FAQ

informace pro pacienty

Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na věk.

První dojem uděláte jen jednou.

Nevyrovnané zuby mají vliv na tvar a vzhled obličeje, vyvolávají stud, ovlivňují psychiku a sebehodnocení.

Při nesprávném postavení zubů vzniká mnoho špatně přístupných a v mezizubních prostorech hůře čistitelných míst. Při hromadění plaku vzniká riziko zubního kazu, zánětu dásní i parodontu, který zapříčiní úbytek alveolární kosti s možnou ztrátou zubů.

Ortodontické vady v důsledku zasahování do prostoru jazyka způsobují potíže s výslovností.

Vadný skus může způsobit onemocnění čelistního kloubu spojené s bolestmi hlavy nebo potížemi s obličejovými a krčními svaly.

Správný skus lépe rozmělňuje potravu, zuby se snáze čistí, snižuje se riziko onemocnění a rozpadu dásní.

Skutečnost, že váš úsměv vypadá úžasně, významně ovlivní celý váš život.

K Clear Aligners

Co je třeba k zahájení léčby s K Clear?

Před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován a s dobrou úrovní dentální hygieny. Pro vypracování plánu léčby vám lékař sejme otisky nebo oskenuje chrup, pořídí klinické fotografie zubů a rentgen čelistí.

extraorální fotografie pro léčbu s K Clear

extraorální fotografie

otisky nebo skeny chrupu

intraorální fotografie pro léčbu s K Clear

intraorální fotografie

rentgen čelistíTyto informace budou předloženy společnosti K Line Europe ke zpracování a vytvoření 3D plánu vaší léčby.


V 3D simulaci plánovaného pohybu vašich zubů uvidíte průběh léčby a konečný výsledek, který můžete po jejím dokončení očekávat.

K Clear 3D léčebný plán

Jsou výhody K Clear oproti fixním rovnátkům pouze kosmetické?

Přestože kosmetika je největší výhodou K Clear, významnými benefity jsou i snadná zubní hygiena, úspora času u lékaře, a možnost jíst vše co máte rádi bez jakéhokoli omezení.

S fixními rovnátky

 • musíte dělit jídlo na malé kousky a vkládat do úst, neukusovat

 • se musíte vyhýbat tvrdým, lepivým a vláknitým potravinám (např. topinkám, veškerým ořechům a semínkům včetně máku, lnu, kmínu, křupkám, popcornu, čerstvé mrkvi, kedlubnám, špenátu, hruškám, jablkům, lepivým sýrům, karamelu, rozinkám, datlím, fíkům, nezralým banánům, ananasu, citrusům, hovězímu, kachnímu či krůtímu masu, atd.) a nic neukusovat předními zuby, abyste zamezili poškození a ulpívání na zámcích a drátech

 • uvolněný zámek, ortodontický kroužek nebo prasklý drát způsobí, že zuby se začnou přesunovat na své původní místo, což léčbu prodlouží; mnoho pacientů muselo na pohotovostní prohlídku kvůli rozbití jejich fixních rovnátek po nečekaném kousnutí do tvrdého zrna popcornu během sledování filmu

 • vaše tváře a jazyk si budou na fixní rovnátka zvykat až 2 týdny a mohou se vám tvořit otlaky a podráždění tváří, přičemž fóliová rovnátka K Clear jsou přijímána bez potíží.

 • udržování dobré ústní hygieny je zvláště pro pacienty náchylné k zubnímu kazu složitější; pokud není zubní plak kolem fixního aparátu a u dásní pečlivě odstraňován, mohou se na zubech vytvářet bílé skvrny, počínající zubní kazy, nebo zánět dásní doprovázený jejich otokem a krvácením

 • jste-li hodně aktivní nebo sportujete a utrpíte nepříjemný pád či dostanete úder do úst, kovové části fixních rovnátek vám mohou opravdu ublížit; K Clear mají v tomto ohledu mnohem více společného s chrániči na zuby

 • jestliže při spánku skřípete zuby (bruxismus), mohou se zámky fixních aparátů uvolňovat; K Clear vás před bruxismem ochrání a problém s uvolněnými zámky odpadá

Jaké mají K Clear výhody?

 • Ortodontické fóliové aparáty K Clear splňují vysoké estetické nároky, ze vzdálenosti půl metru jsou prakticky nepostřehnutelné. Jen vy budete vědět že rovnátka nosíte.

 • K Clear můžete sejmout, abyste se mohli najíst nebo vyčistit zuby.

 • Péče o zuby během ortodontické léčby je i pro dentální hygienistky podstatně snazší, rychlejší a efektivnější.

 • S průhlednými rovnátky K Clear neměníte své stravovací návyky, můžete jíst co chcete.

 • Někteří mohou za výhodu považovat nutnost nošení po dobu 21 hodin denně zejména v době svátků, kdy si dvakrát rozmyslí, zda vyjmou rovnátka při "zobání" pamlsků a cukroví ;-)

 • S K Clear si na rozdíl od fixních rovnátek čistíte zuby běžným způsobem i s použitím zubní nitě a mezizubního kartáčku.

 • Nošení průhledných rovnátek většinou zlepšuje návyky ústní hygieny a tím i stav dásní.

 • Rovnátky K Clear se léčí většina potíží, např. stěsnání, hluboký skus, otevřený skus, rozestupy, zkřížený skus, obrácený skus (progénie) apod..

 • K Clear v porovnání s fixními aparáty výrazně snižují riziko vzniku dekalcifikace (úbytku vápníku) zubní skloviny, mohou řešit i komplikovanou situaci ortodontické léčby s poruchou mineralizace zubních tkání a záněty dásní.

 • Díky hladkému povrchu jsou K Clear ve srovnání s fixními aparáty pacienty velmi dobře přijímány, nezpůsobují dráždění ani otlaky sliznice ústní dutiny. V prvních dnech léčby mají oproti fixním rovnátkům výrazně menší a kratší bolestivost zubů.

 • Plánování léčby je oproti fixním aparátům delší, daleko méně času však tráví pacient u lékaře při méně častých kontrolách.

 • Pohotovostní prohlídku pacient potřebuje jen když mu spadl attachment, případně pokud průhledná rovnátka ztratil nebo poškodil.

 • Kompromisy v běžném životě jsou při nošení K Clear minimální.

Z jakého materiálu jsou rovnátka K Clear?

K Clear vyrábíme z CE certifikovaného vícevrstvého termoplastického materiálu K Flex s vysokou odolností vůči zabarvení a abrazi.
Naše patentované fólie neobsahují zdraví škodlivý uhlovodík BPA (Bisfenol A), mají měkký vnitřní povrch a tvrdou vnější plochu. Mezi vnitřním a vnějším pláštěm je centrální elastomerní vrstva, která dodává celé struktuře pružnost.
Fólie mají dokonalou rovnováhu mezi pružností a pevností s konstantními silami po celou dobu nošení. Přesně odpovídají morfologii zubů, attachmentům a interproximálním prostorům s lepší kontrolou pohybu zubů.

Ovlivní léčba i můj vzhled?

 • Váš obličej nese genetické znaky i vliv nesouladu vašich čelistí. To se kromě vašeho vzhledu projevuje potížemi se žvýkáním stravy, s výslovností, nebo chrápáním. Nejpatrnější jsou vizuální změny brady, může být ustupující s podbradkem, velká, nebo špičatá. Tyto estetické vady nevyřeší žádné plastické operace, které korigují pouze měkké tkáně.

 • Ortodontická léčba upraví nejen váš skus, ale i ostatní funkce obličeje, čímž zharmonizuje a výrazně zlepší váš vnější vzhled.

Kde se průhledná rovnátka K Clear vyrábí?


Všechny naše výrobky vyvíjíme a vyrábíme v Německu. Dokonalost našich výrobků vychází z podstaty německé kvality a technické dovednosti. Společnost K Line Europe drží řadu patentů zaměřených na inovace v oblasti ortodontických materiálů, alignerů a přístrojů.

Ručíme za nejvyšší kvalitu našich výrobků. Abychom splnili nejvyšší standardy, vytvořili jsme přísně definované kvalitativní postupy, které garantují, že naší výrobu opustí pouze bezvadné alignery.

Požadavky na výrobu v nejvyšší kvalitě podléhají přísným kritériím na specifické vlastnosti našich výrobků zakotveným v komplexních směrnicích.

Naše výrobky podléhají rozsáhlým testům kvality, a to i ve fázi vývoje. Každý vzorek je kontrolován na stupeň požadované kvality. Speciální stroje a zařízení testují schopnost alignerů spolehlivě sloužit.

Skutečnost, že jsme držiteli patentů a ocenění, nás motivuje k dalšímu pokroku. Každý den vytváříme nové standardy v oblasti zkvalitnění ortodoncie a pohodlí pro pacienty. S každým novým produktem a inovací potvrzujeme svůj cit pro špičkovou kvalitu a funkčnost.

Vždy se můžete spolehnout, že od společnosti K Line Europe získáte vysokou kvalitu, kterou očekáváte.

K Line Europe GmbH je držitelem certifikátu ISO 13485. Naše alignery splňují požadavky nařízení o zdravotnických prostředcích MDR Evropského parlamentu a Rady EU 2017/745, a byly schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv FDA pro léčbu v USA.

Je léčba s K Clear bolestivá?

 • Obecně platí, že léčba průhlednými rovnátky je méně bolestivá než léčba fixními aparáty. Jakýkoliv pohyb zubů však způsobí jistou míru nepohodlí.

 • Bolest zubů můžete cítit zejména při jídle. Během prvních 3 dnů s novými rovnátky jezte raději měkčí stravu.

 • Nevyjímejte rovnátka na dobu delší než potřebnou k jídlu, pití horkého či sladkého nápoje, nebo ústní hygienu. Při opětovném nasazení po delším vyjmutí můžete být překvapeni tlakem až bolestí způsobenou tendencí zubů vrátit se do své původní polohy. Tento tlak většinou rychle odezní.

 • Přechod z jedněch rovnátek na druhé může způsobit pocit tlaku. Máte-li zuby velmi citlivé, může to i trochu bolet.

 • Nepohodlí většinou netrvá déle než několik desítek minut. Přirovnat to lze k novým botám. Ze začátku to trochu bolí, ale jakmile je rozchodíte, stane se nošení pohodlným.

Jak často musím rovnátka nosit?

Nejrychlejších a nejlepších výsledků léčby dosáhnete nosíte-li svá rovnátka co nejčastěji. Noste svá rovnátka alespoň 21 hodin denně.

Mohu s rovnátky normálně mluvit?


Průhledná rovnátka jsou vyráběná individuálně pro vaše zuby.

Brzy si na ně zvyknete a nepocítíte žádné omezení řeči.

Doporučujeme, abyste si svá první fóliová rovnátka nasadili na noc.

Vyhnete se tak případným počátečním potížím s výslovností než si rovnátka na vaše zuby sednou.

Musím nosit rovnátka na obou čelistech?

Pro zajištění optimálního kontaktu mezi zuby obou čelistí po léčbě, stabilitu výsledku, i pro zdraví vašich zubů je obvykle nutné nosit rovnátka na obou čelistech. Výjimečně, např. při nedostatečné retenci po předchozí léčbě, můžeme léčit jen jednu čelist.

Jak dlouho bude má ortodontická léčba trvat?

 • Obvyklá doba léčby rovnátky K Clear je v rozmezí 6 až 12 měsíců, u mírných nesrovnalostí může být doba léčby kratší, ve složitějších případech delší. Kontroly u lékaře během léčby bývají po 12 týdnech.

 • Nošení rovnátek bez přerušení, dodržování pravidelných ortodontických návštěv a správná ústní hygiena umožní dokončit ortodontickou léčbu dříve.

Je doba léčby s K Clear delší než léčba tradičními rovnátky?

 • Doba léčby se mezi oběma metodami celkově neliší, ačkoli si většina lidí myslí, že s průhlednými rovnátky trvá déle.

 • Fóliové aparáty vyvolávají stejnou biologickou reakci jako aparáty fixní, přičemž dosahují stejných výsledků za srovnatelnou nebo kratší dobu léčby.

 • Aby fóliové aparáty mohly začít zuby rovnat, je pro ně třeba nejdřív vytvořit prostor, což vyžaduje čas, zatímco dráty tradičních rovnátek začnou fungovat hned, jakmile jsou přichyceny na zuby. Nejdříve dochází k zarovnání zubů a uzavření mezer.

 • Pokud vám někdo říká, že jeho léčba průhlednými rovnátky trvala mnohem déle, je to pravděpodobně proto, že nedodržoval důsledně pokyny svého zubaře.

 • Po počátečním nadšení z průběžných výsledků mají někteří lidé při nošení průhledných rovnátek sklony k polevení ve svědomitosti a disciplíně. Jejich zuby se pak nepohybují stejně dobře jako ze začátku, což vede k potřebě dalších alignerů a prodloužení doby léčby.

Jak mám fóliová rovnátka správně čistit?

Udržování fóliových aparátů v čistotě je součást ústní hygieny. Pomineme-li estetickou stránku, znečištěné alignery mohou být příčinou zápachu z úst. Jejich údržba není žádná velká věda.

Po každém vyjmutí zubů opláchněte rovnátka tekoucí studenou vodou.

Opláchněte rovnátka po každém vyjmutí a při čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou, použít můžete i velmi měkký neelektrický zubní kartáček.

Používejte jeden kartáček na zuby, druhý na rovnátka.

Jestliže rovnátka přišla do styku pouze s vašimi slinami, nemusíte použít zubní pastu, která by na nich mohla zanechat bílé skvrny, a abrazivní částice v ní obsažené poškrábat povrch.

Osušit je můžete měkkou tkaninou.

 • Alespoň jednou týdně byste měli rovnátka ponořit do roztoku z tablet na čištění zubních protéz. Ve volném prodeji jsou i tablety Corega Pro Cleanser Orthodontics, které společnost GSK vyvinula speciálně pro čištění neviditelných rovnátek a fóliových retainerů. Čistící tablety s jemným a neabrazivním složením mají osvěžující příchuť, efektivně ničí bakterie, které tvoří zubní plak a způsobují zápach z úst, a pomáhájí z rovnátek odstraňovat skvrny a nežádoucí zabarvení.

 • Nezaměňujte očistu průhledných rovnátek s péčí o zubní protézy, fóliové aparáty se nesmí vyčistit způsobem běžným pro protézy.

 • Stejně jako si čistíte zuby před spaním, vyčistěte rovnátka velmi měkkým kartáčkem nebo roztokem z tablet na čištění zubních protéz nebo alignerů (Corega Pro Cleanser Orthodontics). Ponořte je jen na chvíli k jejich omytí. Nenechávejte rovnátka v roztoku přes noc, protože pro účelný pohyb zubů je máte nosit 21 a více hodin. Stejným způsobem můžete postupovat po probuzení.

Jak mám K Clear skladovat?

 • Fóliová rovnátka ponechte v uzavřeném obalu, ve kterém jste je od lékaře převzali. Chraňte je před slunečním zářením a teplotami nad 40 °C.

 • Na líci obalu je uvedené jméno ošetřujícího lékaře, jméno pacienta, pořadové číslo, např. Aligner #: 1, podle kterého budete rovnátka v lékařem určených intervalech měnit (obvykle 14 dnů), a obsažené alignery, např. Upper (OK) × znamená, že je vložen aligner pro horní čelist, a Lower (UK) × znamená, že je vložen aligner pro dolní čelist.

 • Během nošení po vyjmutí před jídlem, pitím horkého, sladkého či barevného nápoje, nebo před ústní hygienou postupujte podle návodu na čištění.

 • Během vyjmutí uschovejte alignery v pouzdře, abyste zabránili jejich poškození nebo ztrátě, a ochránili je před bakteriemi.

Na líci obalu je uvedené jméno ošetřujícího lékaře, jméno pacienta, pořadové číslo, a obsažené alignery.

Co mám dělat, když jsem rovnátka ztratil nebo poškodil?


 • Kvůli nenápadnosti průhledných rovnátek může dojít k jejich ztrátě nebo poškození, jestliže je před jídlem, pitím horkého, sladkého nebo barevného nápoje, nebo čištěním zubů dočasně sejmete a bezpečně neuschováte. Ke ztrátám dochází nejčastěji v restauracích a toaletách. Výjimečné nejsou případy rozšlápnutí nebo sežrání psem.


 • Během jídla nebo čištění zubů uschovejte rovnátka v pouzdru, abyste je nevystavovali bakteriím nebo jiným mikroorganismům a zamezili jejich poškození či ztrátě.


 • K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Pouzdro na rovnátka K Clear je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
Pořadové číslo rovnátek.
Pořadové číslo je uvedené i na vnitřní straně rovnátek.
 • Dojde-li přece jen ke ztrátě nebo poškození, noste v pořadí předchozí nebo následující rovnátka, dokud se neporadíte se svým lékařem.

 • Prasklá rovnátka nebudou správně plnit svou funkci a musí být co nejdřív vyměněna.

 • Předchozí alignery v pořadí proto nelikvidujte a dočasně uschovejte.

 • Jestliže se blíží termín výměny, nasaďte si následující sadu rovnátek.

 • Pro lepší orientaci je pořadové číslo uvedené na obalu i na vnitřní straně rovnátek.

 • Výroba nových rovnátek pro pacienty, kteří je poškodili, ztratili, nebo nenosí pravidelně, bude dodatečně naúčtována.

Musím během ortodontické léčby navštěvovat zubního lékaře?


 • Ano! Podobně jako před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován a s dobrou dentální hygienou, i v jejím průběhu je důležité navštěvovat zubního lékaře pravidelně každých šest měsíců pro kontrolu a odstranění zubního kamene.

 • Zhotovení nových výplní v průběhu léčby většinou vyžaduje nové otisky (nebo skeny) a potřebu nových alignerů. Tím se léčba může prodloužit a její cena zvýšit.

Omezte riziko vzniku nového kazu.

 • Zubní kazy, záněty dásní, i parodontitida jsou způsobené bakteriemi. Čisté zuby se nekazí!

 • S nasazenými rovnátky nejezte, nekuřte, nepijte horké, barevné ani sladké nápoje. Kromě slazených nápojů jako limonád, džusů, kakaa, apod., si dejte pozor i na obsah cukru v energetických, iontových a proteinových nápojích. Půllitr piva obsahuje 2 až 3 kostky cukru. Cukr mohou obsahovat i pastilky a tablety na bolest v krku. To pochopitelně platí také o sladkostech jako bonbóny, želatinové pochoutky, apod., které s rovnátky v ústech necucejte.

 • Cukr na zubech a rovnátkách vytváří plak, který se vlivem bakterií mění na kyselinu, ta pak poškozuje zubní sklovinu, narušuje povrch fólií, a při delším působení může odhalovat krčky zubů.

 • S nasazenými rovnátky nepijte ani dietní a light nápoje, které sice neobsahují cukr, zato více pro zubní sklovinu agresivních kyselin ve formě umělých sladidel.

 • Červené i bílé víno také obsahuje kyseliny oslabující sklovinu, která se pak stává náchylnější k tvorbě skvrn.

 • Správná péče o chrup také sníží riziko rakoviny jícnu nebo žaludku, lidé s chronickým zánětem dásní jsou také více ohroženi mozkovou mrtvicí.

 • K čištění zubů i rovnátek používejte měkké až velmi měkké zubní kartáčky s hustými vlákny, mezizubní kartáčky a zubní nitě. Na zubní kartáček netlačte, držte jej na konci.

 • Ústní vodu používejte s rozvahou, neboť může zapříčinit usazování pigmentů na zubní sklovině.

Mohu s K Clear sportovat?

 • S průhlednými rovnátky K Clear můžete normálně sportovat, důrazně však doporučujeme ochranu úst nebo celého obličeje při sportech, u kterých lze očekávat úder do tváře.

 • Pokud přece jen utrpíte nepříjemný pád nebo dostanete ránu do úst, na rozdíl od fixních rovnátek, jejichž kovové části vám mohou skutečně ublížit, mají K Clear mnohem více společného s chrániči na zuby.

Co jsou attachmenty?

 • Attachmenty pomáhají zajistit optimální funkci a uchycení alignerů. Zhotovují se ze světlem tuhnoucí kompozitní pryskyřice (flow kompozity) a pryskyřičného cementu v barvě zubů, v různých velikostech a tvarech, které ovlivňují požadovaný pohyb zubů.

 • Obvykle zůstávají na zubech až do konce léčby, lékař vám je může odstranit dříve nebo nahradit jinými. Jestliže jste je v průběhu léčby poškodili nebo vám spadly, uvědomte co nejdříve svého lékaře, aby je opět nalepil. Pokud vám lékař ponechal šablony pro jejich umístění, uschovejte je až do konce léčby, a přineste na případnou opravu.

 • Pokyny k vyjímání rovnátek ze zubů s attachmenty si přečtěte na stránce Tipy a rady.

attachmenty
attachmenty

Mohu se vyhnout attachmentům na předních zubech?

Attachmenty jsou malé výstupky umístěné na zubech. Mají různé tvary a velikosti v závislosti na pohybu zubů, kterého je třeba dosáhnout.

Úloha attachmentů:

 • Lepší uchycení alignerů na zubech

 • Dokonalejší pohyb zubů

V minulosti jsme se snažili vyhovět pacientům, kteří se bránili umístění attachmentů na přední zuby. Čas ukázal, že k úspěšným pohybům zubů jsou attachmenty nezbytné. Věřte, že zubní lékař vám chce léčbu s K Clear usnadnit.

Jsou kromě průhledných rovnátek i jiné estetické možnosti léčby?

Někteří ortodontisté nabízejí lingvální rovnátka (umístěná na vnitřní straně zubů). Příkladem může být systém Incognito™, který je ještě „estetičtější“ a neviditelnější než K Clear.

Náklady na lingvální rovnátka jsou ve srovnání s K Clear dvojnásobné. Lingvální rovnátka také mohou způsobit větší nepohodlí, protože přítomnost ortodontických drátů a zámků na vnitřní straně zubů zasahuje do prostoru jazyku a pacienti mívají v prvních týdnech léčby potíže s výslovností.

Složitější je i ústní hygiena, protože zadní strana zubů je hůře přístupná. Je třeba počítat i s vyšší frekvencí kontrol a až čtyřnásobkem času na nich stráveném ve srovnání se zhruba 20 minutami na kontrole se snímatelnými rovnátky K Clear.

Lingvální rovnátka bychom mohli doporučit jen pro velmi specifické případy, např. profesionální hráče na trubku, ale i pro ty jsou alignery K Clear vhodnější.

Lingvální aparáty Incognito™
Lingvální aparáty Incognito™Zdroj: www.3m.com

Budou mít zubní implantáty vliv na léčbu s alignery K Clear?


Zubní implantáty jsou spojené s kostí a nemohou být přesunuty.

Ortodontista musí pozici implantátů obejít.

implantáty

Ovlivní korunky, dostavby nebo fazety léčbu rovnátky K Clear?

 • Zuby s korunkami, dostavbami kompozitním materiálem nebo fazetami se mohou pohybovat stejně dobře jako zdravé.

 • Při umísťování nebo odstraňování attachmentů může být porušena nebo odstraněna glazura na porcelánu vašich korunek či fazet. Zabránit tomu lze neumísťováním attachmentů na zuby s korunkami, dostavbami nebo fazetami. Poraďte se se svým lékařem.

 • Omezení je u endodontického ošetření zubu (ošetření vnitřního prostoru zubu, laicky kořenových kanálků), se kterým lze ortodonticky pohybovat nejdříve po 6 měsících od ošetření, jinak by hrozilo akutní zhoršení stavu.

Zůstane výsledek ortodontické léčby natrvalo?

 • Ano, ale jen pokud pravidelně nosíte retainery nebo máte permanentní retenci, což platí pro všechny typy ortodontických ošetření včetně tradičních rovnátek.

 • Účelem retence je držet zuby v nové pozici. Bez retence se vaše zuby přesunou do své původní polohy, čímž ztratíte skvělé výsledky, ke kterým jste usilovně dopracovali.

 • Setkáváme se s množstvím pacientů, kteří přicházejí na ortodontickou léčbu podruhé nebo potřetí, a to jen z důvodu nedostatečné retence.

 • Důležité je retenci nezanedbat a docházet na pravidelné kontroly.

 • Retence je důležitější než samotná léčba.

Co je retence?

 • Bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje tzv. retenční fáze léčby.

 • Účelem retence je udržet zuby v jejich nové poloze.

 • Retence je důležitější než samotná léčba.

 • Bez retence se zuby posunou do svého původního postavení, čímž ztratíte skvělé výsledky svého úsilí.

 • Přesná doba retence není stanovena. Její obvyklá délka je kolem 3 let, někteří ortodontisté doporučují minimálně 8 let, většina lékařů nechává pacientům fixní retenci natrvalo. Kontroly bývají každé 3 měsíce, později jednou za půl roku.

Jaké jsou možnosti retence?

Snímatelné retenční fólie

Snímatelné retenční fólie vypadají stejně jako průhledná rovnátka, jsou vyrobené na míru z materiálu odolného abrazi a zabarvení.

Jejich úlohou není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze.

Snímatelné retainery je ve většině případů třeba nosit po první 2 měsíce nejméně 21 hodin denně.

Jsou vyjímány pouze před jídlem a ústní hygienou, stejně jako rovnátka K Clear nebo ClearX.

Po zhotovení nové rozsáhlé výplně, korunky, dostavby, apod., se ve většině případů musí vyrobit nové.

Snímatelné retainery jsou součástí léčebného plánu bez doplatku.

Retainer Plus od K Line Europe je ve srovnání s konvenčními jednovrstvými PETG retainery pevnější, odolnější, pružnější a pohodlnější.

Po dvou měsících je může pacient zkusit vysadit na dopoledne. Pokud po nasazení na odpoledne nepocítí tlak, může je začít nosit jen odpoledne a v noci. Se snižujícím se tlakem začne dobu vysazení prodlužovat. Jakmile dospěje k nošení pouze na noc, během prvního roku je musí nosit každou noc, v druhém roce 4-6 nocí v týdnu, ve třetím roce 1-2 noci v týdnu. Vždy však podle pokynů lékaře na pravidelných kontrolách.

Doba nošení snímatelných retainerů

Péče o snímatelné retainery

O snímatelné retenční fólie pečujete stejně jako o alignery, tzn. s nasazenými nejíte, nekouříte, nepijete horké, sladké, či barevné nápoje, po vyjmutí je opláchnete proudem studené vody, čistíte měkkým kartáčkem na zuby, alespoň jednou týdně ponoříte do roztoku na čištění zubních protéz, abyste je nevystavovali bakteriím nebo jiným mikroorganismům a zamezili jejich poškození či ztrátě schováte je v krabičce na alignery.

Fixní retence (podlepení)

Ocelový drátek, popř. antialergické polymerní vlákno CROSSPOM, nalepený na vnitřních ploškách od premoláru přes řezáky po premolár (na předních 6 zubů) v dolní i v horní čelisti, který fixuje postavení zubů natrvalo.

Pacient s permanentní retencí nosí snímatelné retenční fólie pouze na noc.

fixní retence ocelový drátek
fixní retence ocelový drátek

Fixní retence je vhodná pro pacienty, kteří mají potíže s disciplínou, a ty, kdo se již nechtějí obtěžovat vyjímáním fóliových retainerů před jídlem a čištěním zubů. Podlepení při artikulaci a ústní hygieně nijak neomezuje, je však třeba důkladně čistit zubním a mezizubním kartáčkem.

Během stravování, zejména při jedení tvrdých potravin, je třeba dávat pozor, aby nedošlo k uvolnění drátku. V případě poškození fixace je nutné nosit retenční fólie po celý den a co nejdříve navštívit lékaře na opravu.

fixní retence polymerní vlákno CROSSPOM
fixní retence polymerní vlákno CROSSPOM

Fixní retenci lze po několika letech odstranit. Přesná doba ponechání není stanovena. Někteří ortodontisté uvádějí minimální dobu 8 let, většina jí pacientům nechává natrvalo.

Podrobné informace k fixní retenci naleznete v článku Twist-efekt, X-efekt a jiné neočekávané komplikace fixních retainerů na stránkách LKS časopisu České stomatologické komory.

Permanentní retence není součástí léčby a doplácí se.

Je nutné vytrhnout zuby z ortodontických důvodů?

U některých pacientů není možné dosáhnout dobrého a stabilního výsledku bez vytržení zubů, ačkoli se tomuto kroku snažíme v maximální možné míře vyhnout.

Kosti čelistí mají omezenou kapacitu prostoru, proto je někdy nutné k získání místa některé zuby vytrhnout. Nejčastěji to bývají premoláry. Při výběru zubů k extrakci se upřednostňují zuby s kazy nebo velkými výplněmi před zdravými, i kdyby zdravé byly z ortodontického hlediska k získání místa výhodnější.

Extrakci je někdy možné vyloučit strippingem známým také jako zbrušování nebo interproximální redukce (zkratka IPR), tzn. zúžením zubů až o 0,25 mm.

Poškozuje stripping (interproximální redukce, zkratka IPR) zuby?

Nepoměr velikosti horních a dolních zubů vede ke stěsnání v jedné čelisti nebo mezerám v druhé. Před zahájením léčby, v závislosti na estetických kritériích a morfologii zubů, se řeší strippingem nebo dostavbami zubů. Strippingem lze získat místo v zubním oblouku nebo vyrovnat nepoměr mezi šířkou horních a dolních zubů. Při dodržení zásad a zachování optimálního tvaru zubu jde o bezpečný výkon, který pacientům přinese estetický i funkční výsledek.

Podrobnější informace k IPR naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách časopisu LKS České stomatologické komory.

interdentální stripping IPR
stripping (IPR)

Je léčba průhlednými rovnátky omezena věkem pacienta?

Ortodontická léčba dětí začíná nejčastěji po ukončení druhé fáze výměny chrupu ve věku kolem 12 let, v tomto věku má až 75 % dětí nějakou formu malokluze.

Dolní věková hranice pro zahájení léčby se standardně pohybuje kolem 8. roku po prořezání prvních molárů s řezáků, individuálně lze s terapií začít i dříve. K zabránění pozdější delší a nákladnější léčby včetně extrakce či ortognátní chirurgie ve stálém chrupu je nejlepší začít léčbu již ve smíšeném chrupu. Jestliže se malokluze neléčí, časem se zhoršuje.

U dětí mladších 8 let není použití fixních aparátů doporučováno, což může zkomplikovat včasné zahájení ortodontické léčby v budoucnosti. Dosud jedinou možností byly snímací aparáty. V mnoha případech jsou ale neefektivní a k úplnému vyřešení problému biomechanicky nedostatečné. V dnešní době je i u dětských pacientů možné použít efektivnější, rychlejší, komfortnější, elegantnější a především předvídatelnou léčbu fóliovými aparáty.

Léčba s fóliovými aparáty je absencí kovových zámečků na zubech dětí přínosná k prevenci onemocnění v dutině ústní, např. gingivitis, hyperplazie, demineralizace nebo zubních kazů, které se po sejmutí ortodontických zámečků často vyskytují.

Děti vnímají estetiku průhledných rovnátek individuálně, některému se líbí, že nejsou vidět, jiné zase chtějí barevné gumičky na fixním rovnátku. Své zkušenosti sdílejí především na sociálních sítích, přičemž lze sledovat vzestupnou tendenci zájmu o neviditelná rovnátka.

U dospělých pacientů není věková hranice omezena, rozhodující je stav zubů a dásní.

Dospělí pacienti mívají často zuby poškozené, rozsáhle sanované, s korunkami, s poškozeným závěsným aparátem chrupu s různými projevy parodontitidy. Limitující může být nedostatečně udržovaný chrup, špatná hygiena, nesprávné čištění zubů, přítomnost akutního zánětu parodontu, úbytek kosti, či jiná onemocnění ústní dutiny.

Pokud pacient nemá akutní zánět a má dobrou ústní hygienu, lze bez obav přesunovat i viklavé zuby. Parodontolog dokáže zlepšit úroveň alveolární kosti a optimalizovat skus i estetiku chrupu.

V jakém věku mám začít zjišťovat jestli mé dítě potřebuje rovnátka?

Většina ortodontistů doporučuje, aby potřeba rovnátek byla vyhodnocena po prořezání stálých horních řezáků ve věku 7 let dítěte. V tomto věku lze mnohem snáze řešit zákus, zkřížený skus, obrácený skus, výrazný předkus, retenci řezáků a přespočetné zuby. Tyto korekce obvykle fungují nejlépe mezi 7. a 10. rokem, zatímco čelist stále roste.

I když vaše dítě tento typ léčby nepotřebuje, je vždy prospěšné, aby vývoj zubů a čelistí vašeho dítěte zkontroloval ortodontista - všechny problémy nejsou zřetelné ani jinak skvělému zubnímu lékaři!

U dětí je zahájení léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry.

Mému dítěti nerostou zuby rovně, potřebuje rovnátka?

Možná, ale ne nutně. Ve smíšené fázi chrupu, ve které začínají růst stálé zuby, a které se často přezdívá "ošklivé káčátko", může být nějaká nesouosost normální. Pokud zaznamenáte výrazné disproporce, pravděpodobnost, že vaše dítě bude potřebovat rovnátka, je vyšší. Pouze ortodontista vám to sdělí s jistotou.

Kdy mám své dítě přivést k ortodontistovi?

 • I když si většina lidí myslí, že na první ortodontickou návštěvu mají zajít až když má dítě všechny stálé zuby (obvykle ve věku od 12 do 14 let), je dost důvodů, proč byste měli s dítětem přijít k ortodontistovi mnohem dříve.

 • Rodiče často rozpoznají problém se zuby a čelistmi svého dítěte jako první. Vídáme mnoho rodičů, kteří k nám své děti přivedou až poté, co si všimli stěsnání, předkusu nebo mezer na zoubcích svého dítěte.

 • Váš zubař může vaše dítě odkázat na ortodontistu, pokud uvidí nějaké problémy se skusem. Většina ortodontistů však doporučuje odborné posouzení nejpozději do 7. roku věku.

 • V tomto věku, kdy jsou stále přítomny některé z mléčných zubů, již může ortodontista zaznamenat určité problémy s objevujícími se zuby a vývojem čelistí, jako je zkřížený skus, hluboký skus, stěsnání nebo vyčnívající zuby.

Co se stane při první ortodontické prohlídce mého dítěte?

První prohlídka nemusí vždy znamenat, že vaše dítě bude hned potřebovat rovnátka nebo jiné ošetření. Ortodontista provede důkladné vyšetření úst, zubů a čelistí vašeho dítěte. Může také zhotovit rentgenové snímky, aby důkladně posoudil polohu zubů vašeho dítěte.

Obecné výsledky první kontroly jsou:

 • Zuby a skus vašeho dítěte jsou v pořádku a léčba není zapotřebí.

 • V budoucnu bude možná nutná léčba a ortodontista by měl pravidelně sledovat růst zubů a čelistí vašeho dítěte.

 • Je tu problém, který bude nejlepší léčit včasnou intervencí.

Jaké jsou výhody včasné ortodontické léčby?

Některé problémy se zuby lze v mladším věku řešit mnohem efektivněji. Při včasné léčbě je ortodontista schopen dosáhnout optimálních výsledků, které nemusí být vždy možné až ústa a čelisti přestanou růst. Léčbu lze také dokončit rychleji, než když se na specialistu obrátíte později.

Včasná léčba ortodontistovi umožní:

 • řídit růst zubů vašeho dítěte

 • snížit riziko traumatu vyčnívajících zubů

 • napravit škodlivé orální návyky, jako je tlačení jazyka nebo dýchání ústy

 • zlepšit vzhled zubů a úsměv vašeho dítěte

 • srovnat trvalé zuby do ideální polohy

 • zlepšit postavení, tvar a funkci rtů

 • zabránit rozvoji komplexních problémů v budoucnosti

Každé dítě je jiné a bude vyžadovat léčbu přizpůsobenou jeho potřebám. Ortodontista vašemu dítěti poskytne nejlepší léčbu v nejvhodnější dobu.

Jaký je nejlepší věk k zahájení léčby pomocí rovnátek?


 • Není možné určit univerzální věk pro zahájení ortodontické léčby. Každé dítě je jiné a pro své ortodontické potřeby by mělo mít jedinečnou osobní prohlídku.

 • Mezi 7. a 10. rokem je možné řešit zákus, zkřížený skus, obrácený skus, výrazný předkus, retenci řezáků či přespočetné zuby.

 • Ve fázi smíšeného chrupu mezi 10. až 11. rokem je vad menšina, většina se projeví až od puberty po prořezání stálých zubů čili od věku 12 až 14 let, kdy se stále zvětšují ústa a hlava dítěte a rostou stálé zuby. U některých je vhodná včasná intervence, přesný čas závisí na jejich růstu a na tom, jak rychle vyrostou stálé zuby.

Stěsnání
K Clear případ stěsnání 14letého pacienta

Jsem dospělý, proč bych se měl obtěžovat s rovnátky?

To je samozřejmě na vašem osobním přístupu, ale průhledná rovnátka jsou pro dospělé přínosná nejen proto, že jsou mnohem méně nápadná než ta, která si mnozí dospělí pamatují z dětství.

 • Silnou motivací je pro velkou část dospělých pacientů estetika. Alignery K Line jsou téměř neviditelné, což bývá u řady pacientů rozhodujícím faktorem pro výběr tohoto typu léčby.

 • V Evropě se transparentními fóliovými aparáty léčí přibližně 20% pacientů starších 18 let, kteří je považují za rozumnou investici.

 • Mnoho dospělých se pro léčbu rozhodne proto, že si ji nemohli dovolit, případně jejich rodiče léčbu zanedbali či ji jako děti odmítali, nebo proto, že se jejich zuby posunuly věkem, popř. chtějí eliminovat rizika spojená s parodontózou.

Rovné zuby vypadají lépe.

To je nejčastější důvod, proč se dospělí rozhodnou pro ortodontickou léčbu.

Váš úsměv a vzhled ovlivňuje vaše sebevědomí a vaší důvěru při komunikaci. Skutečnost, že váš úsměv vypadá úžasně, významně ovlivní celý váš život.

Léčba rovnátky v dospělosti vám může dát desítky let s atraktivními rovnými zuby i nápravu vážných strukturálních problémů.

Není to totiž jen o kosmetice, ale i o zdravotních důvodech, proč mít rovné zuby:

 • Potrava v křivých zubech často uvízne a ne vždy se snadno vyjímá.

 • Při složitější ústní hygieně se zvyšuje množství škodlivých bakterií a s nimi riziko zubního kazu a onemocnění dásní.

 • Křivé zuby tvoří nepravidelné opotřebování ostatních zubů když na ně koušete, což vede k oslabení skloviny.

 • Správně postavené zuby se snadněji čistí, lépe rozmělňují stravu, a výrazně snižují riziko onemocnění dásní.

 • Ortodoncie také pomáhá s vyrovnáním čelistí. Nevyrovnané čelisti mohou vést k poruše TMJ (Temporomandibular joint syndrome / dysfunkční syndrom čelistního kloubu) a bolestem spojeným s touto poruchou.

Jaké vady lze léčit s průhlednými rovnátky K Clear?

Nejsem na rovnátka už příliš starý?

Tuto otázku slýcháme od dospělých pacientů poměrně často.

Obecná představa, že ortodoncie je jen pro děti, je mýtus.

Každý pacient, mladý i starý, má z ortodontické léčby prospěch. V zubních ordinacích je 6 z 10 ortodontických pacientů starších 18 let. Každý den odchází stále více dospělých pacientů s krásnými výsledky.

Jsou průhledná rovnátka dobrou volbou pro ortodontickou léčbu dospělých?

Moderní průhledná rovnátka jsou diskrétnější než fixní a schopné poskytovat vysoce kvalitní výsledky až o šest měsíců rychleji než tradiční při nesrovnatelně vyšším uživatelském komfortu.

pacient 64 let léčený průhlednými rovnátky K Clear
U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby omezena.

Průhledná rovnátka jsou díky uživatelskému komfortu vhodná i pro léčbu starších pacientů.

Průhledná rovnátka jsou uživatelsky příjemnější než tradiční a mezi staršími pacienty velmi oblíbená. Můžete je sejmout před jídlem, čištěním zubů, nebo účastí na společenské události, a vylepšit svůj úsměv, aniž by to ohrozilo váš životní styl. Abyste dosáhli požadovaného výsledku, musíte svá průhledná rovnátka nosit alespoň 21 hodin denně.

Ortodontisté jsou vyškoleni, aby vyléčili všechny případy bez ohledu na to, jak jednoduché nebo složité jsou. Ortodontista posoudí váš případ a navrhne léčbu, která bezpečně a přesně posune zuby do ideální polohy v co nejkratším čase.

Stejně jako u jakékoli jiné léčby je k dosažení požadovaných výsledků velmi důležitá vaše spolupráce. Některé faktory, například špatná ústní hygiena, nebo nenošení rovnátek podle pokynů, mohou výsledky vaší léčby brzdit.

Ortodontické ošetření není jen kosmetickou záležitostí. Křivé, špatně vyrovnané zuby vyvolávají stud, a mnoho našich pacientů podstupuje ortodontickou léčbu, protože se chtějí bez obav usmívat. Je tu však ještě správný skus, a rovné zuby, které jsou pro vaše okolí viditelné. Křivé zuby se nečistí snadno a mohou zvýšit riziko kazu a onemocnění dásní. Špatný skus může navíc způsobit problémy s polykáním a nadměrně namáhat čelisti a žvýkací svaly. To může být příčinou bolestí hlavy i obličeje.

Pokud jste ortodontickou konzultaci odkládali, protože máte pocit, že už je příliš pozdě, nebojte se! Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na váš věk. Promluvte si s ortodontistou, kterému důvěřujete, a vydejte se na cestu za krásnými rovnými zuby!

Hluboký skus s nedostatkem místa

Může parodontitida komplikovat léčbu průhlednými rovnátky?

 • Některé defekty, jako jednostěnný a dvoustěnný kostní defekt, u kterých nejsou metody řízené tkáňové regenerace účinné, je možné uspokojivě vyřešit jen ve spolupráci s ortodontistou.

 • Pro parodontologického pacienta, který nemá akutní zánět, má odstraněný kámen, a má dobrou úroveň hygieny, není ortodontická léčba rizikem.

 • Léčba průhlednými rovnátky K Clear má pro takového pacienta nesporný estetický i funkční přínos.

Bude léčba s K Clear kratší a levnější, jestliže se mé zuby posunuly po předchozí léčbě fixními rovnátky?

Tyto případy relapsu nejsou většinou složité a léčba s K Clear nebude tak dlouhá a nákladná jako původní.

Doba potřebná k léčbě relapsu a kolik to bude stát, závisí na:

 • Rozsahu pohybu zubů.

 • Typu pohybu zubů a čase potřebném k jejich přesunutí do ideální polohy.

Váš zubní lékař vám o délce a ceně léčby poradí nejlépe.

Po nasazení rovnátek již nepociťuji tlak na zuby. Mohu je vyměnit za další v pořadí dříve?

Nikoliv. Pro správný průběh léčby musíte dodržet intervaly výměn průhledných rovnátek určené vaším lékařem.

Budu po plánované době léčby potřebovat další rovnátka?

Ačkoliv subjektivně můžete být s dosavadním výsledkem léčby spokojeni, nelze vyloučit, že jej před ukončením a vložením retaineru budeme chtít ještě trochu vylepšit, a k dosažení optimálního výsledku bude zapotřebí několik dalších sad rovnátek. Rozhodnutí učiníte se svým lékařem.

Proč moje rovnátka žloutnou / bělají?

Většina pacientů si musí před konzumací barevných nápojů jako je káva nebo čaj alignery vyjmout. To naštěstí není problém u rovnátek od K Line Europe, u kterých je riziko zabarvení pozoruhodně nízké.

K Line Europe sice nedoporučuje konzumaci barevných nápojů s nasazenými alignery (pro případ, že byste si sami obarvili zuby), ale rozhodně tak můžete učinit v situaci, kdy je nevhodné nebo nevzhledné alignery sundávat - například na rande, důležité obchodní schůzce, nebo není-li k dispozici koupelna.

I přesto, že naše fólie K Flex jsou vysoce odolné vůči pigmentům, můžete v době vyjmutí z úst postřehnout změnu transparentnosti vašich alignerů. K tomu může dojít, jestliže často požíváte potraviny či nápoje s výrazným barvivem, a před opětovným nasazením rovnátek si nečistíte zuby, nebo s nasazenými alignery kouříte.

Obecně platí, že potraviny, které vám zabarví prsty či oblečení, zbarví i vaše zuby, a při nedostatečné ústní hygieně mohou mít vliv i na transparentnost vašich alignerů.

Nejběžnější jsou:

 • Nápoje: káva, čaje (černé, zelené, i bylinkové), víno červené i bílé, limonády a džusy z tmavého ovoce pijte raději slámkou, která omezí styk tekutiny se zuby

 • Ovoce a lesní plody: borůvky, ostružiny, hroznové víno, granátové jablko, moruše, třešně

 • Zelenina: rajčata a výrobky z nich (omáčky, ajvar, apod.), červená řepa, mrkev

 • Dochucovadla: koření (šafrán, kari, kurkuma), ocet, balsamico, sójová omáčka

 • Sladkosti: čokoláda, bonbóny, lízátka, žvýkačky, zmrzlina

 • Tabákový kouř: s nasazenými rovnátky nekuřte

Moje rovnátka mají ostré hrany

Nelze zcela vyloučit, že u vašich nových fóliových rovnátek pocítíte po nasazení ostrou hranu v kontaktu s dásní. V takovém případě kontaktujte svého lékaře, který nedostatek odstraní.

Můžete také použít pilník na alignery nebo zubní vosk k ošetření okrajů rovnátek, aby nedošlo k prořezání jazyka nebo dásní.

Mají průhledná rovnátka nějaké nevýhody?


 • Za nevýhodu neviditelných rovnátek lze považovat nezbytnou spolupráci pacienta nošením aparátů bez přerušení alespoň 21 hodin denně, správnou ústní hygienu, a dodržování pravidelných ortodontických návštěv.

 • Pro nenápadnost a relativní křehkost alignerů může dojít k jejich ztrátě nebo poškození v době, kdy je pacient během jídla nebo čištění zubů dočasně vyjmul z úst.

 • Fóliové aparáty mají určitá omezení v indikaci. Obtížně proveditelné mohou být některé úpravy výrazných rotací, sklonu o více než 45 ̊, nebo pohyby zubů s krátkými klinickými korunkami. Tyto nedostatky jsou řešeny vylepšováním různých typů attachmentů.

problematické vyosení nad 45°

Proč bych měl podstupovat ortodontickou léčbu, když si mohu fóliová rovnátka objednat na internetu?

Některé internetové společnosti nabízejí zdánlivě velmi snadný způsob ortodontické léčby. Slibují Vám, že postačí, pokud si sami pořídíte selfie fotografie zubů a otisky zubů, případně Vám zuby oskenují ve skenovacím centru, a pak vám obratem zhotoví a následně pošlou poštou přímo domů fóliová rovnátka. Slibují vám, že již po několika měsících nošení budou vaše zuby rovné a vše je velmi jednoduché! Je tomu ale opravdu tak? Máte jistotu, že fóliové aparáty bez attachmentů nebo IPR jsou pro vás správné řešení?

Než se rozhodnete pro takovouto přímou péči bez specialisty v oboru ortodoncie u některé z komerčních „zdravotnických“ firem (např. SmileDirectClub, Candid Co., Smilelove, Snapcorrect, Orthly, Your Smile Direct, atd.), přečtěte si Informační leták pro pacienty, k tématu poskytování "přímé" ortodoncie České ortodontické společnosti (odborné lékařské společnosti) pro zájemce o léčbu snímatelnými fóliovými aparáty formou přímého nákupu od obchodních společností, který upozorňuje na množství otázek a důvodů k zamyšlení.

leták-ortodoncie-bez-lekare.pdf

Kšeft s průhlednými rovnátky - Jak obchodují online prodejci - Mohou to dělat?

dokument televize NDR

v němčině - můžete si nastavit automatický překlad

Má na nošení rovnátek vliv koronavirus COVID-19?


Během rovnání zubů se vaše ruce často dotýkají úst, do kterých vkládáte své prsty při vyjímání a nasazování průhledných rovnátek.


Je důležité, abyste v i této době vydrželi při dodržování pravidelného nošení vašich rovnátek, protože omezení by mohlo vést k poškození vašich zubů nebo dásní a způsobit vrácení zubů do jejich původní polohy.


Dodržujte následující jednoduché pokyny ke snížení rizika virového onemocnění a ohrožení ostatních:

 • před vyjímáním rovnátek z úst si umyjte ruce vodou a mýdlem

 • rovnátka uschovejte v pouzdře, které každý den umývejte

 • při omývání rovnátek pod tekoucí vodou buďte opatrní abyste necákali, postříkaná místa desinfikujte

 • před vkládáním rovnátek do úst si umyjte ruce

 • jestliže máte teplotu, kašlete, kýcháte, bolí vás v krku nebo máte zrychlený dech, zavolejte předem svého lékaře a o svém stavu ho informujte

 • pro případ, že nemáte možnost si umýt ruce, mějte u sebe několik párů jednorázových rukavic v hygienickém balení, krom vyjímání a nasazování rovnátek je využijete i při držení madel v dopravních prostředcích, držení nákupních košíků a vozíků, otevírání klik frekventovaných dveří, počítání peněz, apod., po použití rukavice vyhoďte do komunálního odpadu

Přispějte k zastavení šíření koronaviru COVID-19.

Je souvislost mezi Covid-19 a zdravými zuby?

Lidé s pokročilým onemocněním dásní mohou mít až třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět závažnými komplikacemi Covid-19.

Ve vztahu mezi obecným a dentálním zdravím a zvláště dásní byly zjištěny pozitivní souvislosti se zdravím dásní a cukrovkou, hypertenzí, mrtvicí, demencí, nízkou porodní hmotností u těhotných žen a mnoha dalšími.

Dásně jsou mimořádně zásobené krví a ústa jsou bohužel nejšpinavější částí lidského těla s 2000 až 3000 druhy bakterií. Zdravá, čerstvě vyčištěná ústa mohou mít v kteroukoli chvíli přítomnost 100 až 200 druhů bakterií na úrovních, které lze detekovat. Tyto bakterie jsou citlivé na své okolí.

Pokud dojde k traumatu nebo ekologické nerovnováze, úroveň dobrých bakterií klesne a úroveň špatných bakterií se zvýší. Špatné bakterie jsou kmeny vyskytující se v nadměrném množství v ústech lidí s problémy, jako je zubní kaz nebo zánět dásní. Vše, co se dostane do úst, změní podmínky prostředí a vyvede mikrobiom z rovnováhy. Podobné zpětnovazební smyčky způsobuje i tabákový kouř a vaping.

Složkami ve zpracovaných potravinách se živí druhy bakterií vylučující kyseliny, které narušují sklovinu zubů. Těmto bakteriím se daří v kyselejším prostředí a zároveň znepříjemňují život mnoha druhům bakterií, které preferují neutrální pH zdravých úst.

Dojde-li k porušení dásní, bakterie se dostanou do krevního řečiště, což způsobí vzestup zánětlivých markerů, zvýšení krevního tlaku, zhoršení hypertenze a všech souvisejících problémů, např. onemocnění srdce, mozku a ledvin.

Covid-19 je onemocnění, které spouští přehnanou zánětlivou reakci těla. Jakýkoli potenciální bakteriální přístav může uvést celé tělo do krizového režimu a zhoršit příznaky Covidu.

Ve studii provedené v roce 2021 bylo zjištěno, že lidé s pokročilým onemocněním dásní mají nejméně třikrát vyšší pravděpodobnost závažných komplikací Covid-19, jako je potřeba asistované ventilace, přijetí na JIP a dokonce smrt.

Zdravé dásně sice nezabrání nákaze Covid-19, ale snižují závažnost komplikací, které z toho vyplývají. Pokud máte nějaké známky onemocnění zubů a dásní (gingivitida), jako viditelně červené, oteklé, krvácející, přítomnost zubního kamene a podobně, je prospěšné si nechat zuby důkladně vyšetřit a odborně vyčistit. Pro zdravé zuby a dásně je důležitá pravidelná dentální hygiena.

Mohu během ortodontické léčby užívat běžně dostupné léky proti bolesti nebo horečce?

V průběhu léčby byste si měli dávat pozor na léky, které užíváte. Některé totiž pohyblivost zubů výrazně zpomalují.

 • Máte-li bolesti nebo vysoké teploty, doporučujeme vám užívat monokomponentní přípravky obsahující paracetamol jako jsou Panadol, Paralen, Paramax, případně vícesložkové, které obsahují i další účinné látky, např. Coldrex, Doreta, Ataralgin, Vicks. Léky na bázi paracetamolu pohyblivost zubů nezpomalují. V každém případě čtěte příbalové informace nebo užívejte podle pokynů lékaře.

 • Vyhnout byste se měli užívání Aspirinu, Acylpirinu, a lékům s obsahem látek ibuprofen, flurbiprofen, diklofenak, naproxen, methotrexát, salicyláty, např. Ibuprofen, Ibumax, Ibalgin, Diclofenac, Trexan, Metoject, které pohyblivost zubů výrazně zpomalují. Užíváte-li takové léky, poraďte se s lékařem o volbě jiného typu.

Jaká je cena léčby neviditelnými rovnátky?


Od roku 2022 nepřispívá veřejné zdravotní pojištění na ortodontickou léčbu pacientů nad 22 let. Léčba s fixními aparáty je nyní dražší o 15000 až 20000 Kč a přiblížila se k ceně léčby s fóliovými aparáty.

Konečnou cenu léčby s K Clear ovlivňuje

 • délka léčby / rozsah změn

 • cenová politika lékaře nebo kliniky


Kde se mohu léčit průhlednými rovnátky K Clear?


 • Léčbu s K Clear vám poskytnou certifikovaní ortodontisté. • Potřebujete-li kontaktní údaje, napište, zavolejte.

Neviditelné rovnání zubů s K Clear

Mohu ortodontickou léčbu platit na splátky?


Jestliže váš ošetřující lékař tuto službu pacientům neumožňuje, můžete využít financování lékařského ošetření, které poskytuje portál ZDRAVÍJE ŽIVOT.CZ


Kontakt

+420 799 79 49 79


Neviditelná léčba, viditelné výsledky

Kvalita výrobků společnosti K Line Europe je výsledkem zkušeností a inovací.

Všechny naše výrobky vyvíjíme a vyrábíme v Německu. Dokonalost našich výrobků vychází z podstaty německé kvality a technické dovednosti. Společnost K Line Europe drží v současné době celosvětově 7 patentů zaměřených na inovace ortodontických materiálů a přístrojů.