FAQ

informace pro pacienty

První dojem uděláte jen jednou.

Zdravé a rovné zuby ovlivňují tvar a vzhled obličeje, zvyšují sebevědomí i důvěru.

Správný skus lépe rozmělňuje potravu, zuby se snáze čistí, snižuje se riziko onemocnění a rozpadu dásní.

K Clear Aligners

Co je třeba k zahájení léčby s K Clear?

Před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován a s dobrou úrovní dentální hygieny. Jestliže jste se s vaším zubním lékařem rozhodli pro vypracování plánu léčby, budete potřebovat otisky nebo skeny chrupu, klinické fotografie vašich zubů, fotografie vašeho obličeje a úsměvu, a rentgen čelistí.

otisky nebo skeny chrupu

intraorální fotografie zubů

extraorální fotografie obličeje

rentgen čelistíTyto informace budou předloženy společnosti K Line Europe ke zpracování a vytvoření 3D plánu vaší léčby.


V 3D simulaci plánovaného pohybu vašich zubů uvidíte průběh léčby a konečný výsledek, který můžete po jejím dokončení očekávat.

K Clear 3D léčebný plán

Jsou výhody K Clear oproti fixním rovnátkům pouze kosmetické?

Přestože kosmetika je největší výhodou K Clear, významnými benefity jsou i snadná zubní hygiena a možnost jíst bez omezování vše co máte rádi.

Mnozí milujeme požitky z jídla, s tradičními aparáty to ale není úplně snadné.

S fixními rovnátky:

 • Budete muset dělit jídlo na malé kousky a vkládat do úst, neukusovat.

 • Se budete muset vyhýbat tvrdým, lepivým a vláknitým potravinám (např. topinkám, veškerým ořechům a semínkům včetně máku, lnu, kmínu, křupkám, popcornu, čerstvé mrkvi, kedlubnám, špenátu, hruškám, jablkům, lepivým sýrům, karamelu, rozinkám, datlím, fíkům, nezralým banánům, ananasu, citrusům, hovězímu, kachnímu či krůtímu masu, atd.) a nic neukusovat předními zuby, abyste zamezili poškození a ulpívání na zámcích a drátech.

 • Uvolněný zámek, ortodontický kroužek nebo prasklý drát způsobí, že zuby se začnou přesunovat na své původní místo, což léčbu prodlouží. Mnoho pacientů muselo na pohotovostní prohlídku kvůli rozbití jejich fixních rovnátek po nečekaném kousnutí do tvrdého zrna popcornu během sledování filmu.

 • Vaše tváře a jazyk si budou na fixní rovnátka zvykat až 2 týdny a mohou se vám tvořit otlaky a podráždění tváří. Fóliová rovnátka K Clear jsou přijímána bez potíží.

 • Zvláště pro pacienty náchylné k zubnímu kazu je udržování dobré ústní hygieny složitější. Pokud není zubní plak kolem fixního aparátu a u dásní pečlivě odstraňován, mohou se na zubech vytvářet bílé skvrny, počínající zubní kazy, nebo zánět dásní doprovázený jejich otokem a krvácením.

 • Jste-li hodně aktivní nebo sportujete a utrpíte nepříjemný pád či dostanete úder do úst, kovové části fixních rovnátek vám mohou opravdu ublížit. K Clear mají v tomto ohledu mnohem více společného s chrániči na zuby.

 • Jestliže při spánku skřípete zuby (bruxismus), mohou se zámky fixních aparátů uvolňovat. K Clear vás před bruxismem ochrání a problém s uvolněnými zámky odpadá.

Jaké mají K Clear výhody?

 • Ortodontické fóliové aparáty K Clear splňují vysoké estetické nároky, ze vzdálenosti půl metru jsou prakticky nepostřehnutelné. Jen vy budete vědět že rovnátka nosíte.

 • K Clear můžete sejmout, abyste se mohli najíst nebo vyčistit zuby.

 • S průhlednými rovnátky K Clear neměníte své stravovací návyky, můžete jíst co chcete.

 • Někteří mohou za výhodu považovat nutnost nošení rovnátek po dobu 21 hodin denně zejména v době svátků, kdy si dvakrát rozmyslí, zda vyjmou rovnátka při "zobání" pamlsků a cukroví ;-)

 • S K Clear si na rozdíl od fixních rovnátek čistíte zuby běžným způsobem i s použitím zubní nitě a mezizubního kartáčku.

 • Nošení průhledných rovnátek většinou zlepšuje návyky ústní hygieny a tím i stav dásní.

 • Rovnátky K Clear se léčí naprostá většina potíží, např. stěsnání, hluboký skus, otevřený skus, rozestupy, zkřížený skus, obrácený skus (progénie) apod..

 • K Clear v porovnání s fixními aparáty výrazně snižují riziko vzniku dekalcifikace (úbytku vápníku) zubní skloviny, mohou řešit i komplikovanou situaci ortodontické léčby pacientů s poruchou mineralizace zubních tkání a záněty dásní.

 • Díky hladkému povrchu jsou K Clear ve srovnání s fixními aparáty pacienty velmi dobře přijímány, nezpůsobují dráždění ani otlaky sliznice ústní dutiny. V prvních dnech léčby mají oproti fixním rovnátkům výrazně menší a kratší bolestivost zubů.

 • Plánování léčby je oproti fixním aparátům delší, daleko méně času však tráví pacient u lékaře při méně častých kontrolách.

 • Pohotovostní prohlídku pacient potřebuje jen když mu spadl attachment, případně pokud průhledná rovnátka ztratil nebo poškodil.

 • Kompromisy v běžném životě jsou při nošení K Clear minimální.

K čemu potřebujete fotografie mého obličeje?

 • Váš obličej nese genetické znaky i vliv nesouladu vašich čelistí. To se kromě vašeho vzhledu projevuje potížemi se žvýkáním stravy, s výslovností, nebo chrápáním. Nejpatrnější jsou vizuální změny brady, může být ustupující s podbradkem, velká, nebo špičatá. Tyto estetické vady nevyřeší žádné plastické operace, které korigují pouze měkké tkáně.

 • Ortodontická léčba upraví nejen váš skus, ale i ostatní funkce obličeje, čímž zharmonizuje a výrazně zlepší váš vnější vzhled.

Z jakého materiálu jsou rovnátka K Clear?

průhledná rovnátka K Clear

K Clear vyrábíme z vícevrstvého termoplastického polyuretanu K Flex s vysokou odolností vůči zabarvení a skvrnám.

Naše patentované fólie mají měkký vnitřní povrch a tvrdou vnější plochu. Mezi vnitřním a vnějším pláštěm je centrální elastomerní vrstva, která dodává celé struktuře pružnost.

Fólie mají dokonalou rovnováhu mezi pružností a pevností s konstantními silami po celou dobu nošení.

Přesně odpovídají morfologii zubů, attachmentům a interproximálním prostorům s lepší kontrolou pohybu zubů po celou dobu léčby.

Kde se průhledná rovnátka K Clear vyrábí?

Na rozdíl od konkurence, která přenáší výrobu svých produktů do zahraničí, dbáme důsledně na kvalitu našich dodávek. K Clear vyrábíme v našich laboratořích v Düsseldorfu. Zde také tým našich specialistů vytváří léčebné plány.

Je léčba s K Clear bolestivá?

 • Obecně platí, že léčba průhlednými rovnátky je méně bolestivá než léčba fixními aparáty. Jakýkoliv pohyb zubů však způsobí jistou míru nepohodlí.

 • Bolest zubů můžete cítit zejména při jídle. Během prvních 3 dnů s novými rovnátky jezte raději měkčí stravu.

 • Nevyjímejte rovnátka na dobu delší než potřebnou k jídlu, pití horkého či sladkého nápoje, nebo ústní hygienu. Při opětovném nasazení po delším vyjmutí můžete být překvapeni tlakem až bolestí způsobenou tendencí zubů vrátit se do své původní polohy. Tento tlak většinou rychle odezní.

 • Přechod z jedněch rovnátek na druhé může způsobit pocit tlaku. Máte-li zuby velmi citlivé, může to i trochu bolet.

 • Nepohodlí většinou netrvá déle než několik desítek minut. Přirovnat to lze k novým botám. Ze začátku to trochu bolí, ale jakmile je rozchodíte, stane se nošení pohodlným.

Jak často musím rovnátka nosit?

Nejrychlejších a nejlepších výsledků léčby dosáhnete nosíte-li svá rovnátka co nejčastěji. Noste svá rovnátka alespoň 21 hodin denně.

Mohu s rovnátky normálně mluvit?


Průhledná rovnátka jsou vyráběná individuálně pro vaše zuby.

Brzy si na ně zvyknete a nepocítíte žádné omezení řeči.

Doporučujeme, abyste si svá první fóliová rovnátka nasadili na noc.

Vyhnete se tak případným počátečním potížím s výslovností než si rovnátka na vaše zuby sednou.

Musím nosit rovnátka na obou čelistech?

Pro zajištění optimálního kontaktu mezi zuby obou čelistí po léčbě, stabilitu výsledku, i pro zdraví vašich zubů je obvykle nutné nosit rovnátka na obou čelistech. Výjimečně, např. při nedostatečné retenci po předchozí léčbě, můžeme léčit jen jednu čelist.

Jak dlouho bude má ortodontická léčba trvat?

 • Obvyklá doba léčby rovnátky K Clear je v rozmezí 6 až 12 měsíců, u mírných nesrovnalostí může být doba léčby kratší, ve složitějších případech delší. Kontroly u lékaře během léčby bývají po 12 týdnech.

 • Nošení rovnátek bez přerušení, dodržování pravidelných ortodontických návštěv a správná ústní hygiena umožní dokončit ortodontickou léčbu dříve.

Je doba léčby s K Clear delší než léčba tradičními rovnátky?

 • Doba léčby se mezi oběma metodami celkově neliší, ačkoli si většina lidí myslí, že s průhlednými rovnátky trvá déle.

 • Fóliové aparáty vyvolávají stejnou biologickou reakci jako aparáty fixní, přičemž dosahují stejných výsledků za srovnatelnou nebo kratší dobu léčby.

 • Aby fóliové aparáty mohly začít zuby rovnat, je pro ně třeba nejdřív vytvořit prostor, což vyžaduje čas, zatímco dráty tradičních rovnátek začnou fungovat hned, jakmile jsou přichyceny na zuby. Nejdříve dochází k zarovnání zubů a uzavření mezer.

 • Pokud vám někdo říká, že jeho léčba průhlednými rovnátky trvala mnohem déle, je to pravděpodobně proto, že nedodržoval důsledně pokyny svého zubaře.

 • Po počátečním nadšení z průběžných výsledků mají někteří lidé při nošení průhledných rovnátek sklony k polevení ve svědomitosti a disciplíně. Jejich zuby se pak nepohybují stejně dobře jako ze začátku, což vede k potřebě dalších alignerů a prodloužení doby léčby.

Jak mám fóliová rovnátka správně čistit?

Udržování fóliových aparátů v čistotě je součást ústní hygieny. Pomineme-li estetickou stránku, znečištěné alignery mohou být příčinou zápachu z úst. Jejich údržba není žádná velká věda.

Po každém vyjmutí zubů opláchněte rovnátka tekoucí studenou vodou.

Opláchněte rovnátka po každém vyjmutí a při čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou, použít můžete i velmi měkký neelektrický zubní kartáček.

Používejte jeden kartáček na zuby, druhý na rovnátka.

Jestliže rovnátka přišla do styku pouze s vašimi slinami, nemusíte použít zubní pastu, která by na nich mohla zanechat bílé skvrny, a abrazivní částice v ní obsažené poškrábat povrch.

Osušit je můžete měkkou tkaninou.

 • Alespoň jednou týdně byste měli rovnátka ponořit do roztoku z tablet na čištění zubních protéz. Čistící tablety efektivně ničí bakterie tvořící zubní plak a způsobující zápach z úst.

 • Nezaměňujte však očistu průhledných rovnátek s péčí o zubní protézy, fóliové aparáty se nesmí vyčistit způsobem běžným pro protézy.

 • Stejně jako si čistíte zuby před spaním, vyčistěte rovnátka velmi měkkým kartáčkem nebo roztokem na čištění zubních protéz. Ponořte je do roztoku jen na chvíli k jejich omytí. Nenechávejte rovnátka v roztoku přes noc, protože pro účelný pohyb zubů je máte nosit 21 a více hodin. Stejným způsobem můžete postupovat po probuzení.

Jak mám K Clear skladovat?

 • Fóliová rovnátka ponechte v uzavřeném obalu, ve kterém jste je od lékaře převzali. Chraňte je před slunečním zářením a teplotami nad 40 °C.

 • Na líci obalu je uvedené jméno ošetřujícího lékaře, jméno pacienta, pořadové číslo, např. Aligner #: 1, podle kterého budete rovnátka v lékařem určených intervalech měnit (obvykle 14 dnů), a obsažené alignery, např. Upper (OK) × znamená, že je vložen aligner pro horní čelist, a Lower (UK) × znamená, že je vložen aligner pro dolní čelist.

 • Během nošení po vyjmutí před jídlem, pitím horkého, sladkého či barevného nápoje, nebo před ústní hygienou postupujte podle návodu na čištění.

 • Během vyjmutí uschovejte alignery v pouzdře abyste zabránili jejich poškození nebo ztrátě, a ochránili je před bakteriemi.

Na líci obalu je uvedené jméno ošetřujícího lékaře, jméno pacienta, pořadové číslo, a obsažené alignery.

Co mám dělat, když jsem rovnátka ztratil nebo poškodil?


 • Kvůli nenápadnosti průhledných rovnátek může dojít k jejich ztrátě nebo poškození, jestliže je před jídlem, pitím horkého, sladkého nebo barevného nápoje, nebo čištěním zubů dočasně sejmete a bezpečně neuschováte. Ke ztrátám dochází nejčastěji v restauracích a toaletách. Výjimečné nejsou případy rozšlápnutí nebo sežrání psem.


 • Během jídla nebo čištění zubů uschovejte rovnátka v pouzdru, abyste je nevystavovali bakteriím nebo jiným mikroorganismům a zamezili jejich poškození či ztrátě.


 • K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Pouzdro na rovnátka K Clear je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
Pořadové číslo je uvedené i na vnitřní straně rovnátek.
Pořadové číslo je uvedené i na vnitřní straně rovnátek.
 • Dojde-li přece jen ke ztrátě nebo poškození, noste v pořadí předchozí nebo následující rovnátka, dokud se neporadíte se svým lékařem.

 • Prasklá rovnátka nebudou správně plnit svou funkci a musí být co nejdřív vyměněna.

 • Předchozí alignery v pořadí proto nelikvidujte a dočasně uschovejte.

 • Jestliže se blíží termín výměny, nasaďte si následující sadu rovnátek.

 • Pro lepší orientaci je pořadové číslo uvedené na obalu i na vnitřní straně rovnátek.

 • Výroba nových rovnátek pro pacienty, kteří je poškodili, ztratili, nebo nenosí pravidelně, bude dodatečně naúčtována.

Musím během ortodontické léčby navštěvovat zubního lékaře?


 • Ano! Podobně jako před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován a s dobrou dentální hygienou, i v jejím průběhu je důležité navštěvovat zubního lékaře pravidelně každých šest měsíců pro kontrolu a odstranění zubního kamene.

 • Zhotovení nových výplní v průběhu léčby většinou vyžaduje nové otisky (nebo skeny) a potřebu nových alignerů. Tím se léčba může prodloužit a její cena zvýšit.

Dodržujte důsledně ústní hygienu, abyste omezili riziko vzniku nového kazu.

 • Zubní kazy, záněty dásní, i parodontitida jsou způsobené bakteriemi. Čisté zuby se nekazí!

 • S nasazenými rovnátky nejezte, nekuřte, nepijte horké, barevné ani sladké nápoje. Kromě slazených nápojů jako limonád, džusů, kakaa, apod., si dejte pozor i na obsah cukru v energetických, iontových a proteinových nápojích. Půllitr piva obsahuje 2 až 3 kostky cukru. Cukr mohou obsahovat i pastilky a tablety na bolest v krku. To pochopitelně platí také o sladkostech jako bonbóny, želatinové pochoutky, apod., které s rovnátky v ústech necucejte.

 • Cukr na zubech a rovnátkách vytváří plak, který se vlivem bakterií mění na kyselinu, ta pak poškozuje zubní sklovinu, narušuje povrch fólií, a při delším působení může odhalovat krčky zubů.

 • S nasazenými rovnátky nepijte ani dietní a light nápoje, které sice neobsahují cukr, zato více pro zubní sklovinu agresivních kyselin ve formě umělých sladidel.

 • Červené i bílé víno také obsahuje kyseliny oslabující sklovinu, která se pak stává náchylnější k tvorbě skvrn.

 • Správná péče o chrup také sníží riziko rakoviny jícnu nebo žaludku, lidé s chronickým zánětem dásní jsou také více ohroženi mozkovou mrtvicí.

 • K čištění zubů i rovnátek používejte měkké až velmi měkké zubní kartáčky s hustými vlákny, mezizubní kartáčky a zubní nitě. Na zubní kartáček netlačte, držte jej na konci.

 • Ústní vodu používejte s rozvahou, neboť může zapříčinit usazování pigmentů na zubní sklovině.

Mohu s K Clear sportovat?

 • S průhlednými rovnátky K Clear můžete normálně sportovat, důrazně však doporučujeme ochranu úst nebo celého obličeje při sportech, u kterých lze očekávat úder do tváře.

 • Pokud přece jen utrpíte nepříjemný pád nebo dostanete ránu do úst, na rozdíl od fixních rovnátek, jejichž kovové části vám mohou skutečně ublížit, mají K Clear mnohem více společného s chrániči na zuby.

Co jsou attachmenty?

 • Attachmenty pomáhají zajistit optimální funkci a uchycení alignerů. Zhotovují se ze světlem tuhnoucí kompozitní pryskyřice (flow kompozity) a pryskyřičného cementu v barvě zubů, v různých velikostech a tvarech, které ovlivňují požadovaný pohyb zubů.

 • Obvykle zůstávají na zubech až do konce léčby, lékař vám je může odstranit dříve nebo nahradit jinými. Jestliže jste je v průběhu léčby poškodili nebo vám spadly, uvědomte co nejdříve svého lékaře, aby je opět nalepil. Pokud vám lékař ponechal šablony pro jejich umístění, uschovejte je až do konce léčby, a přineste na případnou opravu.

 • Pokyny k vyjímání rovnátek ze zubů s attachmenty si přečtěte na stránce Tipy a rady.

attachmenty

Mohu se vyhnout attachmentům na předních zubech?

Attachmenty K Clear jsou malé zubní výstupky umístěné na zubech. Mají různé tvary a velikosti v závislosti na pohybu zubů, kterého je třeba dosáhnout.

Úloha attachmentů:

 • Lepší uchycení vašich fóliových rovnátek na zubech

 • Dokonalejší pohyb zubů

V minulosti jsme se snažili vyhovět pacientům, kteří se bránili umístění attachmentů na přední zuby. Čas ukázal, že k úspěšným pohybům zubů jsou attachmenty nenahraditelné a nezbytné. Věřte, že zubní lékař vám chce léčbu s K Clear usnadnit.

Jsou kromě průhledných rovnátek i jiné estetické možnosti léčby?

Někteří ortodontisté nabízejí lingvální rovnátka (umístěná na vnitřní straně zubů). Příkladem může být systém Incognito™, který je ještě „estetičtější“ a neviditelnější než K Clear.

Náklady na lingvální rovnátka jsou ve srovnání s K Clear dvojnásobné. Lingvální rovnátka také mohou způsobit větší nepohodlí, protože přítomnost ortodontických drátů a zámků na vnitřní straně zubů zasahuje do prostoru jazyku a pacienti mívají v prvních týdnech léčby potíže s výslovností.

Složitější je i ústní hygiena, protože zadní strana zubů je hůře přístupná. Je třeba počítat i s vyšší frekvencí kontrol a až čtyřnásobkem času na nich stráveném ve srovnání se zhruba 20 minutami na kontrole se snímatelnými rovnátky K Clear.

Lingvální rovnátka bychom mohli doporučit jen pro velmi specifické případy, např. profesionální hráče na trubku, ale i pro ty je K Clear vhodnější volbou.

Lingvální aparáty Incognito™Zdroj: www.3m.com

Budou mít zubní implantáty vliv na léčbu s alignery K Clear?


Zubní implantáty jsou spojené s kostí a nemohou být přesunuty.

Ortodontista musí pozici implantátů obejít.

Ovlivní korunky, dostavby nebo fazety léčbu rovnátky K Clear?

 • Zuby s korunkami, dostavbami kompozitním materiálem nebo fazetami se mohou pohybovat stejně dobře jako zdravé.

 • Při umísťování nebo odstraňování attachmentů může být porušena nebo odstraněna glazura na porcelánu vašich korunek či fazet. Zabránit tomu lze neumísťováním attachmentů na zuby s korunkami, dostavbami nebo fazetami. Poraďte se se svým lékařem.

 • Omezení je u endodontického ošetření zubu (ošetření vnitřního prostoru zubu, laicky kořenových kanálků), se kterým lze ortodonticky pohybovat nejdříve po 6 měsících od ošetření, jinak by hrozilo akutní zhoršení stavu.

Zůstane výsledek ortodontické léčby natrvalo?

 • Ano, ale jen pokud pravidelně nosíte retainery nebo máte permanentní retenci, což platí pro všechny typy ortodontických ošetření včetně tradičních rovnátek.

 • Účelem retence je držet zuby v nové pozici. Bez retence se vaše zuby přesunou do své původní polohy, čímž ztratíte skvělé výsledky, ke kterým jste usilovně dopracovali.

 • Setkáváme se s množstvím pacientů, kteří přicházejí na ortodontickou léčbu podruhé nebo potřetí, a to jen z důvodu nedostatečné retence.

 • Důležité je retenci nezanedbat a docházet na pravidelné kontroly.

 • Retence je důležitější než samotná léčba.

Co je retence?

Po léčbě mají zuby tendenci k recidivě, tj. vrácení do své původní polohy. Proto bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje retenční fáze léčby. Ta trvá obvykle kolem 3 let, někteří ortodontisté doporučují minimální dobu 8 let. Kontroly bývají každé 3 měsíce, později jednou za půl roku.

Jaké jsou možnosti retence?

Po léčbě průhlednými rovnátky K Clear následují dvě hlavní možnosti retence.

Snímatelné retenční fólie

 • Vypadají jako průhledná rovnátka, jsou vyrobené na míru z materiálu vysoce odolného vůči abrazi a zabarvení, jejich úlohou však není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze.

 • Snímatelné retainery je ve většině případů třeba nosit po první 2 měsíce ve stejném režimu jako průhledná rovnátka, tj. nejméně 21 hodin denně, a vyjímat je pouze před jídlem a ústní hygienou.

 • Po dvou měsících je může pacient zkusit vysadit na dopoledne. Pokud po nasazení na odpoledne nepocítí tlak, může je začít nosit jen odpoledne a v noci. Se snižujícím se tlakem začne dobu vysazení prodlužovat. Jakmile dospěje k nošení pouze na noc, během prvního roku je musí nosit každou noc, v druhém roce 4-6 nocí v týdnu, ve třetím roce 1-2 noci v týdnu. Vždy však podle pokynů lékaře na pravidelných kontrolách.

 • Snímatelné retainery jsou součástí léčby, nedoplácí se.

Fixní retence (podlepení)

 • Ocelový drátek, popř. antialergické polymerní vlákno CROSSPOM, nalepený na vnitřních ploškách od premoláru přes řezáky po premolár (na předních 6 zubů) v dolní i v horní čelisti, který fixuje postavení zubů natrvalo.

 • Pacient s permanentní retencí nosí snímatelné retenční fólie pouze na noc.

fixní retence
permanentní retainer
 • Fixní retence je vhodná pro pacienty, kteří se již nechtějí obtěžovat vyjímáním fóliových retainerů před jídlem a čištěním zubů. Při artikulaci a ústní hygieně nijak neomezuje. Podlepení je třeba důkladně čistit zubním a mezizubním kartáčkem.

 • Během stravování, zejména při jedení tvrdých potravin, je třeba dávat pozor, aby nedošlo k uvolnění drátku. V případě poškození fixace je nutné nosit retenční fólie po celý den a co nejdříve navštívit lékaře na opravu.

 • Fixní retenci lze po několika letech odstranit. Přesná doba ponechání není stanovena. Někteří ortodontisté uvádějí minimální dobu 8 let, většina jí pacientům nechává natrvalo.

 • Podrobné informace k fixní retenci naleznete v článku Twist-efekt, X-efekt a jiné neočekávané komplikace fixních retainerů na stránkách LKS časopisu České stomatologické komory.

 • Permanentní retence není součástí léčby a doplácí se.

Je nutné vytrhnout zuby z ortodontických důvodů?

U některých pacientů není možné dosáhnout dobrého a stabilního výsledku bez vytržení zubů, ačkoli se tomuto kroku snažíme v maximální možné míře vyhnout.

Kosti čelistí mají omezenou kapacitu prostoru, proto je někdy nutné k získání místa některé zuby vytrhnout. Nejčastěji to bývají premoláry. Při výběru zubů k extrakci se upřednostňují zuby s kazy nebo velkými výplněmi před zdravými, i kdyby zdravé byly z ortodontického hlediska k získání místa výhodnější.

Extrakci je někdy možné vyloučit strippingem známým také jako zbrušování nebo interproximální redukce (zkratka IPR), tzn. zúžením zubů až o 0,25 mm.

Poškozuje stripping (interproximální redukce, zkratka IPR) zuby?

Nepoměr velikosti horních a dolních zubů vede ke stěsnání v jedné čelisti nebo mezerám v druhé. Před zahájením léčby, v závislosti na estetických kritériích a morfologii zubů, se řeší strippingem nebo dostavbami zubů. Strippingem lze získat místo v zubním oblouku nebo vyrovnat nepoměr mezi šířkou horních a dolních zubů. Při dodržení zásad a zachování optimálního tvaru zubu jde o bezpečný výkon, který pacientům přinese estetický i funkční výsledek.

Podrobnější informace k IPR naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách časopisu LKS České stomatologické komory.

interdentální stripping
stripping (IPR)

Je léčba průhlednými rovnátky omezena věkem pacienta?

 • U dospělých pacientů není věková hranice omezena, rozhodující je stav zubů a dásní.

 • Dospělí pacienti mívají často zuby poškozené, rozsáhle sanované, s korunkami, s poškozeným závěsným aparátem chrupu s různými projevy parodontitidy. Limitující může být nedostatečně udržovaný chrup, špatná hygiena, nesprávné čištění zubů, přítomnost akutního zánětu parodontu, úbytek kosti, či jiná onemocnění ústní dutiny.

 • Pokud pacient nemá akutní zánět a má dobrou ústní hygienu, lze bez obav přesunovat i viklavé zuby. Parodontolog dokáže zlepšit úroveň alveolární kosti a optimalizovat skus i estetiku chrupu.

V jakém věku mám začít zjišťovat jestli mé dítě potřebuje rovnátka?

Většina ortodontistů doporučuje, aby potřeba rovnátek byla vyhodnocena po prořezání stálých horních řezáků ve věku 7 let dítěte. V tomto věku lze mnohem snáze řešit zákus, zkřížený skus, obrácený skus, výrazný předkus, retenci řezáků a přespočetné zuby. Tyto korekce obvykle fungují nejlépe mezi 7. a 10. rokem, zatímco čelist stále roste.

I když vaše dítě tento typ léčby nepotřebuje, je vždy prospěšné, aby vývoj zubů a čelistí vašeho dítěte zkontroloval ortodontista - všechny problémy nejsou zřetelné ani jinak skvělému zubnímu lékaři!

U dětí je zahájení léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry.

Mému dítěti nerostou zuby rovně, potřebuje rovnátka?

Možná, ale ne nutně. Ve smíšené fázi chrupu, ve které začínají růst stálé zuby, a které se často přezdívá "ošklivé káčátko", může být nějaká nesouosost normální. Pokud zaznamenáte výrazné disproporce, pravděpodobnost, že vaše dítě bude potřebovat rovnátka, je vyšší. Pouze ortodontista vám to sdělí s jistotou.

Kdy mám své dítě přivést k ortodontistovi?

 • I když si většina lidí myslí, že na první ortodontickou návštěvu mají zajít až když má dítě všechny stálé zuby (obvykle ve věku od 12 do 14 let), je dost důvodů, proč byste měli s dítětem přijít k ortodontistovi mnohem dříve.

 • Rodiče často rozpoznají problém se zuby a čelistmi svého dítěte jako první. Vídáme mnoho rodičů, kteří k nám své děti přivedou až poté, co si všimli stěsnání, předkusu nebo mezer na zoubcích svého dítěte.

 • Váš zubař může vaše dítě odkázat na ortodontistu, pokud uvidí nějaké problémy se skusem. Většina ortodontistů však doporučuje odborné posouzení nejpozději do 7. roku věku.

 • V tomto věku, kdy jsou stále přítomny některé z mléčných zubů, již může ortodontista zaznamenat určité problémy s objevujícími se zuby a vývojem čelistí, jako je zkřížený skus, hluboký skus, stěsnání nebo vyčnívající zuby.

Co se stane při první ortodontické prohlídce mého dítěte?

První prohlídka nemusí vždy znamenat, že vaše dítě bude hned potřebovat rovnátka nebo jiné ošetření. Ortodontista provede důkladné vyšetření úst, zubů a čelistí vašeho dítěte. Může také zhotovit rentgenové snímky, aby důkladně posoudil polohu zubů vašeho dítěte.

Obecné výsledky první kontroly jsou:

 • Zuby a skus vašeho dítěte jsou v pořádku a léčba není zapotřebí.

 • V budoucnu bude možná nutná léčba a ortodontista by měl pravidelně sledovat růst zubů a čelistí vašeho dítěte.

 • Je tu problém, který bude nejlepší léčit včasnou intervencí.

Jaké jsou výhody včasné ortodontické léčby?

Některé problémy se zuby lze v mladším věku řešit mnohem efektivněji. Při včasné léčbě je ortodontista schopen dosáhnout optimálních výsledků, které nemusí být vždy možné až ústa a čelisti přestanou růst. Léčbu lze také dokončit rychleji, než když se na specialistu obrátíte později.

Včasná léčba ortodontistovi umožní:

 • řídit růst zubů vašeho dítěte

 • snížit riziko traumatu vyčnívajících zubů

 • napravit škodlivé orální návyky, jako je tlačení jazyka nebo dýchání ústy

 • zlepšit vzhled zubů a úsměv vašeho dítěte

 • srovnat trvalé zuby do ideální polohy

 • zlepšit postavení, tvar a funkci rtů

 • zabránit rozvoji komplexních problémů v budoucnosti

Každé dítě je jiné a bude vyžadovat léčbu přizpůsobenou jeho potřebám. Ortodontista vašemu dítěti poskytne nejlepší léčbu v nejvhodnější dobu.

Jaký je nejlepší věk k zahájení léčby pomocí rovnátek?


 • Není možné určit univerzální věk pro zahájení ortodontické léčby. Každé dítě je jiné a pro své ortodontické potřeby by mělo mít jedinečnou osobní prohlídku.

 • Mezi 7. a 10. rokem je možné řešit zákus, zkřížený skus, obrácený skus, výrazný předkus, retenci řezáků či přespočetné zuby.

 • Ve fázi smíšeného chrupu mezi 10. až 11. rokem je vad menšina, většina se projeví až od puberty po prořezání stálých zubů čili od věku 12 až 14 let, kdy se stále zvětšují ústa a hlava dítěte a rostou stálé zuby. U některých je vhodná včasná intervence, přesný čas závisí na jejich růstu a na tom, jak rychle vyrostou stálé zuby.

Stěsnání
K Clear případ stěsnání 14letého pacienta

Jsem dospělý, proč bych se měl obtěžovat s rovnátky?

To je samozřejmě na vašem osobním přístupu, ale průhledná rovnátka jsou pro dospělé přínosná nejen proto, že jsou mnohem méně nápadná než ta, která si mnozí dospělí pamatují z dětství.

 • V Evropě se transparentními aparáty léčí přibližně 20% pacientů starších 18 let, kteří je považují za rozumnou investici.

 • Mnoho dospělých se pro léčbu rozhodne proto, že si ji nemohli dovolit, případně jejich rodiče léčbu zanedbali či ji jako děti odmítali, nebo proto, že se jejich zuby posunuly věkem, popř. chtějí eliminovat rizika spojená s parodontózou.

 • Rovnátky K Clear se řeší většina potíží s křivými zuby, např. stěsnání, hluboký skus, otevřený skus, velké mezery, zkřížený skus, obrácený skus (progénie) apod..

Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na váš věk.

Rovné zuby vypadají lépe.

To je nejčastější důvod, proč se dospělí rozhodnou pro ortodontickou léčbu.

Váš úsměv a vzhled ovlivňuje vaše sebevědomí a vaší důvěru při komunikaci s ostatními. Skutečnost, že váš úsměv vypadá úžasně, významně ovlivní celý váš život.

Léčba rovnátky v dospělosti vám může dát desítky let s atraktivními rovnými zuby i nápravu vážných strukturálních problémů.

Není to totiž jen o kosmetice, ale i o zdravotních důvodech, proč potřebujete mít rovné zuby:

 • Potrava v křivých zubech snadno uvízne a ne vždy se jednoduše vyjímá.

 • Při složitější ústní hygieně se zvyšuje množství škodlivých bakterií a s nimi riziko zubního kazu a onemocnění dásní.

 • Správně postavené zuby se snadněji čistí, lépe rozmělňují stravu, a výrazně snižují riziko onemocnění dásní.

 • Křivé zuby tvoří nepravidelné opotřebování ostatních zubů když na ně koušete, což vede k oslabení skloviny.

 • Ortodoncie také pomáhá s vyrovnáním čelistí. Nevyrovnané čelisti mohou vést k poruše TMJ (Temporomandibular joint syndrome / dysfunkční syndrom čelistního kloubu) a bolestem spojeným s touto poruchou.

Průhledná rovnátka jsou oproti fixním uživatelsky příjemnější, i proto u starších pacientů velmi oblíbená.

Nejsem na rovnátka už příliš starý?

Tuto otázku slýcháme od dospělých pacientů poměrně často.

Obecná představa, že ortodoncie je jen pro děti, je mýtus.

Každý pacient, mladý i starý, má z ortodontické léčby prospěch. V zubních ordinacích je 6 z 10 ortodontických pacientů starších 18 let. Každý den odchází stále více dospělých pacientů s krásnými výsledky.

Jsou průhledná rovnátka dobrou volbou pro ortodontickou léčbu dospělých?

Moderní průhledná rovnátka jsou diskrétnější než fixní a schopné poskytovat vysoce kvalitní výsledky až o šest měsíců rychleji než tradiční při nesrovnatelně vyšším uživatelském komfortu.

pacient 64 let léčený průhlednými rovnátky K Clear
U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby omezena.

Průhledná rovnátka jsou uživatelsky příjemnější než tradiční, a mezi staršími pacienty velmi oblíbená. Můžete je sejmout před jídlem, čištěním zubů, nebo účastí na společenské události, a vylepšit svůj úsměv, aniž by to ohrozilo váš životní styl. Abyste dosáhli požadovaného výsledku, musíte svá průhledná rovnátka nosit alespoň 21 hodin denně.

Ortodontisté jsou vyškoleni, aby vyléčili všechny případy bez ohledu na to, jak jednoduché nebo složité jsou. Ortodontista posoudí váš případ a navrhne léčbu, která bezpečně a přesně posune zuby do ideální polohy v co nejkratším čase.

Stejně jako u jakékoli jiné léčby je k dosažení požadovaných výsledků velmi důležitá vaše spolupráce. Některé faktory, například špatná ústní hygiena, nebo nenošení rovnátek podle pokynů, mohou výsledky vaší léčby brzdit.

Ortodontické ošetření není jen kosmetickou záležitostí. Křivé, špatně vyrovnané zuby vyvolávají stud, a mnoho našich pacientů podstupuje ortodontickou léčbu, protože se chtějí bez obav usmívat. Je tu však ještě správný skus, a rovné zuby, které jsou pro vaše okolí viditelné. Křivé zuby se nečistí snadno a mohou zvýšit riziko kazu a onemocnění dásní. Špatný skus může navíc způsobit problémy s polykáním a nadměrně namáhat čelisti a žvýkací svaly. To může být příčinou bolestí hlavy i obličeje.

Pokud jste odkládali ortodontickou konzultaci, protože máte pocit, že už je příliš pozdě, nebojte se! Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na váš věk. Promluvte si s ortodontistou, kterému důvěřujete, a vydejte se na cestu za krásnými rovnými zuby!

Hluboký skus s nedostatkem místa

Může parodontitida komplikovat léčbu průhlednými rovnátky?

 • Některé defekty, jako jednostěnný a dvoustěnný kostní defekt, u kterých nejsou metody řízené tkáňové regenerace účinné, je možné uspokojivě vyřešit jen ve spolupráci s ortodontistou.

 • Pro parodontologického pacienta, který nemá akutní zánět, má odstraněný kámen, a má dobrou úroveň hygieny, není ortodontická léčba rizikem.

 • Léčba průhlednými rovnátky K Clear má pro takového pacienta nesporný estetický i funkční přínos.

Bude léčba s K Clear kratší a levnější, jestliže se mé zuby posunuly po předchozí léčbě fixními rovnátky?

Tyto případy relapsu nejsou většinou složité a léčba s K Clear nebude tak dlouhá a nákladná jako původní.

Doba potřebná k léčbě relapsu a kolik to bude stát, závisí na:

 • Rozsahu pohybu zubů.

 • Typu pohybu zubů a čase potřebném k jejich přesunutí do ideální polohy.

Váš zubní lékař vám o době a nákladech na léčbu poradí nejlépe.

Po nasazení rovnátek již nepociťuji tlak na zuby. Mohu je vyměnit za další v pořadí dříve?

Nikoliv. Pro správný průběh léčby musíte dodržet intervaly výměn průhledných rovnátek určené vaším lékařem.

Budu po plánované době léčby potřebovat další rovnátka?

Ačkoliv subjektivně můžete být s dosavadním výsledkem léčby spokojeni, nelze vyloučit, že jej před ukončením a vložením retaineru budeme chtít ještě trochu vylepšit, a k dosažení optimálního výsledku bude zapotřebí několik dalších sad rovnátek. Rozhodnutí učiníte se svým lékařem.

Proč má rovnátka žloutnou / bělají?

Změnu barvy vašich rovnátek můžete postřehnout v době vyjmutí z vašich úst. Dochází k ní v případě, že požíváte potraviny nebo tekutiny s barvivem, a před opětovným nasazením rovnátek si nečistíte pečlivě zuby. Barvivo může způsobit změnu barvy rovnátek i zubů.

Moje rovnátka mají ostré hrany

Zřídka se může stát, že u vašich nových fóliových rovnátek ucítíte po nasazení ostrou hranu v kontaktu s dásní. V takovém případě kontaktujte svého lékaře, který nedostatek odstraní.

Můžete také použít pilník na alignery nebo zubní vosk k ošetření okrajů rovnátek, aby nedošlo k prořezání jazyka nebo dásní.

Mají průhledná rovnátka nějaké nevýhody?


 • Za nevýhodu neviditelných rovnátek lze považovat nezbytnou spolupráci pacienta nošením aparátů bez přerušení alespoň 21 hodin denně, správnou ústní hygienu, a dodržování pravidelných ortodontických návštěv.

 • Pro nenápadnost a relativní křehkost alignerů může dojít k jejich ztrátě nebo poškození v době, kdy je pacient během jídla nebo čištění zubů dočasně vyňal.

 • Fóliové aparáty mají určitá omezení v indikaci. Obtížně proveditelné mohou být některé úpravy výrazných rotací a sklonu o více než 45 ̊ nebo pohyby zubů s krátkými klinickými korunkami. Tyto nedostatky jsou řešeny vylepšováním různých typů attachmentů.

problematické vyosení nad 45°

Proč bych měl podstupovat ortodontickou léčbu, když si mohu fóliová rovnátka objednat na internetu?

Některé internetové společnosti nabízejí zdánlivě velmi snadný způsob ortodontické léčby. Slibují Vám, že postačí, pokud si sami pořídíte selfie fotografie zubů a otisky zubů, případně Vám zuby oskenují ve skenovacím centru, a pak vám obratem zhotoví a následně pošlou poštou přímo domů fóliová rovnátka. Slibují vám, že již po několika měsících nošení budou vaše zuby rovné a vše je velmi jednoduché! Je tomu ale opravdu tak? Máte jistotu, že fóliové aparáty bez attachmentů nebo IPR jsou pro vás správné řešení?

Než se rozhodnete pro takovouto přímou péči bez specialisty v oboru ortodoncie u některé z komerčních „zdravotnických“ firem (např. SmileDirectClub, Candid Co., Smilelove, Snapcorrect, Orthly, Your Smile Direct, atd.), přečtěte si Informační leták pro pacienty, k tématu poskytování "přímé" ortodoncie České ortodontické společnosti (odborné lékařské společnosti) pro zájemce o léčbu snímatelnými fóliovými aparáty formou přímého nákupu od obchodních společností, který upozorňuje na množství otázek a důvodů k zamyšlení.

leták-ortodoncie-bez-lekare.pdf

Má na nošení rovnátek vliv koronavirus COVID-19?


Během rovnání zubů se vaše ruce často dotýkají úst, do kterých vkládáte své prsty při vyjímání a nasazování průhledných rovnátek.


Je důležité, abyste v i této době vydrželi při dodržování pravidelného nošení vašich rovnátek, protože omezení by mohlo vést k poškození vašich zubů nebo dásní a způsobit vrácení zubů do jejich původní polohy.


Dodržujte následující jednoduché pokyny ke snížení rizika virového onemocnění a ohrožení ostatních:

 • před vyjímáním rovnátek z úst si umyjte ruce vodou a mýdlem

 • rovnátka uschovejte v pouzdře, které každý den umývejte

 • při omývání rovnátek pod tekoucí vodou buďte opatrní abyste necákali, postříkaná místa vydesinfikujte

 • před vkládáním rovnátek do úst si umyjte ruce

 • jestliže máte teplotu, kašlete, kýcháte, bolí vás v krku nebo máte zrychlený dech, zavolejte předem svého lékaře a o vašem stavu ho informujte

 • pro případ, že nemáte možnost si umýt ruce, mějte u sebe několik párů jednorázových rukavic v hygienickém balení, krom vyjímání a nasazování rovnátek je využijete i při držení madel v dopravních prostředcích, otevírání klik frekventovaných dveří, počítání peněz, apod., po použití rukavice vyhoďte do komunálního odpadu

Přispějte k zastavení šíření koronaviru COVID-19.

Mohu během ortodontické léčby užívat běžně dostupné léky proti bolesti nebo horečce?

V průběhu léčby je třeba dávat pozor na léky, které užíváte. Některé totiž pohyblivost zubů výrazně zpomalují.

 • Máte-li bolesti nebo vysoké teploty, doporučujeme vám užívat monokomponentní přípravky obsahující paracetamol jako jsou Panadol, Paralen, Paramax, případně vícesložkové, které obsahují i další účinné látky, např. Coldrex, Doreta, Ataralgin, Vicks. Léky na bázi paracetamolu pohyblivost zubů nezpomalují. V každém případě čtěte příbalové informace nebo užívejte podle pokynů lékaře.

 • Vyhnout byste se měli užívání Aspirinu, Acylpirinu, a lékům s obsahem látek ibuprofen, flurbiprofen, diklofenak, naproxen, methotrexát, salicyláty, např. Ibuprofen, Ibumax, Ibalgin, Diclofenac, Trexan, Metoject, které pohyblivost zubů výrazně zpomalují. Užíváte-li takové léky, poraďte se s lékařem o volbě jiného typu.

Jaká je cena léčby neviditelnými rovnátky?


Konečná cena, kterou pacient za léčbu průhlednými rovnátky K Clear zaplatí, je ovlivněna těmito faktory:


 • rozsah požadovaných změn

 • cenová politika lékaře nebo kliniky


Kde se mohu léčit průhlednými rovnátky K Clear?


 • Léčbu s K Clear vám poskytne certifikovaný ortodontista. • Pokud potřebujete kontaktní údaje, neváhejte nám napsat, ideálně uveďte číslo svého telefonu, zavoláme vám.

Neviditelné rovnání zubů s K Clear

Máte další otázky?

Napište nám:

Carousel imageCarousel imageCarousel image