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mají povoleno provozovat ortodoncii, ale nedostávají za ni úhradu od státní pojišťovny.

Spojené království
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 1998. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Všeobecná rada pro zubní lékařství. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: Speciální zubní lékařství, Ústní chirurgie, Dětské zubní lékařství, Endodoncie, Protetika, Restorativní zubní lékařství, Stomatologické veřejné zdravotnictví, Ústní lékařství, Ústní mikrobiologie, Ústní a maxilofaciální patologie, Zubní a maxilofaciální radiologie. Počet ortodontistů je více než 1200, což je považováno za nízký počet ve srovnání s jinými evropskými zeměmi. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat a poskytují ortodontickou léčbu.

Španělsko
Ortodontická specializace zatím není oficiálně uznána. Počet praktikujících ortodontistů je považován za vysoký. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Švédsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1965. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je The National Board of Health and Welfare. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: pedodoncie, parodontologie, ústní chirurgie, endodoncie, protetické zubní lékařství, zubní radiologie, stomatochirurgie. Počet ortodontistů je 269, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Švýcarsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1972. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Švýcarská ortodontická společnost spolu se Švýcarskou stomatologickou asociací (SSO) působí jako příslušné orgány pro registraci specialistů jménem švýcarské státní zdravotní správy. Dalšími uznávanými stomatologickými specializacemi jsou: Zubní chirurgie, parodontologie a protetika. Počet ortodontistů je považován za vysoký. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Turecko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1927. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Zdroj: Česká ortodontická společnost https://www.orthodont-cz.cz/data/files/European%20Orthodontic%20Guide%202013.pdf

Evropský ortodontický průvodce (2013-2014)

V souladu s článkem 4 Ústavy EFOSA je jedním z hlavních cílů federace formulování a aktualizace podmínek odborné praxe ortodoncie odborníků v jednotlivých členských zemích Evropy a zároveň usilovat o sjednocení odborné praxe zubních lékařů národních právních předpisů upravujících výkon povolání.

Evropský ortodontický průvodce 2023-2024 - již brzy!

Jaká je cena léčby neviditelnými rovnátky K Line?


Od roku 2022 nepřispívá veřejné zdravotní pojištění na ortodontickou léčbu pacientů nad 22 let. Léčba s fixními aparáty je nyní dražší o 15000 až 20000 Kč a přiblížila se k ceně léčby s fóliovými aparáty, která není ze zdravotního pojištění hrazena. 

Konečnou cenu léčby s průhlednými rovnátky K Line ovlivňuje

Mohu ortodontickou léčbu platit na splátky?


Jestliže váš ošetřující lékař tuto službu pacientům neumožňuje, můžete využít financování lékařského ošetření, které poskytuje portál ZDRAVÍJEŽIVOT.cz


Kde se mohu léčit průhlednými rovnátky K Line?


Hledáte-li např. ortodontistu v Brně, obraťte se na MUDr. Františka Filipi https://www.toporto.cz/Neviditelné rovnání zubů s K Clear

Neviditelná léčba, viditelné výsledky

Kvalita výrobků společnosti K Line Europe je výsledkem zkušeností a inovací.

Všechny naše výrobky vyvíjíme a vyrábíme v Německu.

Dokonalost našich výrobků vychází z podstaty německé kvality a technické dovednosti.

K Line Europe drží řadu patentů zaměřených na inovace ortodontických materiálů a přístrojů.