FAQ

K Clear Aligners


Ortodontická léčba rovná chrup a harmonizuje celý obličej.

Úsměv se zdravými a krásnými zuby je atraktivní, zvyšuje sebevědomí i důvěru okolí.

Správně postavený chrup lépe rozmělňuje potravu, snadněji se čistí, a snižuje riziko onemocnění a rozpadu dásní.

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Jaké mají K Clear výhody?

 • Ortodontické fóliové aparáty K Clear splňují vysoké estetické nároky, ze vzdálenosti půl metru jsou prakticky nepostřehnutelné. Jen vy budete vědět že rovnátka nosíte.
 • K Clear můžete sejmout, abyste se mohli najíst a vyčistit si zuby.
 • S průhlednými rovnátky K Clear neměníte své stravovací návyky, můžete jíst co chcete.
 • S K Clear si na rozdíl od fixních rovnátek čistíte zuby běžným způsobem i s použitím zubní nitě a mezizubního kartáčku.
 • Nošení průhledných rovnátek většinou zlepšuje návyky ústní hygieny a tím i stav dásní.
 • Rovnátky K Clear se léčí naprostá většina potíží, např. stěsnání, hluboký skus, otevřený skus, rozestupy, zkřížený skus, obrácený skus (progénie) apod..
 • K Clear v porovnání s fixními aparáty výrazně snižují riziko vzniku dekalcifikace (úbytku vápníku) zubní skloviny, mohou řešit i komplikovanou situaci ortodontické léčby pacientů s poruchou mineralizace zubních tkání a záněty dásní.
 • Díky hladkému povrchu jsou K Clear ve srovnání s fixními aparáty pacienty velmi dobře přijímány, nezpůsobují dráždění ani otlaky sliznice ústní dutiny. V prvních dnech léčby mají oproti fixním rovnátkům výrazně menší a kratší bolestivost zubů.
 • Plánování léčby je oproti fixním aparátům delší, daleko méně času však tráví pacient u lékaře při méně častých kontrolách.
 • Pohotovostní prohlídku pacient potřebuje jen když mu spadl attachment, případně pokud alignery ztratil nebo poškodil.
 • Kompromisy v běžném životě jsou při nošení K Clear minimální.

Jsou výhody K Clear oproti fixním rovnátkům pouze kosmetické?

Přestože kosmetika je největší výhodou K Clear, významnými benefity jsou i snadná zubní hygiena a možnost jíst co chcete.

Mnozí milujeme požitky z jídla, s fixními aparáty však bývá užívání si vašich oblíbených jídel složité.

S fixními rovnátky:

 • Budete muset dělit jídlo na malé kousky a vkládat do úst, neukusovat.
 • Se budete muset vyhýbat tvrdým, lepivým a vláknitým potravinám (např. topinkám, veškerým ořechům a semínkům včetně máku, lnu, kmínu, křupkám, popcornu, čerstvé mrkvi, kedlubnám, špenátu, hruškám, jablkům, lepivým sýrům, karamelu, rozinkám, datlím, fíkům, nezralým banánům, ananasu, citrusům, hovězímu, kachnímu či krůtímu masu, atd.) a nic neukusovat předními zuby, abyste zamezili poškození a ulpívání na zámcích a drátech.
 • Uvolněný zámek, ortodontický kroužek nebo prasklý drát léčbu prodlouží. Mnoho pacientů muselo na pohotovostní prohlídku kvůli rozbití jejich fixních rovnátek po nečekaném kousnutí do tvrdého zrna popcornu během sledování filmu.
 • Zvláště pro pacienty náchylné k zubnímu kazu je udržování dobré ústní hygieny obtížné. Pokud není zubní plak kolem fixního aparátu a u dásně pečlivě odstraňován, mohou se na zubech vytvářet bílé skvrny, počínající zubní kazy, nebo zánět dásní doprovázený jejich otokem a krvácením.
 • Jste-li hodně aktivní nebo sportujete a utrpíte nepříjemný pád či dostanete úder do úst, kovové části fixních rovnátek vám mohou opravdu ublížit. K Clear mají v tomto ohledu mnohem více společného s chrániči na zuby.
 • Jestliže při spánku skřípete zuby (bruxismus), mohou se uvolňovat zámky fixních aparátů. K Clear vás před bruxismem ochrání a problém s uvolněnými zámky odpadá.

Co je třeba k zahájení léčby s K Clear?

Jakmile se s vaším ortodontistou rozhodnete pro vypracování plánu léčby, např. pro zjištění, zda je zapotřebí extrakce nebo interproximální redukce (IPR), budete potřebovat otisky nebo skeny chrupu, klinické fotografie vašich zubů, fotografie vašeho obličeje a úsměvu, a rentgen čelistí.

otisky nebo skeny chrupu

intraorální fotografie zubů

extraorální fotografie obličeje

rentgen čelistíTyto informace budou předloženy společnosti K Line Europe ke zpracování a vytvoření 3D plánu vaší léčby.

3D plán je video plánovaného pohybu vašich zubů. Uvidíte na něm simulovaný proces léčby a konečný výsledek, který můžete po dokončení léčby očekávat.

K Clear 3D simulace

Z jakého materiálu jsou rovnátka K Clear?


K Clear vyrábíme z pružného a pevného termoplastického polyuretanu (TPU) o tloušťce 0,8 mm, který přesně odpovídá morfologii zubů, attachmentům a interproximálním prostorům pro lepší kontrolu pohybu zubů jako rotace a extruze po celou dobu léčby.

 • K LINA nabízí konstantní síly po celou dobu nošení a dokonalou rovnováhu mezi pružností a pevností
 • K LINA X má měkký vnitřní povrch a tvrdou vnější plochu

K čemu potřebujete fotografie mého obličeje?

 • Váš obličej nese genetické znaky i vliv nesouladu vašich čelistí. To se kromě vašeho vzhledu projevuje potížemi se žvýkáním stravy, s výslovností, nebo chrápáním. Nejpatrnější jsou vizuální změny brady, může být ustupující s podbradkem, nebo velká a špičatá. Tyto estetické vady nevyřeší žádné plastické operace, protože ty korigují pouze měkké tkáně.
 • Ortodontická léčba upraví nejen váš skus, ale i ostatní funkce obličeje, a výrazně zlepší váš vnější vzhled.

Je léčba s K Clear bolestivá?

 • Obecně platí, že léčba průhlednými rovnátky je méně bolestivá než léčba fixními aparáty. Jakýkoliv pohyb zubů však způsobí jistou míru nepohodlí.
 • Bolest zubů můžete cítit zejména při jídle. Během prvních 3 dnů s novými rovnátky jezte raději měkčí stravu.
 • Nevyjímejte rovnátka na dobu delší než potřebnou k jídlu, pití horkého nápoje, nebo ústní hygienu. Při opětovném nasazení po delším vyjmutí můžete být překvapeni tlakem až bolestí způsobenou tendencí zubů vrátit se do své původní polohy. Bolest většinou rychle odezní.
 • Přechod z jedněch rovnátek na druhé může způsobit pocit tlaku. Máte-li zuby velmi citlivé, může to i trochu bolet.
 • Nepohodlí netrvá déle než několik dní. Přirovnat to lze k novým botám. Ze začátku to trochu bolí, ale jakmile je rozchodíte, stane se nošení pohodlným.

Jak často musím rovnátka nosit?

Nejrychlejších a nejlepších výsledků léčby dosáhnete nosíte-li svá rovnátka co nejčastěji. Noste svá rovnátka alespoň 21 hodin denně.

Mohu s rovnátky normálně mluvit?

Rovnátka jsou vyráběná individuálně pro vaše zuby. Brzy si na ně zvyknete a nepocítíte žádné omezení řeči. Abyste se vyhnuli případným počátečním potížím s artikulací než si rovnátka na vaše zuby sednou, doporučujeme, abyste si své první alignery nasadili na noc.

Musím nosit rovnátka na obou čelistech?

Pro zajištění optimálního kontaktu mezi zuby obou čelistí po léčbě, pro stabilitu výsledku, i pro zdraví vašich zubů je obvykle nutné nosit rovnátka na obou čelistech. Výjimečně, např. při nedostatečné retenci po předchozí léčbě, můžeme léčit jen jednu čelist.

Jak dlouho bude má ortodontická léčba trvat?

 • Obvyklá doba léčby rovnátky K Clear je v rozmezí 6 až 12 měsíců, u mírných nesrovnalostí může být doba léčby kratší, ve složitějších případech delší. Kontroly u lékaře během léčby bývají v intervalech 6 až 8 týdnů.
 • Nošení rovnátek bez přerušení, dodržování pravidelných ortodontických návštěv a správná ústní hygiena umožní dokončit ortodontickou léčbu dříve.

Je doba léčby alignery K Clear delší než léčba tradičními rovnátky?

 • Doba léčby se mezi oběma metodami celkově neliší, ačkoli si většina lidí myslí, že s průhlednými rovnátky trvá déle.
 • Fóliové aparáty vyvolávají stejnou biologickou reakci jako aparáty fixní, dosahují stejných výsledků za srovnatelnou dobu léčby.
 • Aby fóliové aparáty mohly začít zuby rovnat, je pro ně třeba nejdřív vytvořit prostor, což vyžaduje čas. Naopak dráty používané s tradičními rovnátky začnou fungovat hned, jakmile jsou přichyceny na zuby. Nejdříve dochází k zarovnání zubů a uzavření mezer.
 • Pokud vám někdo říká, že jeho léčba průhlednými rovnátky trvala mnohem déle, je to pravděpodobně proto, že nedodržoval důsledně pokyny svého zubaře.
 • Po počátečním nadšení z průběžných výsledků mají někteří lidé při nošení průhledných rovnátek sklony k polevení ve svědomitosti a disciplíně. Jejich zuby se pak nepohybují stejně dobře jako ze začátku, což vede k potřebě dalších alignerů a prodloužení doby léčby.

Jak mám fóliová rovnátka správně čistit?

Důležité je si uvědomit, že udržování fóliových aparátů v čistotě je součást ústní hygieny. Znečištěné alignery nejsou estetické a mohou být příčinou zápachu z úst. Jejich údržba není žádná velká věda.


Opláchněte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou, použít můžete i velmi měkký neelektrický zubní kartáček. Mějte však dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby, druhý na vaše rovnátka. Protože alignery přichází do styku pouze s vašimi slinami, nepoužívejte zubní pastu, která by na nich mohla zanechat bílé skvrny, a abrazivní částice v ní obsažené poškrábat povrch. Osušte je měkkou tkaninou.

 • Alespoň jednou týdně byste měli rovnátka ponořit do roztoku z tablet na čištění zubních protéz. Čistící tablety efektivně ničí bakterie, které tvoří zubní plak a způsobují zápach z úst.
 • Nezaměňujte však očistu průhledných rovnátek s péčí o zubní protézy, fóliové aparáty se nesmí vyčistit způsobem běžným pro protézy.
 • Stejně jako si před spaním čistíte zuby, vyčistěte alignery velmi měkkým kartáčkem nebo roztokem na čištění zubních protéz. Ponořte je do roztoku jen na chvíli k jejich omytí. Nenechávejte rovnátka v roztoku přes noc, protože pro účelný pohyb zubů je máte nosit 20 a více hodin. Stejným způsobem můžete postupovat po probuzení.

Pokud během čištění zubů neomýváte rovnátka v čistícím roztoku, uschovejte je v pouzdru, abyste je nevystavovali bakteriím nebo jiným mikroorganismům a zamezili jejich poškození či ztrátě.

Jak mám alignery správně skladovat?

 • Fóliová rovnátka ponechte v uzavřeném obalu, ve kterém jste je od lékaře převzali. Chraňte je před slunečním zářením a teplotami nad 40 °C.
 • Na líci obalu je uvedené jméno ošetřujícího lékaře, jméno pacienta, pořadové číslo, např. Aligner #: 1, podle kterého budete rovnátka v lékařem určených intervalech měnit (obvykle 14 dnů), a obsažené alignery, např. Upper (OK) × znamená, že je vložen aligner pro horní čelist, a Lower (UK) × znamená, že je vložen aligner pro dolní čelist.
 • Během nošení po vyjmutí před jídlem, pitím horkého či barevného nápoje, nebo před ústní hygienou postupujte podle návodu na čištění viz výše.
 • Během sejmutí uschovejte alignery v pouzdře a zabránili jejich poškození, ztrátě, a ochránili před bakteriemi.

Co mám dělat, když jsem rovnátka ztratil nebo poškodil?

 • Kvůli nenápadnosti průhledných rovnátek může dojít k jejich ztrátě nebo poškození, když je před jídlem, pitím horkého nápoje, nebo čištěním zubů dočasně sejmete a bezpečně neuschováte. V restauracích dochází ke ztrátám nejčastěji, výjimečné nejsou případy rozšlápnutí nebo sežrání psem.
 • Dojde-li přece jen k jejich ztrátě nebo poškození, noste v pořadí předchozí nebo následující aligner, dokud se neporadíte se svým lékařem!
 • Předchozí alignery v pořadí proto nelikvidujte a dočasně uschovejte.
 • K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse. Mějte je pokud možno vždy u sebe.
Pouzdro na rovnátka K Clear je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Musím navštěvovat svého zubního lékaře během ortodontické léčby?

 • Podobně jako před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován, i v jejím průběhu je důležité navštěvovat zubního lékaře pravidelně každých šest měsíců pro kontrolu a odstranění zubního kamene.
 • Zhotovení nových výplní v průběhu léčby většinou vyžaduje nové otisky (skeny) a potřebu nových alignerů. Tím se léčba může prodloužit a její cena zvýšit. Dodržujte důsledně ústní hygienu, abyste zamezili riziku vzniku nového kazu.

Mohu s K Clear sportovat?

 • S průhlednými rovnátky K Clear můžete normálně sportovat, důrazně však doporučujeme ochranu úst nebo celého obličeje při sportech, u kterých lze očekávat úder do tváře.
 • Pokud přece jen utrpíte nepříjemný pád nebo dostanete ránu do úst, na rozdíl od fixních rovnátek, jejichž kovové části vám mohou skutečně ublížit, mají K Clear mnohem více společného s chrániči na zuby.

Co jsou attachmenty?

 • Attachmenty pomáhají zajistit optimální funkci a uchycení alignerů. Zhotovují se ze světlem tuhnoucí kompozitní pryskyřice (flow kompozity) a pryskyřičného cementu v barvě zubů, v různých velikostech a tvarech, které ovlivňují požadovaný pohyb zubů.
 • Obvykle zůstávají na zubech až do konce léčby, lékař vám je může odstranit i dříve. Jestliže jste je v průběhu léčby poškodili nebo vám spadly, uvědomte co nejdříve svého lékaře, aby je opět nalepil. Pokud vám lékař ponechal Šablony pro umístění attachmentů, uschovejte je až do konce léčby, a přineste na případnou opravu.
 • Pokyny k vyjímání rovnátek ze zubů s attachmenty si přečtěte na stránce Tipy a rady.
attachmenty

Budou mít zubní implantáty vliv na léčbu s alignery K Clear?

Zubní implantáty jsou spojené s kostí a nemohou být přesunuty. Váš ortodontista bude muset pozici implantátů obejít.

Ovlivní korunky, dostavby nebo fazety léčbu rovnátky K Clear?

 • Zuby s korunkami, dostavbami kompozitním materiálem nebo fazetami se mohou pohybovat stejně dobře jako zdravé.
 • Při umísťování nebo odstraňování attachmentů může být porušena nebo odstraněna glazura na porcelánu vašich korunek či fazet. Zabránit tomu lze neumísťováním attachmentů na zuby s korunkami, dostavbami nebo fazetami. Poraďte se se svým lékařem.

Zůstane výsledek ortodontické léčby natrvalo?

 • Ano, ale jen pokud pravidelně nosíte retainery, což platí pro všechny typy ortodontických ošetření včetně tradičních rovnátek.
 • Během života se mění celé tělo, tedy i chrup.
 • Důležité je nezanedbat retenci a docházet na pravidelné kontroly. Retence je důležitější než samotná léčba.
 • Účelem retence je držet zuby v nové pozici. Bez retainerů se vaše zuby přesunou do své původní polohy, čímž ztratíte skvělé výsledky, ke kterým jste usilovně dopracovali.
 • Setkáváme se s množstvím pacientů, kteří přicházejí na ortodontickou léčbu podruhé nebo potřetí, a to jen z důvodu nedostatečné retence.

Co je retence?

Po léčbě mají zuby tendenci k recidivě, tj. vrácení do své původní polohy. Proto bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje retenční fáze léčby. Ta trvá obvykle kolem 3 let, kontroly bývají každé 3 měsíce, později jednou za půl roku.

Jaké jsou možnosti retence?

Po léčbě průhlednými rovnátky K Clear následují dvě hlavní možnosti retence.

Snímatelné retenční fólie

 • Vypadají jako průhledná rovnátka, jsou vyrobené na míru z materiálu odolného abrazi, jejich úlohou však není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze.
 • Snímací retainery je ve většině případů třeba nosit po první 2 měsíce nejméně 21 hodin denně. Jsou vyjímány pouze při jídle a ústní hygieně, stejně jako alignery K Clear.
 • Po dvou měsících je může pacient zkusit vysadit na dopoledne. Pokud po nasazení na odpoledne necítí tlak, může je začít nosit jen odpoledne a v noci. Se snižujícím se tlakem začne frekvenci nošení prodlužovat. Během prvního roku každou noc, v druhém roce 4-6 nocí v týdnu, ve třetím roce 1-2 noci v týdnu. Vždy však podle pokynů lékaře.
 • Snímatelné retainery jsou součástí léčby, nedoplácí se.

Fixní retence (podlepení)

 • Tenký retenční drátek, popř. zakázkový polymerní retainer, nalepený na vnitřních ploškách řezáků, který fixuje postavení zubů natrvalo.
 • Pacient s permanentní retencí nosí snímací retenční fólie pouze na noc.
 • Obvykle se připevňuje od premoláru přes řezáky po premolár (na předních 6 zubů) v dolní i v horní čelisti.
permanentní retainer
 • Permanentní retence je vhodná pro pacienty, kteří již nechtějí retainery vyjímat před jídlem a čištěním zubů. Při artikulaci a ústní hygieně nijak neomezuje. Podlepení je třeba důkladně čistit zubním kartáčkem.
 • Během stravování je třeba dávat pozor aby nedošlo k uvolnění drátku, zejména při jedení tvrdých potravin. V případě poškození fixace drátku je nutné nosit retenční fólie po celý den a co nejdříve navštívit lékaře na opravu.
 • Fixní retenci lze po několika letech odstranit.
 • Permanentní retence není součástí léčby a doplácí se.

Je nutné vytrhnout zuby z ortodontických důvodů?

Extrakci je někdy možné vyloučit strippingem známým také jako zbrušování, interproximální redukce (zkratka IPR), tzn. zúžením zubů až o 0,25 mm. Bohužel, u některých pacientů není možné dosáhnout dobrého a stabilního výsledku bez vytržení zubů, ačkoli se tomuto kroku snažíme v maximální možné míře vyhnout.

Poškozuje stripping (interproximální redukce, zkratka IPR) zuby?

Nepoměr velikosti horních a dolních zubů vede ke stěsnání v jedné čelisti nebo mezerám v druhé. Řešení strippingem nebo dostavbami zubů závisí na estetických kritériích a morfologii zubů. Strippingem lze získat místo v zubním oblouku nebo vyrovnat nepoměr mezi šířkou horních a dolních zubů. Provádí se před zahájením léčby alignery. Při dodržení zásad postupů strippingu a zachováním optimálního tvaru zubu jde o bezpečný výkon, který pacientům přinese estetický i funkční výsledek.

interdentální stripping
stripping (IPR)Podrobnější informace k IPR naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách časopisu LKS České stomatologické komory.

Je léčba průhlednými rovnátky omezena věkem pacienta?

 • U dospělých pacientů není věková hranice omezena, pro léčbu je však rozhodující stav zubů a dásní.
 • Limitující může být nedostatečně udržovaný chrup, nesprávné čištění zubů, přítomnost akutního zánětu parodontu, úbytek kosti, či jiná onemocnění ústní dutiny. Dospělí pacienti mívají často zuby poškozené, rozsáhle sanované, s korunkami, s poškozeným závěsným aparátem chrupu s různými projevy parodontitidy.
 • Pokud pacient nemá akutní zánět a má dobrou ústní hygienu, lze bez obav přesunovat i viklavé zuby. Parodontolog dokáže zlepšit úroveň alveolární kosti a optimalizovat skus i estetiku chrupu.

V jakém věku dítěte mám začít zjišťovat jestli potřebuje rovnátka?

Většina ortodontistů doporučuje, aby potřeba rovnátek byla vyhodnocena po prořezání stálých horních řezáků ve věku 7 let dítěte. V tomto věku lze mnohem snáze řešit zákus, zkřížený skus, obrácený skus, výrazný předkus, retenci řezáků a přespočetné zuby. Tyto korekce obvykle fungují nejlépe mezi 7. a 10. rokem, zatímco čelist stále roste. I když vaše dítě tento typ léčby nepotřebuje, je vždy prospěšné, aby vývoj zubů a čelistí vašeho dítěte zkontroloval ortodontista - všechny problémy nejsou zřetelné ani jinak skvělému zubnímu lékaři!

U dětí je zahájení léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry.

Jaký je nejlepší věk k zahájení léčby pomocí rovnátek?

 • Není možné univerzálně určit "nejlepší" věk k zahájení ortodontické léčby. Každé dítě je jiné a pro své ortodontické potřeby by mělo mít jedinečnou osobní prohlídku.
 • Mezi 7. a 10. rokem je možné řešit zákus, zkřížený skus, obrácený skus, výrazný předkus, retenci řezáků či přespočetné zuby.
 • Ve fázi smíšeného chrupu mezi 10. až 11. rokem je vad menšina, většina se projeví až od puberty po prořezání stálých zubů čili od věku 12 až 14 let, kdy se stále zvětšují ústa a hlava dítěte a rostou stálé zuby. U některých je vhodná včasná intervence, přesný čas závisí na jejich růstu a na tom, jak rychle vyrostou stálé zuby.
 • V současnosti je možná léčba fóliovými aparáty i dětí. Léčba rovnátky je však účinná u i starších dospívajících a dospělých.

Mému dítěti nerostou zuby rovně, potřebuje rovnátka?

Možná, ale ne nutně. Ve smíšené fázi chrupu, ve které začínají růst stálé zuby, a které se často přezdívá "ošklivé káčátko", může být nějaká nesouosost normální. Pokud zaznamenáte výrazné disproporce, pravděpodobnost, že vaše dítě bude potřebovat rovnátka, je vyšší. Pouze ortodontista vám to sdělí s jistotou.

Jsem dospělý, proč bych se měl obtěžovat s rovnátky?

To je samozřejmě na vašem osobním přístupu, ale průhledná rovnátka jsou pro dospělé přínosná nejen proto, že jsou mnohem méně nápadná než ta, která si mnozí dospělí pamatují z dětství.

 • V Evropě se transparentními aparáty léčí přibližně 20% pacientů starších 18 let, kteří je považují za rozumnou investici.
 • Mnoho dospělých se pro léčbu rozhodne proto, že si ji nemohli dovolit, případně jejich rodiče léčbu zanedbali či ji jako děti odmítali, nebo proto, že se jejich zuby posunuly věkem, popř. chtějí eliminovat rizika spojená s parodontózou.
 • Rovnátky K Clear se řeší většina potíží s křivými zuby, např. stěsnání, hluboký skus, otevřený skus, velké rozestupy, zkřížený skus, obrácený skus (progénie) apod..
pacient 64 let léčený průhlednými rovnátky K Clear
U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby omezena.

Rovné zuby vypadají lépe. To je nejčastější důvod, proč dospělí zvolí ortodontické ošetření. Váš úsměv a vzhled ovlivňuje vaše sebevědomí a vaší důvěru při komunikaci s ostatními. Fakt, že váš úsměv vypadá úžasně, opravdu ovlivní celý váš život.

Léčba rovnátky v dospělosti vám může dát desítky let s atraktivními rovnými zuby i nápravu vážných strukturálních problémů. Není to totiž jen o kosmetice, ale i o zdravotních důvodech, proč potřebujete mít rovné zuby:

 • Správně postavené zuby se snadněji čistí, lépe rozmělňují potravu, a mají mnohem nižší riziko onemocnění dásní.
 • Křivé zuby tvoří nepravidelné opotřebování ostatních zubů když na ně koušete, což vede k oslabení skloviny.
 • Potrava v křivých zubech uvízne mnohem snadněji a také se ne zcela snadno vyjímá.
 • Při složitější ústní hygieně se zvyšuje množství škodlivých bakterií a s nimi riziko zubního kazu a onemocnění dásní.
 • Ortodoncie také pomáhá s vyrovnáním čelistí. Nevyrovnané čelisti mohou vést k poruše TMJ (Temporomandibular joint syndrome / dysfunkční syndrom čelistního kloubu) a bolestem spojeným s touto poruchou.

Může parodontitida komplikovat léčbu průhlednými rovnátky?

 • Některé defekty, jako jednostěnný a dvoustěnný kostní defekt, u kterých nejsou metody řízené tkáňové regenerace účinné, je možné uspokojivě vyřešit jen ve spolupráci s ortodontistou.
 • Pro parodontologického pacienta, který nemá akutní zánět, má odstraněný kámen, a má dobrou úroveň hygieny, není ortodontická léčba rizikem.
 • Léčba alignery K Clear má pro takového pacienta nesporný estetický i funkční přínos.

Bude léčba s K Clear kratší a levnější, jestliže se mé zuby posunuly po předchozí léčbě fixními rovnátky?

Tyto případy relapsu nejsou většinou složité a léčba s K Clear nebude tak dlouhá jako původní.

Doba potřebná k léčbě relapsu a kolik to bude stát, závisí na:

 • Rozsahu pohybu zubů.
 • Typu pohybu zubů a čase potřebném k jejich přesunutí do ideální polohy.

Pro lepší představu vysvětlete svou situaci přímo na zubnímu lékaři, který vám o době léčby a nákladech poradí nejlépe. Pokud je posun vašich zubů mírný, pak budete mít i jiné možnosti, jak své zuby srovnat, např. in-house rovnátka nebo retainery.

Mají průhledná rovnátka nějaké nevýhody?


 • Za nevýhodu neviditelných rovnátek lze považovat nezbytnou spolupráci pacienta nošením aparátů bez přerušení alespoň 20 hodin denně, dodržováním pravidelných ortodontických návštěv, a správnou ústní hygienou.
 • Pro nenápadnost a relativní křehkost alignerů může dojít k jejich ztrátě nebo poškození v době, kdy je pacient během jídla nebo čištění zubů dočasně vyjmul.
 • Fóliové aparáty mají určitá omezení v indikaci. Obtížně proveditelné mohou být některé úpravy výrazných rotací a sklonu o více než 45 ̊ nebo pohyby zubů s krátkými klinickými korunkami. Tyto nedostatky jsou řešeny vylepšováním různých typů attachmentů.
problematické vyosení nad 45°

Jaká je cena léčby neviditelnými rovnátky?

Konečná cena, kterou pacient za léčbu průhlednými rovnátky zaplatí, je ovlivněna těmito faktory

 • výrobce rovnátek
 • cenová politika lékaře
 • rozsah požadovaných změn

Proč bych měl podstupovat ortodontickou léčbu, když si fóliová rovnátka mohu objednat na internetu?

Některé internetové společnosti nabízejí zdánlivě velmi snadný způsob ortodontické léčby. Slibují Vám, že postačí, pokud si sami pořídíte selfie fotografie zubů a/nebo sami svépomocí otisk zubů / případně Vám oskenují zuby ve skenovacím centru, a oni Vám pak obratem zhotoví a následně pošlou poštou přímo domů fóliová rovnátka. Slibují Vám, že již po několika měsících nošení budou vaše zuby rovné a vše je velmi jednoduché! Je tomu ale opravdu tak? Máte jistotu, že fóliové aparáty bez attachmentů nebo IPR jsou pro vás správné řešení?

Než se rozhodnete pro takovouto přímou péči bez specialisty v oboru ortodoncie u některé z komerčních „zdravotnických“ firem (např. SmileDirectClub, Candid Co., Smilelove, Snapcorrect, Orthly, Your Smile Direct, atd.), přečtěte si Informační leták pro pacienty, k tématu poskytování "přímé" ortodoncie České ortodontické společnosti (odborné lékařské společnosti) pro zájemce o léčbu snímatelnými fóliovými aparáty formou přímého nákupu od obchodních společností, který upozorňuje na množství otázek a důvodů k zamyšlení.

leták-ortodoncie-bez-lekare.pdf

Jaký vliv má na nošení průhledných rovnátek koronavirus COVID-19?

Při nošení alignerů se vaše ruce často dotýkají úst do kterých vkládáte své prsty při jejich vyjímání a nasazování.

Je důležité, abyste v i této době vydrželi při dodržování pravidelného nošení vašich rovnátek, protože omezení by mohlo vést k poškození vašich zubů nebo dásní a způsobit vrácení zubů do jejich původní polohy.

Dodržujte následující jednoduché pokyny ke snížení rizika virového onemocnění a ohrožení ostatních:


 • před vyjímáním alignerů z úst si umyjte ruce vodou a mýdlem
 • alignery uschovejte v pouzdře, které každý den umývejte
 • při omývání alignerů pod tekoucí vodou buďte opatrní abyste necákali, postříkaná místa vydesinfikujte
 • před vkládáním alignerů do úst si umyjte ruce
 • jesliže máte teplotu, kašlete, kýcháte, bolí vás v krku nebo máte zrychlený dech, zavolejte předtím než půjdete navštívit svého lékaře a o vašem stavu ho informujte
 • pro případ že byste neměli možnost si umýt ruce noste u sebe několik párů jednorázových rukavic v hygienickém balení; využijete je i v dopravních prostředcích, otevírání klik frekventovaných dveří, počítání peněz, apod.; po použití rukavice vyhoďte

Přispějte k zastavení šíření koronaviru COVID-19.

Kde se mohu léčit s alignery K Clear?

 • Naše neviditelná rovnátka můžete získat certifikovaného ortodontisty. Pokud potřebujete kontaktní údaje, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme.
 • V současnosti je léčba s K Clear dostupná pro pacienty v Praze, Brně, Berouně, Kyjově, Uherském Hradišti, Olomouci.

Máte další otázky?

Napište nám: info@pruhlednarovnatka.cz